Този път предсказанията се сбъднаха - след междинните избори в САЩ Републиканската партия запазва мнозинството си в Сената, пише руският вестник "Московский комсомолец".
Официални данни все още няма, уточнява "Аргументи и факти", но според прогнозите Демократическата партия ще получи мнозинство в Камарата на представителите.
Основният отличителен белег на тазгодишните избори е невижданото разцепление в обществото, в чийто център се озова президентът Доналд Тръмп, констатира "Комерсант" под заглавие "Изборите за Конгрес разцепват Америка".
Телевизия "Фокс нюз" прогнозира демократично мнозинство в Камарата на представителите за пръв път от осем годиини, отбелязва "Газета". Ако това стане, демократите ще могат според "Фокс нюз" да започнат процедура на импийчмънт срещу президента Тръмп.
Близо 40 на сто от избирателите се явиха пред урните, за да изразят несъгласие с политиката на Тръмп, сочат данни на CNN, цитирани в "Известия".
Според изводи от екзит пол 39 на сто от гласувалите американци не са съгласни с политиката на държавния глава, 26 на сто са отишли да го подкрепят, а други 33 процента са заявили, че личността на Тръмп не влияе върху решението им да гласуват.
"Комсомолская правда" предрича, че при мнозинство на демократите в долната камара "законодателният дневен ред на Белия дом ще бъде блокиран изцяло" и "предстои да се влоши вътрешнополитическата криза в САЩ".
Освен това "руската тема" ще се развихри в САЩ с нова сила - с присъщите й елементи на шпиономания, русофобия и лов на вещици".
А групата на специалния прокурор Робърт Мълър (разследваща руската намеса в президентските избори в САЩ, бел. на вестника), която спазваше досега двумесечната предизборна "тишина", препоръчана от правосъдното министерство, се готви да оповести нови обвинения. Именно свалянето на Тръмп от президентския пост бе от самото начало целта на Мълър и онези, които стоят зад него - тъй че не бива да чакаме халосен изстрел от негова страна, подчертава изданието.
"Сегашните избори нищо няма да решат. И ще ядосат всички. Политическата борба в САЩ ще стане още по-ожесточена, а разцеплението в обществото - още по-дълбоко", твърди "Взгляд".
"Никой няма да има време, за да го преодолее. А и политиците едва ли ще изпитат подобно желание. Още утре и двете партии ще започнат да се готвят за президентските избори през 2020 г.", добавя електронният вестник.
Изправен пред реалната заплаха партията му да изгуби контрола върху долната камара и на фона на обвиненията на демократите, че хора от екипа му са свързани с Москва, Доналд Тръмп изненадващо заяви в навечерието на изборите, че се анулира пълноформатната му среща с руския президент Владимир Путин в Париж на 11 ноември. Главата на Белия дом подчерта, че при посещението си във Франция "ще има друга работа", пише "Комерсант".
"Това е явна предизборна импровизация, която цели да сведе до минимум евентуалните загуби от обвиненията в контакти с руснаците", коментира пред всекидневника политологът Джонатан Сандърс.
Вашингтон взема предвид изгледите демократите да продължат разследванията срещу Тръмп и обкръжението му. Затова "вече се готви за нова продължителна война между Конгреса и Белия дом, в центъра на която може пак да се озове Русия", добавя "Комерсант".
Доналд Тръмп и Владимир Путин ще имат в Париж кратка среща "на крак" и тогава ще обсъдят дата за пълноценни преговори, съобщи вчера Кремъл. Пълноценната среща се отлага "с цел охлаждане на очакванията", пише "Ведомости" и се пита дали си струва двамата президенти "да се срещат в разгара на криза".
Отлагането е изгодно и за двете страни - преговорите най-вероятно не биха оправдали очакванията, смята изданието.
Френският президент Еманюел "Макрон отказа да бъде статист на Путин". На тържествата по случай 100-годишнината от края на Първата световна война президентите на Русия и САЩ "няма да обсъждат как да не допуснат Трета", пише "Московский комсомолец".
Франция не иска проявите по случай юбилея "да станат декор за спектакъл на двама актьори, в чиито безмълвни статисти да се превърнат Макрон и другите лидери", добавя вестникът.
"Хронологията на изявленията" по повод очакваната руско-американска среща на върха в Париж "налага предположението", че преговорите са отменени по молба на Еманюел Макрон, обяснява руското издание.
"Президентът на Франция е дотам фокусиран върху собствения си публичен образ, че иска да бъде в центъра на всяка проява, особено на възпоменателните тържества в Париж. Тъй че версията звучи правдоподобно", коментира анализаторът Фьодор Лукянов.
/БТА/

Румяна Дечева: Докато всички следят Иран, нова война назрява в Африка
Новото "голямо разминаване" – ЕС сам си пречи в надпреварата за изкуствен интелект
Кадър на деня за 25 март
Американски съд призна Meta и YouTube за виновни в дело за зависимост от социални мрежи
Dow се повиши с 300 пункта заради надеждите за споразумение с Иран
Навлизането на чужди инвестиционни фондове носи риск за достъпността на имотите у нас
Ядрен космически кораб на НАСА ще излети към Марс през 2028 г.
След последния ремонт в столичен квартал: Закърпени дупки и опасни участъци
Цветове за повече енергия и настроение през пролетта
Защо "прясното" гориво може да убие двигателя ви?
Късна емисия
Радев: Време е законът да си дойде на мястото
УЕФА глоби Бенфика за расизъм
Левски продава Сангаре, ясно е бъдещето на Дуганджич
Левски постави колосална цена на голямата си звезда!
Голям трансфер! Топ клубове от Италия ще гледат ас на Левски във Вечното дерби с ЦСКА
Гатузо: Най-важният мач в кариерата ми!
Вини иска да мачка и с Бразилия
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Сондаж на „Мяра“: Войната в Иран носи страх за България, но не и персонално за хората
Успешно „замразиха“ мозък без увреждане - но възкресяването на съзнанието остава далеч
Расте броят на хората с диабет Тип 1 в България
Средната скорост дава ефект: Има по-малко инциденти в участъците
Пак скачат таксите: Висшето образование се превръща в лукс
Иран каза кораби на кои държави могат да преминават през Ормузкия проток
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната