Изкуствено създаден е казусът около дипломата на Андрей Гюров. Това заяви пред Нова тв председателят на НС Никола Минчев.
В нито един момент не съм помислял, че въпрос с диплома за докторска степен от Виенския университет в Австрия може да породи някакво съмнение дали всъщност съответния човек има степента, или не. Бях изненадан по време на изпушването в Комисията по бюджет и финанси, когато този въпрос беше повдигнат от страна на ГЕРБ. За мен няма реален казус", коментира той.
Темата е по повод, че ГЕРБ смятат, са че самата дипломна работа е регистрирана в деня на изслушването и че дипломната работа е от 2005 г., а има цитати от 2008 и 2012 г. в нея.
"Самият Гюров го обясни ясно. В крайна сметка той е написал докторската дисертация през 2005 г, но я е доработвал и актуализирал през годините, в което няма нищо странно, когато говорим за научен труд", поясни Никола Минчев.
Той коментира и защо от ПП издигнаха свой кандидат за шеф на БНБ: "ИТН още от 46-я парламент лансират г-н Любомир Каримански за поста, но той не е кандидат на управляващата коалиция. По-скоро това е Андрей Гюров. Виждаме в Гюров едно много подходящо лице за БНБ в този момент. Той има академичната и професионалната подготовка. Работил е в западни институции от банковия и финансов сектор. Има безупречен публичен имидж. Изпълва всички необходими предпоставки да заеме поста в момент, в който България се е насочила към еврозоната. Това, което виждам в него, ме кара да съм спокоен, че ако този човек отиде начело на БНБ, ние ще имаме личност, която ще управлява банковата ни система по един абсолютно честен начин".
По думите му за момента няма конкретни съмнения и в имиджа на Любомир Каримански. „Появиха се в публичното пространство някои анализи на професионалния му опит до момента”, уточни Никола Минчев.
Относно кандидатурата на Андрей Гюров, Минчев, поясни, че ще разчитат на подкрепата на "Демократична България" и БСП.
"Вече, разбира се, всеки народен представител гласува по свое убеждение и съвест. От ГЕРБ вече веднъж заявиха, че няма да подкрепят никого. На самото изслушване в бюджетната комисия, като че ли клоняха повече към Любомир Каримански, но може би ще видим в последния момент", коментира председателят на парламента.
Според него казуса около новия шеф на БНБ няма да доведе до разпадане на коалицията.
"Не мисля, че това би довело до толкова сериозна криза, че да падне правителството. Препоръчителният вариант беше управляващата коалиция да излезе с един кандидат, но това не се случи", поясни той.
Председателят на НС направи коментар и относно това дали България трябва да окаже военна помощ на Украйна.
"Действително въпросът за указване на военна помощ стигна и до парламента. Това ще бъде разгледано от парламентарните комисии, след това ще се стигне до гледане в пленарна зала. В рамките на парламентарната група все още не сме го обсъдили. За момента хуманитарната помощта, която указва България на Украйна, се оценява високо. Г-н Володимир Зеленски изрично ни посочи като страна, която помага", категоричен бе Минчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Анализатор: Много е вероятно републиканците в САЩ да загубят Камарата на представителите
Global Finance отличи УниКредит Булбанк с шест награди за дигитално банкиране
Германия ще търси мир след победата на UniCredit над Commerzbank
Spyker се завръща с автомобил за 1,5 млн. евро
„България Еър“ с обновено мобилно приложение за още по-лесно и удобно пътуване
Леденият морски маршрут, който сближава Китай и Русия
За 3 зодии щастието се завръща след 18 август
"България Еър" обнови мобилното си приложение за по-лесно пътуване
Задимяване и неприятна миризма - какво се случва в София?
Спасители в Созопол припомниха "златните" правила на плажа
Задържаха дилър с над 600 грама наркотици в столичния кв. "Люлин"
Храм на 143 години събра жители и гости на великотърновското село Балван
ЦСКА срещу ОФИ Крит: Феновете ще познават стартовите 11
Левски – АЕК Атина: Хулио Веласкес избра групата за мача
Манчестър Сити вади 100 млн. евро за 18-годишен
Феновете на Левски тръгват на шествие преди мача с АЕК, блокади в София
Милан се разделя със Сантяго Хименес
АЕК уреди голямата си звезда, плаши Левски с национал на Хондурас
По какво се разпознават емоционално зрелите мъже?
Храни, които придават естествен блясък на кожата
Тест: Три пеперуди разкриват каква енергия се задава към вас
Сочна италианска торта с шоколад и кафе
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
4 неща, с които да привлечете потока на парите според фъншуй
Пресипнал глас през лятото - кога причината не е просто настинка?
„Александровска“ започва генна терапия за пациенти с булозна епидермолиза
Безплатни грипни ваксини за деца ще се поставят от 1 октомври
Защо вагиналните инфекции са по-чести през лятото?
Опасен ли е инструменталният аборт?
Как кортикостероидите повишават кръвната захар?
„България Еър“ с обновено мобилно приложение за още по-лесно и удобно пътуване
Валидира пощенска марка по повод 100 годишнината на ММФ „Варненско лято“
Иран: Спечелихме войната!
Между 25% и 30% е по-малък броят на пожарите тази година спрямо миналата
Безплатни и анонимни изследвания за ХИВ и хепатит във Варна
6 турци са сред 12-те пострадали при катастрофата с диво прасе край Бургас