Министърът на отбраната на Русия Сергей Шойгу връчи награди на пилотите на руските изтребители Су-27 за това, че са предотвратили навлизането на дрон ЕмКю-9 на САЩ в района на действие на руската военна операция в Украйна, предаде РИА "Новости".
Американският безпилотен апарат падна в Черно море, след като беше прехванат от руски изтребители.
"Министърът на отбраната на Руската федерация, армейски генерал Сергей Шойгу представи за удостояване с държавни награди летците на самолетите Су-27, предотвратили нарушаването от страна на американския безпилотен летателен апарат ЕмКю-9 на границите на района с временен режим на използване на въздушното пространство, установен с цел провеждането на специалната военна операция", съобщи в изявление руското министерство на отбраната.Границите на района са били доведени до знанието на всички ползватели на международното въздушно пространство и оповестени в съответствие с международните норми, се подчертава в изявлението, цитирано от ТАСС.
Безпилотният апарат ЕмКю-9 "Рийпър" на военно-въздушните сили на САЩ падна в международни води в Черно море на 14 март. Както по-рано съобщи министерството на отбраната на Русия, дронът е летял по посока на руската граница с изключени транспондери и е навлязъл в района на "временен режим на използване на въздушното пространство", въведен във връзка с провеждането на така наречената специална военна операция.
Според руското министерство на отбраната апаратът е загубил управление "в резултат на рязка маневра" и се разбил, а съпровождащите го руски изтребители не са използвали намиращото се на борда им въоръжение и не са влизали в контакт с дрона.
Според американската версия два руски Су-27 са прехванали изпълняващия разузнавателна мисия апарат ЕмКю-9 и няколко пъти са го залели с гориво. Накрая според твърденията на Вашингтон един от руските изтребители е ударил витлото на американския безпилотен апарат, което е довело до падането му, припомня ТАСС.
(БТА, Светослав Танчев)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

От протест към адаптация: как социалните мрежи приеха австралийската забрана за тийнейджъри
Канада: Светът може да постига напредък и без САЩ
Ще има ли София заведения със звезди Michelin?
DHL залага на експанзия в Саудитска Арабия с център в Рияд за 130 млн. евро
На манията по матчата ѝ трябва отношение като към шампанското
Властта е против промени между двете четения на бюджета, опозиция и синкидати готвят протести
Силен снеговалеж в района на Витоша
Шкварек: Демографията е съдба, не духовенството и културата са съхранили българите
Иван Лишков: По-трудно е да опитомиш жито, отколкото живо същество
Иззеха 30 кг канабис и задържаха 7 души в Стара Загора
"Лудогорец" се завърна към победите в дебюта на новия треньор
От Макларън се извиниха на Ландо и Оскар
Хьогмо: Много съм доволен, титлата е възможна
Слаб Лудогорец победи в дебюта на новия треньор
Парма прекъсна "сушата" и продължи кризата във Верона
Дневен хороскоп за 24 ноември, понеделник
Седмичен хороскоп за 24 – 30 ноември
5 зодии с късмет в любовта в последната седмица на ноември
Поверия за 24 ноември – Света Екатерина
Какви промени ви носи новата 2026 според датата на раждане
Седмична таро прогноза за 24 – 30 ноември
С 0,1% се е повишила стойността на малката потребителска кошница през октомври
Създават нов вариант на регистъра за електрически превозни средства
Патриарх Даниил: Живеем в политически бурно време
Пенсионерите в Гърция получават увеличение на пенсиите със 250 евро, а в България кога?
Министерството на Мъск вече е в историята
Михаил Миков: Възниква по-големият въпрос за това накъде върви България
Изключителни темпове и мащаби на загуба на лед при ледника Хектория
От НАСА предупреждават: Големите американски градове потъват
Пилот на United Airlines: Самолетът бе ударен от космически отпадъци
Съществуването на НЛО „вече не е под въпрос“, твърди американски режисьор
Спорите на мъха оцеляват 9 месеца в космически вакуум
Морските костенурки притежават мистериозна суперсила