Европейските институции заклеймиха руското военно разузнаване ГРУ за серия кибер атаки, целящи да отслабят западните демокрации.
Заявлението на председателя на Европейския съвет Доналд Туск и на първия дипломат на ЕС Федерика Могерини идва часове, след като Великобритания обяви, че ГРУ стои зад серия кибер атаки, включително срещу Огранизацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО), базирана в Хага.
Руската операция, която целяла кражба на данни от ОЗХО била осъществена през април, когато тя трябваше да се произнесе по молба на Лондон за веществото, с което беше отровен двойният агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия. Днес британските и холандски власти дадоха информация за предотвратяването на кибер атаката, а четирима руснаци бяха изгонени от Холандия за шпионска дейност.
"Този агресивен акт демонстрира неуважение към важната цел на Организацията за забрана на химическите оръжия, която работи за унищожаването на оръжия по света с мандата на ООН", се казва в изявлението на Съвета и Комисията.
"Ние осъждаме такива действия, които подкопават международното право и международните институции. ЕС ще продължи да укрепва устойчивостта на своите институции и на държавите-членки, както и на международните партньори и организации в областта на цифровите технологии", уверяват Туск и Могерини.
Декларацията на ЕС почти съвпадна по време с подобно заявление на британския и холандския премиери Тереза Мей и Марк Рюте, които съобщават, че е установена ролята на ГРУ - руското военно разузнаване, за тази и още няколко кибер атаки.
Смята се, че сред тях са хакерските нападения срещу Международната антидопингова комисия, Националния комитет на Демократическата партия в САЩ, авторството на вируса BadRabbit, който атакува международното летище в Киев и руски медии през 2016 г., както и кражбата на имейли от британски вестници през 2015 г.
Четирима руснаци с дипломатически паспорти са били изгонени от холандските власти като причастни към операцията в ОЗХО, след като наетата от тях кола е била открита, паркирана край сградата на организацията в Хага. В автомобила е открита апаратура за хакване на WiFi мрежи, а на покрива е имало антена, задействана от батерии в багажника. Рюте и Мей уточняват, че ГРУ се е опитало да влезе в системите за сигурност на ОЗХО.
"Безразсъдните операции на ГРУ се простират от разрушителната кибернетична дейност до използването на незаконни нервни агенти в Солсбъри, което остави четирима души да се борят за живота си, а една жена почина", заявяват холандският и британският премиери.
Британският държавен секретар Джереми Хънт добави на пресконференция, че според Лондон руското правителство е разпоредило атаките, осъществени от ГРУ.
Очаква се по-късно днес изявление да направи и ФБР, което разследва изтичането на мейли от щаба на демократите по време на предизборната президентска кампания в САЩ, стрували победата на Хилари Клинтън на изборите.
Опитът да се проникне в базата данни на ОЗХО съвпада по време с разследването на отравянето с "Новичок" през март на Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в Солсбъри. Великобритания потърси експертиза от ОЗХО да установи дали не става дума за използване на химическо оръжие. Лондон потвърди използването на химически агент и призова останалите държави от ЕС да заклеймят Кремъл и да изгонят руски шпиони, 16 страни сториха. България отказа да подкрепи инициативата като премиерът Борисов обясни, че представените от Тереза Мей доказателства са недостатъчни.
Преди дни Лондон идентифицира двама руснаци като офицери от ГРУ, за които се предполага, че са пренесли "Новичок" в шишенце от парфюм. Британското разследване смята, че Александър Петров и Руслан Боширов са непосредствените извършители на атентата. В последствие Руслан Боширов беше разпознат като полковникът от ГРУ Анатолий Чепига.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тр. Трайков: Временна промяна на схемата за емисии ще помогне за по-ниски енергийни цени
Тръмп и Израел притискат Иран преди изтичането на крайния срок за споразумение
Украйна и Турция договориха засилване на сътрудничеството в областта на сигурността
Американските плутократи подкопават демокрацията
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Мъж е пострадал при пожар в хоспис в София
Кръвта спасява живот: Какво трябва да знаем преди да дарим
БАБХ иззе близо половин тон храни и забранени препарати на "Калотина"
Нумерологична прогноза и таро карта за 5 април: Не започвайте нищо ново
Левски е длъжен да бие в Добрич заради психологията
Артета след провала: Аз нося отговорността
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Лошите новини за Езерняците нямат край
ЦСКА 1948 без трима "майстори" срещу Лудогорец?
Световният шампион в снукъра размаза Джон Хигинс
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Кукленият театър във Варна ще зарадва децата днес с представлението "Пепеляшка"
Колко войници са загубили САЩ в Иран?
Цените на агнешкото месо продължават да скачат, цяло агне е 170 евро
Ето къде няма да има ток днес във Варна
За католиците днес е Великден
Георги Първанов не е оптимист, че ще има коалиционно управление след изборите
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал