IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Жегата приключва, студен атмосферен фронт носи захлаждане и валежи

Петър Янков: В северните райони има условия за градушки

През последните дни температурите в страната надхвърлиха 35 градуса. В предаването “България сутрин” синоптикът Петър Янков каза, че днешният ден е последният от серията горещи дни, като още утре ни очаква захлаждане.

"Над страната ще премине студен атмосферeн фронт с увеличение на облачността, следобед с гръмотевични бури и валежи, които ще са по-силни в западните и централните части на страната, а вечерта валежите ще достигат до Черноморието. В северните райони има условия за градушки. Визирам линията Враца – Монтана и Плевен – Велико Търново – Шумен, където се очакват по-интензивни гръмотевични бури с възможност за градушки", каза Янков.

Въпреки горещото време през последната седмица, синоптикът отбелязва, че този период е необичаен с бързото покачване на температурите – тенденция, свързана с глобалното затопляне и климатичните промени в региона.

Пред Bulgaria ON AIR синоптикът каза още, че в съботния ден захлаждането ще се усети. Температурите в страната ще са около 27 и 35 градуса, в столицата около 27 градуса.

“По Черноморието ще бъде около 28 градуса. По-поносимо от сегашните температури. В неделя ще има разкъсана облачност, като валежите ще са почти липсващи. По Черноморието обаче ще бъде ветровито. Характерно за преминаването на тези атмосферни смущения е, че когато достигнат Черноморския регион, вятърът се усилва, както и вълнението в морето. То ще бъде умерено, особено по Южното Черноморие, с височина на вълната около 2,5 метра. След това предстои стабилизиране на въздушната маса, отслабване на вълнението в понеделник и вторник, и повече слънчеви часове с постепенно повишаване на температурите", прогнозира Янков.

Що се отнася до времето в съседните страни, в Гърция температурите са между 30 и 35 градуса, което също е комфортно за плаж и водни процедури. В Западна Европа, в някои градове като Париж, се очакват високи температури - до 37 градуса през уикенда.

Следващата седмица времето ще остане предимно сухо и слънчево, което ще бъде идеално за летни почивки по Черноморието, въпреки краткотрайните превалявания в петък.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Времето
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата