"Много съм радостен", приза европейският шампион за мъже в класическата борба Едмонд Назарян.
"След като премина еуфорията, едва сега се запитах: Какво направих аз?", призна синът на големия Армен Назарян.
18-годишният талант ликува с титлата в дебюта си при мъжете на голямо първенство, като на европейското в Рим триумфира при 55-килограмовите на класическия стил. Успехът дойде след 4 впечатляващи победи, две от които с технически туш за по-малко от общо 2 минути. На полуфинала Едмонд тушира азера Азизли, №1 в света и Европа за 2018-а, а на финала детронира миналогодишния шампион Виталий Кабалоев (Русия) – 7:3."Дойдох тук само, за да трупам опит", продължи Едмонд. "В началото на първенството и треньорите ми нямаха големи очаквания. А моят баща ми казваше: Спокойно, ти си при мъжете, идваш, за да правиш борби. Затова тръгнах освободено, без напрежение – не бързах и не рискувах, но имах своя тактика. Именно това ми беше предимството пред останалите, които бяха по-големи и по-опитни от мен.
Всичко ми тръгна и ми се получаваше, натрупах самочувстие. Във всяка една от срещите дадох всичко от себе си. А на финала излязох, за да стана шампион. Нищо, че ми бе дебют при мъжете. Нямам притеснения от големите имена срещу мен на тепиха. Просто излязам и показвам това, което съм отработвал на тренировка и гледам да се усъвършенствам", заяви младият Назарян.
И разкрива, че играта на шах, която така много обича, също му е помогнала много, пишат от официалния сайт на родната федерация по борба.
"Шахът тренира бързина на мисълта", казва шампионът. "А в нашия спорт именно това трябва да използваш, както и да имаш здрава психика. Е, накрая руският борец искаше много да ме победи на финала, но и аз исках страшно много да стана шампион. Обещавам си с още много медали да зарадвам България!", завърши Едмонд.
А неговият баща Армен Назарян, двукратен олимпийски, 3-кратен световен и 6 пъти европейски шампион, си пожела синът да задмине успехите му.
"От цял свят ми се обаждат да ме поздравят", разкрива Назарян-старши, който е и селекционер на националния ни тим.
"Безкрайно съм щастлив, плаках от радост. И то, заради казаното от Едмонд, че обича да става шампион. Още не мога да повярвам. Та той все още е дете, на 18 години, а вече е шампион при мъжете. И тук вече ме задмина - аз спечелих първия си медал на 19 години. Радвам се, че има воля, че се бори докрай, прави и моята коронна хватка центур, която ми е донесла много победи. Включихме го в състава на майтап, да трупа опит. А той взе, че стана шампион.... Дори се бори с лека контузия. Но, когато разбра, че и аз на олимпиадата в Сидни се борех с травма и взех златен медал, всичко забрави. Горд баща съм!"
Още новини от света на спорта четете в Gol.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Операция "Спасяването на Виктор Орбан": докъде е готов да стигне Тръмп?
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Глобалният пазар на произведения на изкуството се върна към растежа през 2025 г.
Борислав Михайлов даде реален шанс на вратарите да направят кариера в чужбина
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Времето в събота: Облачно, с валежи и температури до 17°
Хороскоп за 4 април: Козирозите да внимават със сметките, а Рибите с непознати
Честит Лазаровден! Поверия и обичаи на празника
Засилени мерки по пътищата в Гърция преди великденските пътувания
Нов метод за бързо затопляне на Марс чрез изкуствени аерозоли
Ще има ли ново уволнение? Критични дни за Христо Янев и ЦСКА
Берое - ЦСКА
Бивол – Бетербиев III: Експертът на Boec.bg посочи фаворита
Роналдо го направи отново, заби два и стигна до кота 967
Майорка - Реал Мадрид
Ман Сити - Ливърпул
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Нумерологична прогноза за 4 април
Празнуваме Лазаровден
Таро карта за 4 април, събота
Симона Халачева се присъединява към звездния актьорски състав на спектакъла на Театър „София“ – „Скрити лимонки“
Астронавтите от "Артемис 2" вече са на половината път до Луната
Днес изтича срокът за подаване на заявления за гласуване по настоящ адрес
Камион блъсна и уби слязъл от возилото си шофьор на "Марица"
Полицията откри мъртъв 15-годишен ученик в Шумен
Откриха части от дрон във водите на Черно море
Американски военен самолет е свален над Иран
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век