Оранжев код за опасно време с интензивни валежи е в сила днес за 15 области на страната, показва справка на сайта на НИМХ.
Това са Видин, Монтана, Враца, Велико Търново, Габрово, Ловеч, София област, София град, Перник, Кюстендил, Благоевград, Смолян, Пазарджик, Пловдив и Стара Загора.
Жълт код е обявен за други 6 области - Плевен, Русе, Търговище, Сливен, Хасково и Кърджали, където също ще вали и прегърми.
Още преди обяд днес в югозападната половина от страната, а след обяд и в североизточната, ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. На много места в Западна и Централна България ще има краткотрайни валежи. Има и опасност от гръмотевични бури. На места очакваните нови количества ще достигнат 50 мм.
Почти без валежи ще остане в крайните източни райони.
Ще духа слаб до умерен северозападен, в източните райони - североизточен, вятър. Температурите ще останат в широки граници, от 17°-18° по високите западни полета до 28° на места в североизточните райони, в София - около 17°, сочи прогнозата на НИМХ.
По Черноморието преди обяд облачността ще е разкъсана, след обяд - значителна. На места ще има краткотрайни валежи. Ще духа слаб североизточен вятър. Максималните температури ще са 23°-25°. Температурата на морската вода е 21°-24°. Вълнението на морето ще бъде 2-3 бала.
Над планините облачността ще е значителна, купеста и купесто-дъждовна. На много места, главно в масивите от Западна България, ще има интензивни краткотрайни и значителни по количество валежи, придружени с гръмотевици. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 17°, на 2000 метра - около 10°.
В неделя в Западна България валежите ще спират. В Централна и Източна с прекъсвания ще продължи да вали, в отделни райони след обяд - интензивно, на места с гръмотевици. Температурите ще се понижат и на изток и максималните ще са предимно между 21° и 26°.
В понеделник все още ще има условия за краткотрайни следобедни валежи и гръмотевици, главно в източните райони; над западните ще преобладава слънчево време. Ще започне повишение на температурите.

Кадър на деня за 8 ноември
Китай подновява доставките на чипове на Nexperia в Европа
Инвестициите в подводни кабели по света процъфтяват
Инвеститорите може и да подценяват инфлацията, предупреждава Deutsche Bank
Възможно ли е БЕХ да купи рафинерията на "Лукойл"?
Westinghouse ще доставя ядрено гориво на Унгария
Людмила Елкова за Бюджет 2026: Влизаме в улея на бобслея
Румен Овчаров: Половината резерви на "Лукойл" се намират в чужбина
Георги Ганев: Най-много ме смущава политическото измерение в "черновата" на Бюджет 2026
Спортът по телевизията днес, 9 ноември
Мачовете по телевизията днес, 9 ноември
Норис пак без конкуренция, провал за Макс в Сао Пауло
Милан профука два гола аванс в Парма
ЦСКА показа на Левски кой е шефът. И съдиите не помогнаха на "сините"
Инфарктна драма! Съндърланд сложи край на победната серия на Арсенал
Дневен хороскоп за 9 ноември, неделя
Поверия за ангелската дата 11/11
Седмична нумерологична прогноза за 10 – 16 ноември
Дерматолог: Да губим до 100 косъма на ден е нормално, но не и повече
Паста пене за 15 минути
Любовен хороскоп за 10 – 16 ноември
Иновация: Испания откри как да намали катастрофите
Парк-музей "Владислав Варненчик" отбелязва 581 години от Битката при Варна
Добрата новина: Откриха Стефани
Новa мода в туризма: Богаташи плащат, за да уловят, наберат и сготвят храната си
Новата реалност: Лайковете определят живота ни
Искате електричка? Предвидете си повече пари за ремонти
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя
Най-старият и най-голям храм на маите е построен, за да изобрази Космоса