Президентът на Русия Владимир Путин подписа указа за назначаване на Михаил Мишустин за председател на правителството.
„Съгласно ал. „а“ чл. 83 от конституцията на Руската федерация Мишустин Михаил Владимирович да бъде назначен за председател на правителството на Руската федерация“, се казва в документа, публикуван на сайта на Кремъл.
Указът влиза в сила в деня на подписването му, предаде ТАСС.
По-рано днес Държавната дума даде съгласието си президентът на Русия да назначи Михаил Мишустин, настоящ ръководител на Федералната данъчна служба, за председател на правителството. „За“ гласуваха 383 депутати, гласове „против“ нямаше, „въздържал се“ гласуваха 41 депутати.
Михаил Мишустин е роден на 3 март 1966 г. в Москва. Има инженерно образование.
От април 2010 г. той е ръководител на Федералната данъчна служба на Русия. Под негово управление в службата започва активно развитие на иновациите и съвременните технологии, различни електронни услуги. Начело на данъчната служба Мишустин постигна сериозни успехи според държавните медии. "Той създаде най-добрата система за събиране на данъци в света", заяви държавната телевизия "Россия 24" минути след съобщението за номинацията му.
Мишустин завършва висшето си образование през 80-те години на 20 в. в един от техническите университети в Москва и постъпва на работа в руската администрация през 1998 г. като заместник-директор на данъчната служба, заемайки паралелно поста на заместник-министър за данъчната политика.
Впоследствие кариерата му продължава в няколко правителствени агенции: от 2004 г. работи във федералната служба по кадастъра, а три години по-късно постъпва в службата, натоварена с управлението на специалните икономически зони, създадени с цел привличане на чуждестранни инвестиции.
След като оглавява за известно време инвестиционния фонд "ОФГ Инвест", през 2010 г. Мишустин отново започва работа в руската данъчна служба, като е натоварен със задачата да я модернизира из основи.
Мишустин е женен, има трима синове. През 2015 г. той бе поставен на петдесет и четвърто място в списъка на сп. "Форбс" на най-добре платените служители в Русия с доход от 183,31 милиона рубли (2,7 милиона евро).
Михаил Мишустин е член на надзорния съвет на хокейния клуб ЦСКА, както и на управата на Федерацията по хокей на Русия. Запален е по хокея, самият той играе. Известно е, че Владимир Путин също е силно запален по този спорт.
Дмитрий Медведев подаде оставка като премиер, след като президентът Путин предложи съществени промени в конституцията във вчерашното си послание към Федералното събрание. Те предвиждат разширяване на правомощията на парламента за сметка на президентските, превръщането на Държавния съвет в конституционен орган и приоритет на руската конституция над международното право.

Реализацията на малки модулни реактори у нас навлиза в следваща фаза
Volkswagen иска да съкрати до 100 хил. работници и да затвори четири завода в Германия
Очакванията на потребителите за инфлацията в еврозоната отбелязват рязък спад
Как използването на AI превръща публиката в съавтор при имерсивното изкуство
Разпродажбите в технологичния сектор потопиха индексите в Азия
Приложението с общинските проекти отпада от бюджета - как ще се финансират те?
Скандалът за Бюджет 2026: От обвинения за рекордни харчове до сравнения с Бърни Мадоф (ВИДЕО)
Любовен хороскоп: Какво вещаят звездите за вас на 26 юни 2026 г.
Арда Гюлер ревна след отпадането на Турция
Трансферната цел на Ливърпул проговори за бъдещето си
Нойер се оправда след гафа: Не съм виновен за победния гол на Еквадор
Везенков се присъединява към националния отбор на България
Ще счупи ли Бостанджиев проклятието? Само един шеф на Левски започна с трофей
Новият стадион на ЦСКА е все по-близо до завършване! Видео разкри впечатляващия напредък
3 храни, които да изхвърлите веднага след изтичането на срока на годност
Транзитът на Юпитер в Лъв на 30 юни 2026 носи огромен успех за 4 зодии
Феран Родригес, създателят на анимационните герои Sonic The Hedgehog и Donald Duck, идва в България
„Керана и Космонавтите” ще подгряват концерта на LP на 9 август
7 сигурни признака, че живеете в „тих развод“
Ястието, което диетолозите биха одобрили: Сладък картоф с киноа и зеленчуци
Дупка като тунел за друго измерение се появи на алеята за плажа във Варна
„Маркет Линкс“: Доверието в премиера Радев пада
Митничари във Варна откриха над 73 000 къса цигари в тайници на автомобил
Работна група ще предлага алтернативни решения за подобряване на чистотата във Варна
25 души са арестувани при акцията във Варна, петима от тях са общински служители
Оставиха в ареста шофьора, обвинен за катастрофата в Свети Влас, при която загина украинско момиче
Откриха най-стария кратер на Земята? Учени разкриват изгубен космически сблъсък
За първи път откриха древна човешка ДНК по стените на пещера
Кой е астрономът Шарл Месие, създател на каталог на мъглявините
Светът е по-близо до ядрена катастрофа от всякога, предупреждава виден физик
Представиха първия в света теснолинеен влак на водород
Астероид ще прелети край Земята този уикенд