Преди броени дни руският президент Владимир Путин реши да "разяснява" руската ядрена доктрина. Неговите нови заплахи не са случайни. Защо точно сега? DW с коментар на последните действия на руския президент.
През тази седмица политическият и медиен фокус бе върху Украйна - по повод посещението на украинския президент Володимир Зеленски в САЩ, неговите срещи и намеренията му да представи "План за победа". Но Владимир Путин реши да отклони вниманието - и точно в този момент да излезе с "разяснения" по руската ядрена доктрина.
Както бе заявено от Кремъл, в бъдеще ядрена сила, която подкрепя с конвенционални оръжия друга страна в нападението ѝ срещу Русия, ще бъде разглеждана като част от агресията. Същевременно Путин остави открит въпроса дали в такъв случай Русия действително би реагирала с атомни оръжия, отбелязва в свой разяснителен материал по темата германската обществена телевизия ZDF.
Експерти по Русия като Маргарете Клайн от фондация "Наука и политика" виждат в думите на Путин по-скоро реторичен блъф, отколкото реално изостряне на положението, пише германската обществено-правна медия. "Разясняването" на Путин не променя нищо съществено в руската ядрена доктрина. Още военната доктрина от 2010 година гласи, че в случай на конвенционално нападение, което заплашва съществуването на държавата, Русия може да приложи ядрени оръжия, обяснява експертката.
"Поредната ядрена заплаха на Путин"
Въпреки това изявата на Путин успя за няколко часа да отклони вниманието от "Плана за победа" на Украйна към "червените линии" на Русия. И към опасността от ескалация на войната, пише ZDF.
Но експерти по сигурността като Франк Зауер от университета на Бундесвера се съмняват, че опасността от ескалация наистина се е увеличила. "От първия ден на пълномащабната инвазия Путин се опитва да намали подкрепата за Украйна чрез ядрени заплахи. Това просто е поредната", казва Зауер пред германската обществено-правна медия. По неговите думи целта на Путин е била да засили съществуващата несигурност.
Смесени сигнали за мирни преговори
Това не е първият път, в който Русия се опитва да измести Украйна от центъра на вниманието преди предстоящи важни събития, отбелязва ZDF. Медията припомня, че същото се случи преди срещата на върха за мир през юни, която се проведе в Швейцария - в навечерието ѝ Путин представи собствените си условия за започването на мирни преговори.
Три месеца след срещата в Швейцария се настоява все по-силно за полагането на дипломатически усилия. Това, че Русия отправя смесени сигнали, вероятно е част от сметките на Кремъл. В началото на септември Путин принципно демонстрира готовност за разговори, но тази седмица позицията на Кремъл се преобърна.
Сега постоянно се говори за победа - както от страна на Зеленски, така и от Кремъл. Германската медия припомня, че в сряда руският външен министър Сергей Лавров каза: "Те друг език не разбират. Ние ще спечелим. Няма никакво съмнение". В същия дух бяха и думите на хардлайнера и бивш президент Дмитрий Медведев, който написа в Телеграм следното: "Никакви преговори, докато врагът не бъде победен напълно".
Ядрените заплахи на Кремъл
В Ню Йорк Украйна притиска Запада с дебата за използването на оръжия с голям обсег срещу цели на руска територия, а Путин отвръща с ядрени заплахи.
Маргарете Клайн споделя следното мнение пред ZDF: "Целта на Путин е най-вече да всее страх у ръководствата и народите на западните държави, за да попречи на по-нататъшната военна подкрепа и най-вече на възможностите на Украйна да продължи да нанася въздушни удари срещу цели на руска територия".
Но дали планът на Кремъл ще успее? Това ще се разбере в течение на посещението на Зеленски в САЩ, пише ZDF. Но едно е ясно: играта на Путин със страха ще продължи, заключава германската обществено-правна медия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Азербайджан е изнесъл 4,5 пъти повече количества петрол за България до края на юли
Сезонните зеленчуци поевтиняват силно през седмицата, маслото и захарта поскъпват
Органът за защита на личните данни в Нидерландия наложи рекордна глоба на Uber
Apple за първи път оповести отчетената печалба и платените данъци по страни в ЕС
Ще преосмислят ли ЕС и Турция отношенията си?
Защо Европа не може да избегне последиците от проблемите с дълга на САЩ?
Обедна емисия
Медведев: Русия се справя с колосалния натиск и се движи към победа
Китай е под натиск, докато САЩ удрят Иран с най-тежките санкции в историята
Родри пропуска старта на Барселона в Ла Лига, дебютът му се отлага
Дженоа привлече 16-годишния талант на Левски Алек Здравков
„Сектор Г“ с мощен призив преди реванша на ЦСКА с ОФИ Крит
Левски набеляза 196-сантиметров французин за заместник на Макун
Астън Вила преговаря с Леон Горецка за трансфер
Челси върза Жоао Педро с дългосрочен договор до 2034 г.
Седмична нумерологична прогноза за 24 – 30 август
Билки според месеца ни на раждане – за здраве и срещу негативна енергия
Любовен хороскоп за 24 – 30 август 2026
Нумерологична прогноза за 22 август
Родените на тези дати имат потенциал да станат известни
Пуешко със зеленчуци на тиган
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Директори искат учебната година да започне по-рано
Застреляха бивш световен шампион по бокс пред дома му
Тъжна вест! Отиде си куклената актриса Емилия Топалова
Гърция е обхваната от гореща вълна
Откриха останки от дрон на плажа между Албена и Кранево
Йотова няма да свиква Консултативния съвет за национална сигурност