IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

ЕС ще се опита да омилостиви Турция с ?500 млн. за бежанците?

Съюза обвини Турция в "изнудване" на Европа

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Европейският съюз ще се опита да омилостиви Турция с допълнителни 500 милиона евро за сирийските бежанци в страната и облекчаване на визовия режим за турските граждани, съобщиха в четвъртък източници от Брюксел пред AFP.

Предложението идва, след като представители на Съюза по-рано обвиниха Турция, че „изнудва“ Европа с решението си да отвори границите с Гърция за стотици хиляди бежанци, опитващи се да влязат на територията на ЕС.

Конфликтът създаде опасения, че бежанската криза от 2015-16 може да се повтори
.

Парите ще бъдат в допълнение към шестте милиарда евро, отпуснати през 2016 г. за финансиране на програми за подкрепа на приблизително 3,6 милиона сирийски бежанци в Турция.

Това беше част от споразумение между ЕС и Турция, което драматично пресече потока от мигранти, преминаващи през Егейско море към Гърция, пише "Фокус".

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви в понеделник, че вече е отхвърлил предложение на ЕС за един милиард евро.

„Казват ни: „Ще ви изпратим милиард евро“. Кого се опитвате да заблудите?... Не искаме тези пари“, заяви той.

Турция все още не е реагирала на най-новото предложение.

Комисията, изпълнителната власт на ЕС, също ще предложи да облекчи визовия режим за турските граждани, които се отправят към Европа.

Междувременно ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел обяви в сряда освобождаването на 170 милиона евро спешна помощ "за най-уязвимите в Сирия" по време на посещението си в Анкара.

Правозащитните групи обвиниха Турция, че използва мигрантите като разменна монета, като ги тласка към гръцката граница. Но те също осъдиха Европа, че не оказа по-голяма помощ, отбелязва „Франс прес“.

Хиляди пристигнаха на границата, след като Ердоган обяви, че Турция вече няма да ги спира да се опитват да влязат в Европейския съюз.

Турският лидер многократно се е оплаквал от липсата на подкрепа от Брюксел за военните му операции в Сирия, където турската армия се сражава срещу подкрепяните от Русия правителствени сили.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата