След като Районният съд в хърватския град Сплит постанови яхтата "Роял Роуманс" (Royal Romance) да бъде предадена на Украйна, украинската Национална агенция за издирване, проследяване и управление на свързани с корупция активи (ARMA) се подготвя за нова оценка на плавателния съд, съобщава агенция Укринформ, позовавайки се на председателя на ARMA Олена Дума.
Смята се, че яхтата е собственост на Виктор Медведчук, бивш украински депутат, известен с близките си връзки с руския президент Владимир Путин.
"Държавният секретар в Министерството на външните работи и европейските въпроси на Република Хърватия и ръководител на междуведомствената работна група за подкрепа на Украйна Франо Матушич е бил информиран за решението на Районния съд в Сплит за трансфер на плавателния съд "Royal Romance" към Украйна на базата на запитване за правна помощ", посочи Дума.
Според нея Украйна е получила уверения, че яхтата ще бъде предадена на страната възможно най-скоро. ARMA е получила одобрение за повторна оценка на имуществото, преди да пристъпи към продажбата му.
Олена Дума също така посочи, че яхтата е преместена за техническа инспекция днес.
"Що се отнася до медийните съобщения за заминаване на конфискуваната яхта на Медведчук "Royal Romance", не трябва да се създава паника. ARMA държи този въпрос под специален контрол и има надеждни данни, че яхтата е преместена временно на 25 януари 2024 г., за да се тества техническият й капацитет, плавателните способности и работата на двигателя", посочи тя.
Според официалния представител тези мерки са били разпоредени от съда в Сплит и се извършват под наблюдението на пристанищен капитан и полицейски сили.
Хърватските правоналагащи органи иззеха 92-метровата луксозна яхта "Royal Romance", за която се смята, че е собственост на Виктор Медведчук, през март 2022 г. Депутатът е обект на санкции на ЕС като лице, свързано с Кремъл, пише "Сега".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Nvidia подпомага растежа на изкуствения интелект с модел за споделяне на приходи
Богатите французи се въздържат от инвестиции в страната, обмислят да заживеят в чужбина
Руската армия твърди, че е превзела град Константиновка в Източна Украйна
Тръмп възхвали Америка и критикува комунизма в реч преди тържествата за 4 юли
Водородната икономика е в упадък, но не е победена
Добивът на петрол в ОПЕК нараства през юни с увеличаването на потоците през Ормуз
Жилищният пазар в Северна Гърция продължава да поскъпва
От детските уроци до сцената: Димитър Атанасов, Христо Младенов и Анима разказват за пътя си в музиката
Йотова поздрави Тръмп по случай 250 години от независимостта на САЩ
Експеримент на Bulgaria ON AIR: Как AI помага на водещите на "България сутрин"
Алтернативата на пластмасата е на добра цена, безвредна е за здравето и щади природата
ЦСКА посочи голямата цел и призова: Пълен напред! + ВИДЕО
Меси и Аржентина оцеляха срещу чудото Кабо Верде в драма
Левски се подсилва и с бивш на Цървена звезда?
УЕФА удря рамо на ЦСКА в Европа!
Мачовете по телевизията днес, 4 юли
Шампионът Левски остана без българи
Хумус в ориенталски стил
Любовен хороскоп за 6 – 12 юли
Нумерологична прогноза за 4 юли
Синьо лято в маникюра за 2026 (+Снимки)
Хапвайте кайсии за баланс на кръвното и при горещи вълни
Летен коктейл с джин, краставица и мента
Фестивалът на уличните изкуства 6Fest с първо издание във Варна този уикенд
Анализ: От 877 км магистрали у нас, в добро състояние са едва 49%
Варна посреща турнир от инициативата „60 години Христо Стоичков“
Катастрофа по пътя Варна – Бургас, затруднено е движението край Обзор
Издирването на Наталия и Асен: Проверяват коли, изоставени сгради и пещери
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл