Влиятелната сестра на севернокорейския лидер Ким Чен Ун отново отрече Пхенян да доставя оръжия на Русия, предаде Ройтерс, като се позова на севернокорейската информационна агенция КЦТА.
САЩ и Южна Корея обвиниха Северна Корея, че предава оръжия на Русия, за да ги използва тя срещу Украйна. И Москва, и Пхенян отричат обвиненията, но миналата година те обявиха, че ще задълбочат военните си отношения.Връзките между двете страни се засилиха драстично след посещението през септември миналата година на Ким Чен Ун в руския Далечен изток и срещата му с президента Владимир Путин.
Ким Йо Чен - сестрата на лидера - обаче заяви, че твърденията за оръжейна сделка между Северна Корея и Русия са сбор от предразсъдъци и измислици и представляват "крайно абсурдна теория", която не заслужава оценки или тълкувания, тъй като е само лъжлив слух, разпространяван от враждебни сили.
Ким Йо Чен подчерта, че разработваните от Северна Корея оръжия не са предназначени за износ, а за отбрана срещу Южна Корея.
Технически Северна и Южна Корея остават във война, тъй като въоръженият конфликт от 1950-1953 г. между тях приключва не с договор, а с примирие, припомня Ройтерс.
Междувременно САЩ обявиха вчера нови санкции срещу две руски физически лица и три компании за улесняване на прехвърлянето на оръжия между Русия и Северна Корея, в това число балистични ракети за използване в Украйна.
Според доклад на наблюдатели на санкциите от ООН, представен пред комисия към Съвета за сигурност, отломките, паднали в украинския град Харков на 2 януари, са били от севернокорейска балистична ракета от серията "Хвасон"-11 (Hwasong-11).
Ръководителите на Китай и Русия - основните партньори на Пхенян - се срещнаха вчера и разкритикуваха Вашингтон и съюзниците му за "сплашването, което извършват във военната сфера" срещу Северна Корея, се посочва в общо изявление на руския президент Владимир Путин и китайския му колега Си Цзинпин.
На фона на засилващото се партньорство между Москва и Пхенян посланикът на Северна Корея в Русия вчера нарече украинския президент Володимир Зеленски марионетка на САЩ и заяви, че Русия ще излезе победител от конфликта си с Киев, съобщи КЦТА. (БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Петролните и газови компании отново се насочват към проучванията
Криптовалутите създадоха семейна драма в една от водещите швейцарски банкови династии
От купувачи към продавачи, или как централните банки обръщат пазара на злато
Преговорите за бюджета на ЕС до 2034 г. зависят от резултатите от изборите в Унгария
Плодовете поевтиняха, зеленчуците и млечните продукти поскъпват
Лятното часово време повишава риска от инфаркт и инсулт
Шофьор удари полицай с колата си при проверка на пътя до Белица
Кола блъсна пешеходци в центъра на Дарби, има ранени и задържан
Всички резултати и класирания в НХЛ
Белгия разгроми САЩ в голов екшън
Сабаленка отново триумфира в Маями
Постно без Роналдо: Мексико и Португалия спукаха топката, трагедия помрачи мача
Португалия без Роналдо срещу Мексико в исторически мач на обновения „Ацтека“
Хвалбите за Веласкес от Испания нямат край
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Нумерологична прогноза за 29 март
Пудинг с чиа, кокосово мляко и плодове
Таро карта за 29 март, неделя
Милиони протестираха срещу Доналд Тръмп в САЩ
Сложиха паметна плоча за загиналите на Петрохан и Околчица
Какъв ще е денят ви според картите таро?
Виц на деня - 29 март
Ето какво ще е времето днес
Седмичен хороскоп 30 март - 5 април 2026
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите