Установяване на пълен контрол над Южна Украйна, сухопътен коридор към полуостров Крим и излаз към Приднестровието в Молдова. Това са целите на започналия тази седмица втори етап на така наречената специална военна операция в Украйна, твърди високопоставен руски военен.
Заместник-командващият войските на Централния военен окръг Рустам Минекаев заяви, че през втория етап на военната операция една от задачите на руската армия е установяването на пълен контрол над Донбас и Южна Украйна.
Според него така Русия ще си осигури сухопътен коридор към полуостров Крим и ще може да въздейства на жизненоважни обекти на украинската икономика. Като пример той посочи черноморските пристанища, през които Украйна изнася в чужбина селскостопанска и металургична продукция.
В Киев определиха изявленията на руския генерал, че целта на Москва е да установи "пълен контрол над Донбас и Южна Украйна", като "империализъм".
От украинското министерство на отбраната отбелязаха, че руското ръководство вече не крие истинските си цели, а те не са победа над някакви "митични нацисти, а просто окупация на източна и южна Украйна".
В изявлението си Рустам Минекаев отбеляза още, че контролът над Южна Украйна ще даде на Русия излаз към Приднестровието в Молдова, където, по думите му, се наблюдава потискане на рускоезичното население.
Минекаев направи и исторически паралели с Великата отечествена война. “Цяла Европа, целият свят е бил против нас. И сега е същото, те никога не са обичали Русия”, посочи той.
Според него превъзходството на руската армия над украинската по суша, море и въздух е очевидно. Той изрази увереност, че операцията ще бъде доведена до логичен завършек и поставените задачи ще бъдат изпълнени.
В обръщение към сънародниците си снощи украинският президент Володимир Зеленски посочи, че руското ръководство планира да създаде "Херсонска народна република" по подобие на сепаратистките формации в Донецк и Луганск и след това да я анексира, както стори с Крим:
„Призовавам жителите на южните райони на Украйна, на Херсонска и Запорожка област, бъдете внимателни каква информация давате на нашествениците. Ако искат да попълвате някакви анкети, да предоставяте паспортните си данни, знайте, че това няма да ви помогне, целта всъщност е да се фалшифицира така наречен референдум на вашата земя, ако Москва нареди такова представление“.
Зеленски даде да се разбере, че териториалните придобивки на руските войски са временни и че Украйна ще се бори да ги изтласка от своя територия:
„Никоя от тези стъпки няма да помогне на Русия във войната срещу нашата държава. Те само могат да отложат неизбежното, да отложат времето, когато нашествениците ще трябва да напуснат нашата земя, включително и Мариупол – градът, където съпротивата продължава, независимо от всичко, което окупаторите твърдят“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Alphabet оглави ръстовете на Wall Street след завръщането на AI във фокуса на трейдърите
Кадър на деня за 24 ноември
Германия ще проведе търгове за нови газови централи през март
Близо една трета от хората в Южния централен регион в България са в риск от бедност
Уолър от Фед призова за намаление на лихвите през декември
САЩ към ЕС: Ще понижим митата, ако предложите балансирани цифрови регулации
Най-добрите малки коли втора ръка през 2025 г.
Рецепта за запечено сирене със сладко
Рецепта от тефтера на баба: Маслени бисквити с орехи
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 25 ноември
Мачовете по телевизията, днес 25 ноември
Евертън получи невиждан червен картон, но шокира Ман Юнайтед насред Олд Трафорд
Божинов с емоционално послание към Боби Михайлов
Сексбомба отряза италиански национал за трето дете + СНИМКИ
Пет години след смъртта му: Светът продължава да скърби за Диего Марадона
Дневен хороскоп за 25 ноември, вторник
Тест: Какво ви носи декември?
5 храни с повече желязо от червеното месо
Таро карти за декември за всяка зодия
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Auto Italia откри благотворителна фотоизложба Deus Ex Machina с емблематични модели Ferrari и Maserati
Пребиха в Скопие известният македонски българин Владо Перев
Борислав Михайлов е в средно увредено състояние след инсулта
Камиони в историческата църква "Света София" в Истанбул предизвикаха възмущение
Дезертьори от руската армия са връщани насила обратно на фронта
Кои 7 български месни продукта са защитени от ЕС като храни с традиционно-специфичен характер
Сезонният грип е тук: Какви са симптомите и как да се предпазим?
Екипажът Crew-12 ще излети към МКС по-рано от планираното
В САЩ тестваха автономно въздушно такси от следващо поколение
Учени откриха какво може да превърне една ябълка в лекарство против рак
За първи път от 10 хил. години: Вулкан в Етиопия изригна зрелищно, в Индия очакват замърсяване
Истината е някъде там: Защо е трудно да открием извънземен живот
В пояса на Кайпер е открита загадъчна структура