Засекретената точка 7 от вчерашния указ на руския президент Владимир Путин за обявяване на частична мобилизация предвижда на фронта в Украйна да бъдат пратени един милион руснаци.
Това съобщи "Новая газета. Европа" като се позова на свои източници в Кремъл.
Според "Газета.ру", която е разговаряла с източник от президентската администрация, отначало идеята е била целият текст на указа да бъде "за служебно ползване". По-късно обаче е решено да се скрие само точка 7, която се отнася до броя на хората, които трябва да бъдат мобилизирани.
Веднага след като в сряда сутринта Путин обяви т. нар. "частична" мобилизация, военният министър Сергей Шойгу уточни, че става дума за призоваване на 300 000 души, които имат военен опит.
Че това не е истина вече е напълно ясно. В руските социални мрежи е пълно с видеа на разстроени жени, които обясняват, че мъжете им са получили повиквателни, без никога да са служили в армията. В Бурятия има случаи да се призовават дори починали хора, както и бащи на пет малолетни деца.
"Числото на мобилизираните беше коригирано няколко пъти и в крайна сметка се спряха на един милион", казва събеседникът на "Новая газета. Европа".
Няколко руски министерства са заявили пред изданието, че все още не са получили текста на указа на Путин и са видели само текста, който бе обявен пред широката общественост и в който т. 7 е скрита.По-късно, отговаряйки на въпроси на журналисти, прессекретарят на президента Дмитрий Песков каза, че класифицираната информация се отнася до броя на резервистите, които могат да бъдат призовани за военна служба.
От "Новая газета" напомнят, че в Русия е забранено да се разгласява информация от документи, класифицирани "за служебно ползване".
На 21 септември руският президент Владимир Путин обяви началото на частична мобилизация в страната. Руското министерство на отбраната заяви, че граждани с боен опит ще бъдат призовани да се бият срещу Украйна. Шойгу обяви броя на хората, които ще бъдат мобилизирани от 21 септември - до 300 000 души.
Изявлението на Путин е в съответствие с анализа на много западни експерти, според които Русия се нуждае от човешки ресурси, за да продължи войната и че руският президент не се е отказал от първоначалното си намерение да окупира цяла Украйна.
Ден преди да бъде публикуван указа за мобилизацията Русия значително увеличи наказанията за предаване в плен и дезертьорство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кризата в Персийския залив отново помрачи търговията на Wall Street
Европейски авиокомпании: Високите цени на горивата ще оскъпят полетите
Кадър на деня за 19 март
Парламентът забрани промени в структурата на "Български енергиен холдинг"
Безос търси 100 млрд. долара за налагане на изкуствения интелект в производството
Д. Георгиев: Пазарът на акции у нас поскъпна твърде бързо и е нормално да видим корекция
Умора от срещите: Как да възстановим радостта от запознанствата
Нетаняху: Израел и САЩ "защитават целия свят" в кампанията срещу Иран
Защо някои електромобили трябва да се зареждат до 100%?
Вселената изпраща подарък на четири зодии на 20 март
Късна емисия
Опасно време в Гърция: Гръмотевични бури и студ в южната ни съседка
Олимпиакос се поизмъчи, но се справи с Баскония
Белгиец надви Григор Димитров на Мастърса в Маями
Мачовете по телевизията днес, 20 март
Секси певица се показа с Меси в леглото + СНИМКИ
Милица Дабович
Новина от "Армията": Фаетон се завръща в ЦСКА
Таро карта за 20 март, петък
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Билки, полезни за сърцето: как действат
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Защо употребяваните коли в САЩ са в пъти по-eвтини, отколкото в Европа?
Община Варна участва в работна среща на туристическия сектор в Белоградчик
Гимназисти от Варна гледаха интервю с жена, осъдена за разпространение на дрога
НАП Варна участва във форум "Кариери" 2026 на Икономическия университет
Вълна от проблеми за шофьорите на дизел
Лудогорец "удави" Спартак на "Коритото"
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“