Русия е готова да помогне на Саудитска Арабия да се защити, ако ръководството на арабската страна реши да купи руско оръжие, заяви президентът Владимир Путин.
"Що се касае до помощ за Саудитска Арабия, в Корана пише, че всякакъв вид насилие е неприемлив, освен защитата на рода. За да защити "своя род", своята страна, ние сме готови да окажем съответната помощ на Саудитска Арабия, а политическото (й) ръководство е достатъчно просто да вземе мъдро държавническо решение", посочи Путин, цитиран от ТАСС.
Путин е посочил, че Иран вече са си купили противоракетни установки С-400, а президентът на Турция Реджеп Ердоган е закупил нови комплекси С-400 "Триумф".
Руският президент потвърди, че в хода на преговорите в Анкара с лидерите на Турция и Иран не е обсъдена темата с атаката срещу саудитска петролна рафинерия.
Държавният глава припомни позицията на Русия за кризата в Йемен. "Първо, в Йемен има много сериозна хуманитарна катастрофа. Ние самите сме готови да помогнем на хората и призоваваме всички, които могат да го направят, да последват нашия пример“, отбеляза руският лидер.
"Ние считаме, че най-добрият начин за решаване на тази криза е договорка между страните, които са въвлечени в конфликта", заяви още Путин.
"Не мога да си спомня редовете от свещения Коран, където се казва "Спомнете си милостта на Аллах. Вие някога сте били врагове, Аллах е примирил сърцата ви и ви е направил братя“. Трябва да се изхожда именно от това", посочи държавният глава на Русия.
Припомняме, че в нощта на 14 септември беше извършена атака от 10 дрона срещу саудитската национална петролна компания Saudi Aramco. Пострада най-голямата нефтена рафинерия в света в близост до град Абкайк, както и нефтената рафинерия в района на Хурайс, където се намира второто по големина нефтено находище на кралството.
След атаките срещу тях избухна силен пожар. Отговорността за това действие поеха бунтовниците от йеменското движение Ансар Аллах (хусите).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петролът продължава да поскъпва, тласкайки Dow с 200 пункта надолу*
Предизборният дебат "Икономика и финанси" – днес от 19:15 в "Денят ON AIR"
Pony AI и Uber пускат роботаксита в Хърватия като част от разширяването си в Европа
ЕС се прицелва в Snapchat и сайтове за възрастни в опит да защити децата онлайн
Евродепутатите одобриха търговското споразумение със САЩ след няколко отлагания
Поскъпването на жилищата в България се забавя в края на 2025 г.
Отпускат 5000 евро премия за Лора Христова от родния ѝ Троян
Иран атакува пристанище Хайфа с дронове и порази стратегически обекти
Планински спасители помогнаха на ранена туристка край Боянския водопад
Петимата задържани с фалшивото евро остават в ареста
Любимец на "Сектор Г" каза тежката си дума за бъдещето на ЦСКА
Звезда на ЦСКА е сред най-скъпите в Кипър
Кръвно свързан с ЦСКА смаза от критики отбора
Зографски отпадна в квалификацията в Словения
Марадона умря сам като куче, дано и с Меси не се случи същото
Рюдигер се примири с ролята си на "пейка"
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Ледени билкови кубчета – при торбички под очите и за сияйна кожа
Вижте как ще изглежда бюлетината за вота на 19 април (ВИДЕО)
Укрепват аварийно светофар в центъра на Варна
Варненски джигит влиза в затвора за хулиганство на пътя
EК предприема действия в защита на децата в онлайн платформите
Апелативна прокуратура – Варна отчете ръст на образувани досъдебни производства
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?
Междузвездният обект 3I/ATLAS може да съдържа остатъци от извънземно гориво
„Джеймс Уеб“ и „Хъбъл“ заснеха смяната на сезоните на Сатурн
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)