Владимир Путин проведе първите си срещи в Северна Корея. Той изтъкна десетилетното приятелство между двете страни.
Той започна, като каза, че е "наистина щастлив" от срещата и "се надява следващата да се проведе в Москва", според видео емисия на встъпителните бележки, предоставена от информационна агенция AFP.
Той също така добави, че тяхното приятелство е създадено в сложни времена, като добави, че са преодолявали препятствия и са се борили заедно - имайки предвид помощта, предоставена от съветските пилоти по време на Корейската война.
След срещата, на която Ким Чен Ун заяви подкрепата си за войната на Русия в Украйна, двамата лидери се отправиха към парад по улиците на Пхенян. Първо те махаха от люка на лимузината, а след това около 10 минути различни групи ги радваха с масова хореография, изпълняващи танци и песни. Към тях се присъедини и военен ансамбъл, изпълняващ салют с 21 оръдия.
🇰🇵 First footage has been released showing the historic meeting between Russian President Vladimir Putin and North Korean leader Kim Jong-un at Kim Il Sung Square in Pyongyang. pic.twitter.com/adAQlOQZiQ
— DD Geopolitics (@DD_Geopolitics) June 19, 2024
"Ким Чен Ун се срещна с Путин на червения килим, звучаха химните на двете страни, чуха се изстрели и поздрави от трибуните. Дошлите на площада пуснаха балони в небето. А церемонията завърши с фойерверки, въпреки светлата част на деня", гласи описание на церемонията в Telegram.
Руската медия РИА съобщава, че двамата лидери са подписали споразумение за всеобхватно стратегическо партньорство.
Това беше отбелязано вчера от съветника на Путин Юрий Ушаков, който информира руските медии, че може да бъде подписана сделка, която може да включва въпроси, свързани със сигурността.
Все още не е ясно какво точно има в сделката
Разговорите на четири очи между Путин и Ким продължиха около два часа, предаде Ройтерс, като се позова на руските информационни агенции.
Преди това техните делегации проведоха групови разговори с продължителност час и половина.
Съобщава се, че Путин е подарил на Ким руски луксозен автомобил Aurus, адмиралски кинжал и сервиз за чай, съобщиха руските държавни медии, цитирайки помощника на президента Юрий Ушаков.
Ушаков не даде подробности за значението на тази комбинация от подаръци, но каза, че те са "свързани с имиджа" на руския президент.
Това не е първият път, когато Путин подарява на Ким автомобил Aurus - последно му подари лимузина Aurus през февруари, но не е ясно кой модел му е подарил този път.
Важно е да се отбележи, че пристигането на Путин в Северна Корея в ранните часове на сутринта - 03:00 - беше няколко часа по-късно от очакваното.
Не знаем кога точно е трябвало да пристигне Путин - първоначалните доклади сочат във вторник вечерта местно време - но той има репутацията на човек, който често закъснява за срещи със световните лидери, като закъснението му се възприема като знак за това колко много уважава другата страна.
🇷🇺🇰🇵 The Russian anthem was played for Vladimir Putin in Pyongyang, North Korea. pic.twitter.com/FIzGNoa97K
— DD Geopolitics (@DD_Geopolitics) June 19, 2024
Преди това той е закъснявал с повече от четири часа за среща с бившия германски лидер Ангела Меркел, три часа за среща с бившия японски лидер Шиндзо Абе, 80 минути за Общото събрание на ООН и 50 минути за среща с папата Франсис. Президентът на Китай Си Дзинпин е един от лидерите, когото не е оставил да чака.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Целта на Киев за лятото: минимум загуби, максимум руски жертви и удържане на фронта
Опасният политически хазарт на Доналд Тръмп за НАТО
Липсата на яснота около войната с Иран отново помрачи търговията на Wall Street
Кристофор Павлов: България може да си позволи да отлага проблема с високия бюджетен дефицит
Кадър на деня за 2 април
Румъния е похарчила 1 млрд. евро, за да защити валутата си през март
Великденското настроение обзе столицата (СНИМКИ)
Животът на три зодии се подрежда отлично след 3 април
Радостна вест за Левски и Веласкес преди скритата опасност
Нов голям трансфер на "Герена": Французи следят ас на Левски
Левски готви ударна селекция през лятото
Напускат Левски и тръгват надолу
"Железничарско" дерби дава начало на кръга в Първа лига
Локомотив Пловдив – Локомотив София
Поверие за късмет на Цветница
Българска изба с рекордни отличия от френския елит
Ставаме ли по-алергични?
Нумерологична прогноза за 3 април
Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве
3 домашни десерта за Цветница
Възрастен мъж загина при пожар
София отбелязва 147 години от обявяването си за столица
Честваме паметта на преподобния Никита Мидикийски, Изповедник
Тръмп с нова заплаха към Иран
Генерират хеш кода на машините за изборите на 19 април
"Политико": България иска помощ от ЕС срещу намеса в изборите
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия