Украинските власти внезапно прекратиха мирните преговори миналата пролет "сякаш по заповед отгоре", заяви днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти, предаде ТАСС.
Прессекретарят на руския президент коментира думите на говорителя на беларуското външно министерство Анатолий Глаз, че западната намеса е довела до спирането на преговорния процес между Москва и Киев.
"Казваме ви го от шест или седем месеца. И руският президент Владимир Путин е говорил за това на различни нива. Става дума за самия документ, който беше договорен в резултат на много трудни преговори и който дори беше парафиран", каза Песков. "Всъщност след това изведнъж, сякаш по команда отгоре, украинската страна напусна масата за преговори, прекрати комуникацията", подчерта той.
Прессекретарят на Путин опроверга слуховете за втора вълна на мобилизация и каза, че "няма данни" за такова нещо, предаде БТА.
Песков отказа да коментира думите на украинския политик Виктор Медведчук, който каза, че бившият президент Петро Порошенко уж бил предлагал на Путин "да вземе Донбас".
В тази връзка говорителят на Кремъл обаче отбеляза: "Разбира се, начинът, по който киевският режим действаше спрямо републиките в Донбас в продължение на осем години, вероятно показва, че нито един режим не би действал по този начин по отношение на необходими за него територии, нито един режим не би участвал в това, което може да се смята за геноцид, никой режим не би обстрелвал териториите и населението си с тежка артилерия, не би убивал жени, деца, старци... Наистина имаше такова поведение на киевския режим по отношение на районите на Донбас, сякаш не му трябват", заключи Песков.
Що се отнася до призива на посолството на САЩ в Москва американците с двойно - руско и американско – гражданство незабавно да напуснат Русия, тъй като можело да бъдат мобилизирани, Песков каза: "Не чуваме подобни призиви за първи път". Говорителят на Кремъл допълни: "А това, че се споменават граждани с двойно гражданство за които се твърди, че са заплашени от мобилизация - тези, които са граждани на Русия, за нас са граждани на Русия".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ: Световният добив и доставките на петрол ще бъдат на предвоенните нива до 2027 г.
С „конструктивна дискусия“ ресорната комисия прие Бюджет 2026
ЕС изготвя стратегия за засилване на местната верига на доставки на фуражни култури
Бумът на туризма е добавил 3800 евро към цените на жилищата в Испания за седем години
Всички индекси на БФБ са на зелено, оборотът достигна 8 млн. евро
Transversal Consulting: Има много петрол, който трябва да излезе от Персийския залив
23-годишна българка е намерена мъртва в апартамент в Солун
Гунев за казуса с Пеевски: PNR системата може да се използва само при тежки престъпления
Д-р Боян Митракиев: Вървим по пътя на Румъния, която е в стагфлация
Доц. Киселова съобщи кога се очаква да бъдат президентските избори през 2026 г.
Румен Петков: Глътката въздух с "Боташ" е полезна, но Турция няма да отстъпи от интереса си
Лионел Меси пренаписа историята на Мондиал 2026! Подобри два рекорда и отново поведе при голмайсторите
Инфарктна драма! Меси профука дузпа, но с шеметен обрат за 13 минути Аржентина е на ¼-финал
ПО МИНУТИ: Аржентина - Египет 3:2
ЦСКА 1948 победи сърби
Удар за ЦСКА преди мачовете с Дери Сити в Европа
НА ЖИВО: Борац Баня Лука – Левски (Съставите)
Бързи кисели краставички
Дневен хороскоп за 8 юли, сряда
10 интериорни решения за малка всекидневна
Сериалът „Мамник“ получи три награди от международни филмови фестивали
Haute Couture от Chanel за есен/зима 2026/2027: цветя и красиви бродерии (+Снимки)
Ретрограден Нептун на 7 юли: късмет с парите за 3 зодии
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
България с втория най-силен летен туристически пик в ЕС, изпреварена само от Хърватия
7057 души получават пенсия и заплата в МВР
Оптимизмът може да удължи живота, показват изследвания
Как „Союз“ стига до МКС за три часа: Обяснение на свръхбързата схема за скачване
Слънцето е зелено джудже: 7 изненадващи факта за звездите
САЩ се сдобиха с ново космическо оръжие за неутрализиране на вражески сателити
Древен „изгубен свят“, открит в Калифорния, пренаписва историята на първите американци
Учени разкриха кога New Horizons ще достигне границите на Слънчевата система
Антропогенният шум застрашава фауната в Антарктика