Румънският национален шеф на полицията и още двама души са били уволнени, след като на властите им отне 19 часа да се отзоват на спешните повиквания на отвлечетно 15-годишно момиче, което е все още в неизвестност и най-вероятно е мъртво.
Случаят предизвика масово недоволство в страната. Стотици се събраха в петък пред къщата на заподозрения за протест. Президентът и министър-председателят на страната призоваха за разследване на спешните служби и наказания за отговорните, пише New York Times.
15-годишната Александра се е обадила на телефон 112 три пъти в четвъртък вечерта и е сигнализирала, че е отвлечена от мъж, който я е качил на стоп. Момичето се прибирало към дома си от близък град.
"Той идва, той идва", били последните думи на момичето, преди разговорът да бъде прекъснат, заяви шефът на полицията Йоан Буда пред репортери.
Едва 19 часа по-късно полицията е претътсила жилището на предполагаемия извършител в град Каракал. Предполага се, че там е била държана и 15-годишната жертва. Полицията е открила части от човешки кости в контейнер в жилището, както и дрехи и бижута, но не и тяло.
Властите арестуваха 66-годишния механик Джордже Динка в събота по подозрение за отвличане на непълнолетно момиче и изнсилване. Очаква се арестът му да бъде удължен до 30 дни. 66-годишният румънец е признал фактите, заяви днес неговият адвокат.
Вътрешният министър на Румъния Николае Мога заяви в петък, че е уволнил Йоан Буда, както и още двама души, заради случая.
Властите обясниха, че полциията първоначално се затруднила да локализира откъде се обажда Александра. Когато обаче пристигнали в жилището на заподозрения, трябвало да чакат заповед за претърсване, което ги забавило с още няколко часа преди да влязат в сградата.
Полицията твърди, че не са можели да влязат в сградата преди 6 сутринта в петък, под надзора на прокуратурата. Уволненият полицейски шеф обаче призна, че полицаите са можели да действат и по друг начин.
Във Facebook чичото на жертвата написа, че неговата племенница може би е била убита, "докато полиция и разследващи "охраняват" престъпника" и че ако това е така, то тя на практика е убита от държавата, на която се е доверила, обаждайки се на телефон 112.
Мнозина свързаха инцидента и с изчезването на друга тийнейджърка от района, която е в неизвестност от април месец. 18-годишното момиче е изчезнало при подобни обстоятелства.
Адвокат Александру Богдан обаче признал, че обажданията на момичетата към тел. 112 са направени от телефона на клиента му.
"Доколкото виждам, да, обажданията са от неговия телефон", признава Богдан и допълва, че клиентът му не е обяснил този факт.
В петък вечер стотици хора се събраха пред дома на Динка, с искане за справедливост и наказание за отговорните в забавянето на полицията.
Президентът Клаус Йоханис заяви, че е "дълбоко натъжен от трагедията" и е възмутен от факта, че заради "малфункции", отговорните власти са се провалили да спасят живота на тийнейджърка, която е загинала при драматични обстоятелства. Той добави, че ще поиска пълно разседване на това как всички институции са реагирали при случая.
Премиерът Виорика Дънчила заяви, че обмисля да предложи референдум, който да поиска по-строги наказания за престъпления като убийство, изнасилване и педофилия.

Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Централна емисия
Великденски маникюр: Най-красивите пролетни идеи за нокти
Владимир Ампов-Графа: Сбогом, татко, винаги ще бъдеш моят герой
Експерт за дерайлиралия влак: Цяло чудо е, че няма жертви
Централна прогноза
Жалко! Топалова се отказа на крачка от финал
НА ЖИВО: Берое - ЦСКА 0:0
Илиан Илиев избра „гладиаторите“ на Черно море за Славия
Реал Мадрид с голяма издънка в битката за титлата
Ботев Пд разпердушини „соколите“ и загря за Битката за Пловдив
Мачовете по телевизията днес, 4 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Тръмп към Иран: Имате 48 часа за споразумението
Ердоган и Зеленски проведоха важна среща в Истанбул
73 случая на морбили у нас за две седмици
Транспортни фирми от Варна търпят загуби от покачващите се цени на горивата
Продължителността на живота в България расте
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато