Въоръжените сили на Украйна са приведени в пълна бойна готовност по решение на началника на генералния щаб, съобщи днес министерството на отбраната, цитирано от ТАСС.
Заради ситуацията в Керченския проток, секретарят на Съвета Александър Турчинов тази нощ обяви подкрепеното от президента на Украйна предложение за въвеждане на военно положение за 60 дни.
То ще бъде разгледано днес от Върховната рада, която ще се събере в 16 ч. местно време, съобщи нейният председател Андрий Парубий.
Как се стигна до ескалацията на ситуацията в Керченския проток на входа на Азовско море?
Вчера Русия задържа три украински кораба, принадлежащи на украинската флота. Инцидентът, про който имаше ранени, стана в Керченския проток на входа на Азовско море. Този акт предизвика безпрецедентна ескалация на напрежението в тази деликатна зона.
Напрежението е такова, че Съветът за сигурност на ООН ще има извънредно заседание днес. Той е поискано и от Украйна, и от Русия, като Москва пожела то да се проведе в 16 ч. по Гринуич.
Украинският президент Петро Порошенко осъди "налудничавия акт на Русия срещу Украйна" и увери, че "атаката е била преднамерена".
"Военното положение не означава обявяване на война" на Русия и ще бъде "въведено единствено с цел защита", допълни той.
На свой ред Русия потвърди задържането на корабите и "използването на оръжия", обвинявайки украинските плавателни съдове, че "са извършили незаконни дейности в руските териториални води" и споменавайки за трима ранени украинци.
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова разкритикува "бандитските действия" на Украйна. Тя каза, че първо е имало провокации, после силен натиск и после обвинения за агресия от страна на Киев.
Украинската флота каза, че е предупредила Русия предварително за маршрута на трите задържани кораба. Според нея корабите са прекарали няколко часа в Керченския проток, докато петролен танкер, разположен под Кримския мост, който преминава над протока, е блокирал достъпа до него.
Този проток, който е единственият път по вода между Черно и Азовско море, е стратегическа ос от първостепенно значение както за Русия, така и за Украйна.
"Очакваме от Русия да възстанови свободното движение в протока и призоваваме всички страни да действат с максимално въздържание, за да се стигне до незабавна деескалация на ситуацията", призова ЕС.
НАТО също призова за сдържаност и деескалация. Украинският министър на външните работи Павло Климкин призова Запада да сформира коалиция, която да устои на актовете на агресия на Русия.
Русия претендира върху контрола на водите край Крим след анексията на полуострова през 2014 г. Киев и Западът обвиняват Москва, че "възпрепятства" умишлено навигацията на търговски кораби през Керченския проток.
Трудности се появиха и с изграждането на породилия полемика 19-километров мост в Керченския проток. Разполагането на арките на моста през 2017 г. започна да пречи на преминаването на част от корабите. Тази година руските граничари започнаха да задържат кораби, официално с претекст за проверки.
Киев смята, че Москва може да стигне до подготовката на офанзива срещу град Мариупол на брега на Азовско море, който е последният град под контрола на украинските власти в източната част на Украйна.
В конфликта в Източна Украйна между украинските сили и проруските сепаратисти загинаха 10 000 души за четири години. Киев и Западът обвиняват Москва, че подкрепя военно сепаратистите. Москва отхвърля тези обвинения въпреки многото доказателства, отбелязва Франс прес.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Шнабел: ЕЦБ трябва да повиши лихвите през юни дори ако има мирно споразумение с Иран
Южнокорейският индекс Kospi достигна нов рекорд на фона на смесена търговия в Азия
Министърът на туризма очаква летният сезон да бъде сходен с миналогодишния
Никола Бакалов: Облигациите за 310 млн. евро са знак за доверието на международните инвеститори към Fibank
Мирното споразумение с Иран може да отнеме няколко дни, САЩ извършиха нови удари
Ford рестартира програмата си за Европа със седем нови модела
Криза в яслите: Недостигът на медицински сестри може да закрие стотици места в София
Георги Първанов: България вече не е страна за ниски заплати
Мирът като фасада: Защо САЩ и Иран едновременно преговарят и се нападат
Демерджиев: Не можем да си позволим повече да губим животите на нашите деца
Изненада: Лидер на Ливърпул е пред трансфер в Ювентус
Лидерът на Лудогорец стана "Футболист на Футболистите" в България
Важна новина за ЦСКА и Австрия
Левски размаза ЦСКА: „Сините“ отвяха "армейците" с 8 милиона
Тайсън Фюри и Златан Ибрахимович готвят сензационна покупка на клуб от Англия
Африканци разкриха истината около Ето'о и ЦСКА
Цветове и графити: Louis Vuitton представи круизната си колекция за 2027 (+Снимки)
Задължителни подавки за Черешова задушница
5 прически с минимална поддръжка
Как да разширим малкото жилище – идеи със сгъваеми мебели
Как да преговаряте за заплатата си, ако сте на средна възраст
Генетикът д-р Балабански: Човек не може да избяга от гените си, но има начини да удължим живота си
Ето къде няма вода във Варна днес
Трагедия край Варна! Мъж се блъсна и изгоря в автомобила си
Варна отбелязва Световния ден без тютюнопушене с поредица от инициативи
Горещата вълна във Франция взе седем жертви, пет от тях удавяния
Руски медии твърдят, че България е отказала виза на журналисти за европейско по художествена гимнастика във Варна
Нарушиха желязно правило в емблематична зала в Париж заради Лили Иванова
Доказано: Хората наистина имат „трето око“ и ето къде се намира то
„Дронове глухарчета“ могат да картографират подземните лавови тунели на Марс
Ще ни позволи ли медицината да „надхитрим смъртта“?
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора