"Няма информация да сме спрели полетите с МиГ-29, но няма как с Русия да работим по поддръжката на МиГ-29. Загубихме възможности, които пропиляхме през годините - да работим с Украйна, тъй като там има целия необходим капацитет за поддръжка", заяви бившият министър на отбраната проф. Тодор Тагарев в студиото на "Денят ON AIR".
Според него при всяко положение ние сме се отказали да търсим решение самостоятелно да удостоверяваме летателната годност след ремонтни или модернизационни дейности. Гостът допълни, че вниманието на Полша е насочено да осигури действията на украинската авиация и евентуално своите и за България, ако нещо остане.
"Имаше някакво изявление на служебния министър, че договарят два двигателя, но те не са нови, ще дойдат с ресурс в най-добрия случай от по 300 часа, което е нищо, за да се поддържа тази способност. Ние изпуснахме възможности да търсим някакво различно решение от това, към което бяхме тръгнали – 8 бойни самолета, последвани от още 8", обясни проф. Тагарев пред Bulgaria ON AIR.
Той е притеснен от това, че служебният министър преговаря с Швеция и Франция за друг тип бойни самолети, защото това, по думите му, ще убие изтребителната авиация. Според него няма как да се поддържат 8 самолета от един тип, още 8 от друг тип и още самолети от трети тип, така че това е много погрешна стратегия.
"Най-доброто решение щеше да бъде да потърсим моментално от същия тип, може би някаква друга версия самолети, които са използвани, така направи Румъния. Ние искаме само новичко. Едно е да поддържате самолет от един тип F-16, макар и в 2 различни модификации много от нещата са общи и разликите ще бъдат минимални. Съвсем друго е да изграждате цяла логистична верига с различни страни и то по 8 самолета. Това ще бъде кошмарно за десетилетия наред", категоричен е гостът.
Бившият военен министър коментира, че е изключително сложно един повреден танк от фронтовата линия на Харковска област да стигне до България, за да бъде ремонтиран и върнат обратно. Проф. Тагарев предположи, че българско оръжие стига до Украйна и уточни, че сме помогнали с 35 медицински комплекта за войната.
"На служебния кабинет въобще не е работа да прави такива дългосрочни планове. Редовното правителство имаше план за модернизация, но не видя бял свят. Един такъв план трябва да бъде внесен в парламента", каза той по темата за плана за модернизация на отбраната.
И добави, че продължаваме да се отнасяме несериозно към изграждане и поддържане на армията си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Пазарите в Япония и Южна Корея успяха да приключат сесията на зелено
КЗК проучва дали са високи цените на храни и напитки на Летище „Васил Левски“
Акционерите на "Агрия Груп Холдинг" са гласували дивидент и обратно изкупуване
Д. Ганев: Данъчните оценки трябва да се актуализират, по-високи данъци да водят до по-добра среда
Qualcomm прогнозира продажби на чипове за центрове за данни за 15 млрд. долара до 2029 г.
Доналд Тръмп похвали "смелия" Володимир Зеленски, който се "справя доста добре"
Катастрофата на "Тракия": Шофьорът е с 20 нарушения и старо ПТП на същото място
Опаковките са сред основните замърсители и могат да бъдат опасни за здравето
Пеевски против закриването на Комисията по досиетата: Паметта за агентите на ДС не трябва да се заличава
RIA с премиера на "I don’t wanna lose you" и лятно обещание за срещи на живо
Терзиев съди депутата от ДПС Станислав Анастасов за клевета
Коло Муани е готов на финансова жертва, за да се завърне в Ювентус
Левски няма спирачки! Шампионите уредиха още един топ трансфер
Кристиано Роналдо заслужи суперлативи
Мачовете по телевизията днес, 25 юни
Винисиус: Завръщането на Неймар беше вълшебно, той е идол за цяла Бразилия
Валят нови суперлативи за най-скъпия в Левски
Сивата коса може да ви направи по-елегантни – ако знаете как
5 техники за самомасаж, които облекчават болката и отоците
Високопротеинов шоколадов десерт без захар
По-хубав живот за 3 зодии до края на юли 2026
Как да напуснете работа с достойнство и да запазите добрия тон с колегите
Поверия за Видовден на 28 юни
Роби открива националното си турне тази вечер във Варна
Варна на челно място в класация за... най-евтин аперол в Европа
"Възраждане" с остри критики към бюджетната политика на правителството
Варна представя туристическия си потенциал пред водещи полски журналисти
Демерджиев след трагедията на „Тракия“: Мантинелите убиват, идват масови проверки
ДБ зоват Бюджет 2026 да бъде оттеглен
Марсоходът на НАСА откри на Марс вещество, което е в основата на живота на Земята
Откриха изгубен фрагмент от труд на Архимед: Може да възстанови древно знание
Телескопът ALMA откри „семейство“ от девет звезди в процес на формиране
Китайска компания осъществи сателитно обаждане до обикновен смартфон
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?