В правовата държава важи презумпцията за невиновност – включително и в случая Скрипал. Европейският съюз обаче потъпка този принцип, изгонвайки руски дипломати. И сам окарикатури своите ценности, коментира Карин Бенш в материал, публикуван от Дойче веле.
Да, използван беше „Новичок". Това поне е сигурно. Но откъде точно се е взело веществото, с което бяха отровени бившият шпионин Сергей Скрипал и неговата дъщеря – това досега никой не може официално да потвърди. Въртят се само различни твърдения. Русия е виновна? Възможно е, дори много вероятно, ако си припомним различни случаи от миналото. Но досега никой не го е доказал еднозначно.
И тъкмо това е проблемът: докато не е намерен виновникът, цялата история ще се носи по течението на предположенията. Неоспорими доказателства досега не могат да представят нито научните лаборатории, нито Организацията за забрана на химическите оръжия. Това са все химици, а не следователи. За да излезе истината на бял свят, тайните служби трябва да огласят своите информации. Ако изобщо имат такива.
След такъв атентат с бойно отровно вещество правовата държава първо събира фактите и провежда разследване, което завършва с някакъв окончателен резултат. Когато имаш доказателства в ръцете си, тогава без проблем можеш да наложиш санкции на Русия.
Но държавите от ЕС, както и НАТО, прибързано изгониха руските дипломати и по този начин потъпкаха собствените си основни принципи и ценности. Защото в Европейската конвенция за човешките права е вписана презумцията за невиновност, според която всеки се смята за невинен до доказване на обратното.
ЕС сам се вкара в конфузна ситуация
С прибързаното изгонване на руски дипломати ЕС сам се вкара в конфузна ситуация. Евросъюзът пусна в ход спиралата на дипломатическите конфликти, което пък даде възможност на руското правителство да се представи като невинен агнец. От това Владимир Путин трупа вътрешнополитически точки, защото убедително представи изгонването на руските дипломати като „враждебен акт" срещу Русия.
Да, ясно е, че Великобритания бързаше да намери виновника. За министър-председателката Тереза Мей случаят Скрипал беше добре дошла възможност да загърби многобройните лоши новини, свързани с Brexit-а, и за пръв път от много време да се покаже в положителна светлина и демонстрира сила.
Германия и други държави от ЕС също продължават да твърдят, че за деянието сигурно са виновни руснаците, защото всичко останало би означавало дипломатически да си плюят в лицето. В Берлин и в други европейски столици очевидно предпочитат да запазят солидарността с Лондон и да не допуснат разцепление в Европа – нищо, че еднозначни доказателства няма.
Който има доказателства – нека ги сложи на масата. Така че в мистериозния случай Скрипал предположенията най-сетне да останат на заден план, а истината да излезе наяве.

Dow се отдръпна от рекордното ниво, петролът отново поскъпна
Настъпва ли времето на „перфектния“ инфлуенсър
ЕС ще подобрява ефективността на центровете за данни с енергийни етикети
Съдът окончателно спря референдума срещу завода на Rheinmetall в Карлово
ЕП започна процедура за забрана на европейската партия на „Алтернатива за Германия“
De Beers намали значително цените на диамантите си за стеснения си кръг от купувачи
Рецепта за бърза баница с майонеза
Стресът вреди на мозъка: Симптомите, които не бива да пренебрегваме
18-годишен загина при тежка катастрофа край Павел баня
Късна емисия
8 юли 2026 е под знака на Водната овца - 6 китайски зодии привличат изключителен късмет
Мащабно озеленяване понижи температурата в Меделин с 3 градуса
Световната преса във възторг от обрата на Аржентина
Веласкес: Левски заслужаваше победата срещу Борац, на „Герена“ ще търсим различен мач
Меси: Много съм щастлив, че спечелихме тази битка!
Треньорът на Египет: Свирят така, за да донесат титлата на Аржентина!
Левски показа две лица в Шампионска лига, всичко ще се реши на "Герена" + ВИДЕО
Холанд печели и от косата си
Таро карта за 8 юли, сряда
Бързи кисели краставички
Дневен хороскоп за 8 юли, сряда
10 интериорни решения за малка всекидневна
Сериалът „Мамник“ получи три награди от международни филмови фестивали
Haute Couture от Chanel за есен/зима 2026/2027: цветя и красиви бродерии (+Снимки)
В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
България с втория най-силен летен туристически пик в ЕС, изпреварена само от Хърватия
Как „Союз“ стига до МКС за три часа: Обяснение на свръхбързата схема за скачване
Слънцето е зелено джудже: 7 изненадващи факта за звездите
САЩ се сдобиха с ново космическо оръжие за неутрализиране на вражески сателити
Древен „изгубен свят“, открит в Калифорния, пренаписва историята на първите американци
Учени разкриха кога New Horizons ще достигне границите на Слънчевата система
Антропогенният шум застрашава фауната в Антарктика