Тази седмица цената на оранжерийните домати скочи с 5,8 на сто до 2,75 лева за килограм, а оранжерийните краставици поскъпнаха с цели 19,2 процента до 4,85 лева за килограм в края на седмицата.
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява цените на хранителните стоки на едро, се повиши през седмицата с 1,27 процента до 1,910 пункта, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
От началото на годината ИТЦ е нараснал с 4,54 на сто. Преди година, в средата на февруари, ИТЦ се движеше около 1,540 пункта или с над 24 на сто по-ниско. Базовото ниво на индекса от 1,000 пункта е от 2005 година.
Картофите прибавят 6,2 на сто и се продават по 0,86 лева за килограм. Морковите поскъпват със 7,7 на сто и се търгуват по 0,98 лева за килограм. Цената на зелето се повишава с 6,7 на сто до 1,12 лева за килограм в края на седмицата. Цената на червените чушки се вдига с 3,3 на сто до 2,50 лева за килограм.
Ябълките поевтиняват с 5,9 на сто тази седмица и се продават по 1,27 лева за килограм. Лимоните поскъпват с 1,1 на сто до 1,83 лева за килограм. Бананите повишават цената си с 3 процента и се купуват по 2,37 лева за килограм на едро. Портокалите поевтиняват с 2,5 на сто и се търгуват по 1,57 лева за килограм. Мандарините се продават по 2,03 лева за килограм.
Кравето сирене поскъпва с 0,2 на сто и се търгува по 8,51 лева за килограм; кашкавалът тип "Витоша" - с 0,4 на сто и се купува по 13,50 лева за килограм. Олиото поевтинява с 0,9 на сто и се търгува средно по 3,43 лева за литър.
Пакетче краве масло от 125 грама се продава по 2,35 лева в края на седмицата. Пилешкото месо повишава цената си с 2,5 на сто и се търгува средно по 4,51 лева за килограм. Захарта поскъпва с 1,2 на сто до 1,63 лева за килограм. Брашно тип "500" прибавя 2,5 процента към стойността си и се търгува по 1,23 лева за килограм. Цената на ориза се понижава с 0,9 процента до 2,28 лева за килограм. Яйцата се продават по 0,22 лева за брой на едро.

Апартаментите за краткосрочен наем влизат в Единната туристическа система
Оттеглянето на Wall Street от покупките на жилища в САЩ променя пазара
България остава сред въглищните крепости в ЕС
Украйна удари ракетно-космическия център в Самара
АІ агентите все още са лоши крадци и това разочарова истинските хакери
Зърнената война между Русия и Украйна тласна цените на пшеницата с 25% над януарските нива
Оставиха в ареста мъжа, използвал бебе като прикритие за разпространение на наркотици
Голяма Богородица: Православните християни почитат Успението на Божията майка
Стотици миряни се стекоха в Троянския манастир за Голяма Богородица
Обедна прогноза
РУО-Пловдив: Нямаме данни учениците от Младежкия хълм да са участвали в групировки
Две антидрон системи пристигат у нас
Отлични новини за Арсенал преди битката с Ман Сити
БПФЛ с ключово разкритие за спора за Суперкупата на България
Ал Хилал съблазни ас на Челси
Официално! ПСЖ взе героя от финала на Мондиал 2026
Топ футболист! Левски загатна за сензационен трансфер
Легенда с любопитен коментар за Рашфорд
Седмична нумерологична прогноза за 17 - 23 август
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
Омлет със зеленчуци, белтъци и извара
Любовен хороскоп за 17 - 23 август
5 насекоми, които са полезни за градината
Скариди със зеленчуци на тиган
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Сръбски автобус катастрофира на АМ "Тракия"
IT секторът във Варна дава по-голяма добавена стойност за местната икономика, отколкото туризмът
Апартаментите за краткосрочно настаняване влизат в Единната туристическа система
Председателят на Общинския съвет: Варна няма нужда от повече шум. Има нужда от диалог и решения
Коцев: Варна, това сте вие - никога не спирайте да искате повече
"Кор Кароли" във Варна премина през тежък морски етап безаварийно