Заразените с коронавирус в цяла Полша са общо около 18 000. Близо 5000 от тях са регистрирани в областта Силезия. От тях около 1000 са миньори. И броят на инфекциите в този регион продължава да нараства.
В момента две трети от всички новозаразени в страната са именно от областта Силезия. Междувременно тя вече е наричана "полският Ухан" - включително и защото правителството възнамеряваше, по информация на медиите в страната, да наложи блокада на целия регион, както китайските власти постъпиха с Ухан. Варшава отрича да е имала подобни намерения. Факт е, обаче, че заради тревожното увеличаване на случаите на коронавирус в три от всичките 30 мини в Горна Силезия добивът на въглища временно е преустановен.
Заради коронавируса сега в асансьорите се качват два пъти по-малко хора. Съкратено е и работното време на смените. В мините се работи 4 дни в седмицата, а заплатите на миньорите са намалели с 20 процента, пише "Дойче веле".
Полската енергетика е силно зависима от въглищата - 80% от енергийното производство в страната е на въглища. В минния бранш са заети общо 180 000 души. 90 000 от тях работят под земята. От години добивът на въглища систематично намалява, съкращават се работни места. Ограниченията заради сегашната пандемия дават повод за спекулации, че този курс ще продължи.
Настроенията в бранша могат да се отразят на резултатите от президентските избори в Полша. Затова настоящият президент и кандидат за следващ мандат от "Право и справедливост" Анджей Дуда полага усилия да се хареса на миньорите. В Twitter той написа следното: "Тези дни всички сме от Силезия. Заедно ние ще победим пандемията".
Междувременно полското правителство реши, че през следващите две седмици масово ще бъдат тествани миньори. Дотук в Силезия са тествани около 15 000. Заместник-кметът на миньорския град Руда Слашка Кжищоф Майер смята, че мерките са закъснели.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Сръбският износ на оръжие за Израел скача със 140% през 2025 г.
САЩ и Израел атакуваха иранското съоръжение за обогатяване на уран в Натанз
ЕС иска от страните членки да започнат да запълват газовите хранилища отрано
Пламен Димитров: От страна на САЩ липсва пълна стратегическа яснота в конфликта с Иран
Поскъпването на АІ компания за дронове с 1000% изобличава новата мода на Wall Street
Обедна емисия
"Арда" разби "Септември" в София
Международна изложба на котки събра елита на породите във Варна
Надежда за ранна диагностика: Стартират ключови скринингови програми за рак
Септември тресна ЦСКА, но сега е пред изпадане
Истина е: Без играчи на ЦСКА в националния
ЦСКА не успя, но Арда го направи срещу Септември
Еуфория в Кърджали: Арда разнебити Септември
Тръгва ли си? Дортмунд взе важно решение за Емре Джан
Драматична победа: Ива Иванова е на финал в Египет
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Повече от 37 000 българи в чужбина са подали заявления за гласуване
Хванаха за ден 36-ма шофьори с алкохол или наркотици
Израел планира да увеличи ударите срещу Иран
Горивата у нас са поскъпнали с 8-9 евроцента за седмица
Полицията във Варна отбелязва Световния ден на хората със синдром на Даун
Повикаха футболист на Черно море в националния отбор до 17 години
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април