Какво биха направили британците, за да останат в Европейския съюз? Очевидно всичко, дори и да жертват гражданството си.
Откакто Великобритания гласува да напусне ЕС, броят на англичаните, които се местят да живеят в Холандия нараства бързо. Повечето от тях кандидатстват за холандско гражданство. Процедура, която изисква хората да се откажат от предишното си гражданство.
Преди Brexit почти никой не прави смяната.
"Аз имам холандски паспорт, единствено холандски паспорт, казва Ана пред BBC. - Когато оставих британското си гражданство, трябваше да премахна британският си паспорт. Нещо, което повече няма да се върне. Почувствах се по-странно отколкото очаквах, когато натиснах бутона, който гласеше "Да, искам да премахна британското си гражданство. Не мислех, че ще ме засегне толкова, защото ми беше писнало от цялото това нещо с Brexit.”
Ана решава да стане холандска гражданка, като емоционален отговор на референдума.
"Чувствам се 100% европейка. Казах си: "Ако това иска Великобритания, то аз вече не съм британка. Но сега чувствам само облекчение, че приключих с цялата тази неразбория. Вече сме спокойни, че каквото и да се случи с Brexit няма да ни засегне“, споделя Ана. Тя не мисли, че това е нелоялност към страната й, тъй като факта, че имаш паспорт, не те прави повече или по-малко британец.
"Винаги ще пия чая си с мляко. И да, все още трябва да се интегрирам, но Холандия е много гостоприемна държава. Беше позитивно решение“, категорична е Ана.
"Имахме прекрасни времена заедно... мисля, че ще се разплача. - казва Джак, друг британец, който е готов да се откаже от гражданството си. - Знаем за Brexit от дълго време, но изглежда правилата на играта постоянно се променят. За мен да сменя паспорта си беше последното спасение. От една страна, той е просто документ, който ти позволява да живееш, работиш и пътуваш на определени места. Но от друга – имаш голяма емоционална връзка с него. Да оставя зад гърба си паспорта, както и британското си гражданство, е огромна жертва за мен. Аз съм горд британец. Но домът ми и приятелите ми сега са тук. Имам страхотна работа и не искам да се намирам в позиция, в която моят работодател да ми каже: "Ок, благодаря ти за службата, сега се разкарай от страната.“
Джак все още не е предал британския си паспорт. Но ако нещата станат прекалено сложи за него, той няма да се поколебае да изпрати документа обратно във Великобритания.
Денят, в който получава холандския си паспорт и става холандска гражданка, Саманта е ужасно щастлива.
"Да, беше тъжно, че трябваше да се сбогувам с британската си националност. Би ми се искало да имам и двете, защото в сърцето си все още съм британка. Виждам холандския си паспорт като шанс да съм тук с децата си. Не исках да рискувам да трябва да се върна обратно във Великобритания и да ги оставя в Холандия. Когато остана сама, ставам емоционална, започвам да плача. Нали знаете, Дарби не може да излезе от сърцето на момичето, но момичето може да си тръгне от Дарби“, казва Саманта.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
В Австрия беше пуснат в експлоатация нов суперкомпютър за 36 млн. евро
Жадната за енергия Азия вече си взема поуки от кризата в Иран
Continental продава звеното си за промишлени компоненти ContiTech при оценка от 4 млрд. евро
Неиздаване на касови бележки е сред най-честите нарушения, открити от НАП при проверки по Черноморието
Сигналите в КЗК са нараснали четирикратно през последната година
Тейлър Суифт се омъжи в рокля на Dior и донесе успех на LVMH
Развенчани: Кои са най-големите митове за електрическите лодки
Любомир Дацов за "Бюджет 2026": Не знам къде минава здравият разум
Голям пожар край Черноморец: Изгоряха бунгала и каравана
Впечатляваща победа за Никола Цолов в спринта на "Силвърстоун"
Орманджиев: ЦСКА има шанс за пробив в Европа, но първо трябва да вземе урока си от миналото
Новият халф на Левски е бил на крачка от Порто: Защо трансферът на Мехди Мубарик пропада?
УЕФА удря рамо на ЦСКА в Европа!
Никола Цолов: Не очаквахме победата, целта беше топ 5 в спринта на „Силвърстоун“
Левски се подсилва и с бивш на Цървена звезда?
Не е заради липса на качества: Ясно е защо ЦСКА махна Санянг
Дневен хороскоп за 5 юли, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 юли
Хумус в ориенталски стил
Любовен хороскоп за 6 – 12 юли
Нумерологична прогноза за 4 юли
Синьо лято в маникюра за 2026 (+Снимки)
Какво ще е времето утре?
Авария оставя без вода един район във Варна
Никола Цолов с нова фантастична победа след изпреварване в последната обиколка
Повече от 80 процента от чуждестранните студенти в МУ-Варна са от държави от Европейския съюз
Депутати от ПБ питат три институции заради съмнения за имотни измами във Варна
Голям пожар край Черноморец, горят бунгала и каравани
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“