Миналия месец Марва Елселехдар забелязва нещо странно.
Навсякъде из новинарския поток е информацията, че огроменият контейнеровоз Ever Given, се е заклещил в Суецкия канал, спирайки един от основните световни морски пътища. Но докато чете новините, тя забелязва нещо нередно - онлайн слуховете твърдят, че тя е виновна за инцидента.
"Бях шокирана", казва Марва, първата жена капитан на кораб в Египет. По време на суецката блокада Елселехдар работи като първи помощник, командващ Aida IV, на стотици мили в Александрия.
Корабът, собственост на египетския орган за морска безопасност, изпълнява мисии за снабдяване до фар в Червено море. Използва се и за обучение на кадети от Арабската академия за наука, технологии и морски транспорт (AASTMT), регионален университет, управляван от Арабската лига.
Слуховете за ролята на Марва Елселехдар в драмата с Ever Given бяха до голяма степен подтикнати от скрийншотове на заглавие на фалшива новина - предполагаемо публикувана от Arab News - в която се казва, че тя е замесена в инцидента в Суецкия канал. Всъщност, изображението е истинско, но леко променено. То е от новина, публикувана на 22 март, която представя успеха на Марва като първата жена капитан на кораб в Египет. Фалшивият колаж обаче е споделен десетки пъти в Twitter и Facebook.
Няколко акаунта в Twitter под нейно име също разпространиха неверни твърдения, че тя е управлявала Ever Given.
29-годишната Марва Елселехдар заявява пред BBC, че няма представа кой пръв е разпространил историята или защо са го направили. "Почувствах, че може да съм на прицел, защото съм успешна жена в тази област или защото съм египтянка, но не съм сигурна", казва тя.
Не за първи път тя се сблъсква с предизвикателства в индустрия, исторически доминирана от мъже. Понастоящем жените представляват само 2% от моряците по света, според Международната морска организация.
Марва казва, че винаги е обичала морето и е била вдъхновена да се присъедини към търговския флот, след като брат й се е записал в AASTMT. Въпреки че по това време академията приема само мъже, тя все пак кандидатствала и получила разрешение да се присъедини след правен преглед от тогавашния президент на Египет Хосни Мубарак.
По време на следването си Елселехдар казва, че се е сблъсквала със сексизъм при всяка своя крачка.
"На борда всички бяха възрастни мъже с различен манталитет, така че беше трудно да не можеш да намериш съмишленици, с които да общуваш", споделя тя. "Беше предизвикателство да премина през това сама и да мога да го преодолея, без да се отрази на психичното ми здраве. Хората в нашето общество все още не приемат идеята момичетата да работят дълго време в морето, далеч от семействата си. Но когато правите това, което обичате, не е необходимо да търсите одобрението на всички."
След дипломирането си, Марва се издига до ранг на първа помощница и капитан на Aida IV, който става първият кораб, плаващ в новоразширения Суецки канал през 2015 г. По това време тя беше най-младата и първата жена от Египет, преминала през воден път.
През 2017 г. тя беше отличена и от президента Абдел Фатах Ел-Сиси по време на честването на Деня на жените в Египет.
Когато обаче се появяват слуховете за нейната роля в суецката блокада, тя започва да се притеснява от въздействието, което това ще окаже върху нейната работа.
"Тази фалшива статия беше на английски, така че се разпространи и в други страни" казва Марва. "Опитавах се толкова усилено да отрека това, което пишеше в статията, защото това се отразяваше на репутацията ми и на всички усилия, които полагах, за да съм там, където съм сега."
Но тя казва, че се чувства насърчена от част от отговора.
"Коментарите към статията бяха много негативни и остри, но имаше толкова много други подкрепящи коментари от обикновени хора и хора, с които работя“, казва тя. "Реших да се съсредоточа върху цялата подкрепа и любов, която получавам, и гневът ми се превърна в благодарност. Също така си струва да се спомене, че станах дори по-известна от преди", добавя Марва.
Следващия месец Марва Елселехдар ще положи последния си изпит, за да постигне пълен капитански чин, и се надява, че ще продължи да бъде модел за подражание на жените в бранша. "Моето послание към жените, които искат да бъдат в морето, е да се борим за това, което обичаме, и да не позволяваме на никакъв негатив да ни засегне", казва тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Румяна Дечева: Докато всички следят Иран, нова война назрява в Африка
Новото "голямо разминаване" – ЕС сам си пречи в надпреварата за изкуствен интелект
Американски съд призна Meta и YouTube за виновни в дело за зависимост от социални мрежи
Dow се повиши с 300 пункта заради надеждите за споразумение с Иран
Навлизането на чужди инвестиционни фондове носи риск за достъпността на имотите у нас
Централната банка на Франция понижи прогнозата си за растежа и очаква по-висока инфлация
Ядрен космически кораб на НАСА ще излети към Марс през 2028 г.
След последния ремонт в столичен квартал: Закърпени дупки и опасни участъци
Цветове за повече енергия и настроение през пролетта
Защо "прясното" гориво може да убие двигателя ви?
Късна емисия
Радев: Време е законът да си дойде на мястото
УЕФА глоби Бенфика за расизъм
Левски продава Сангаре, ясно е бъдещето на Дуганджич
Левски постави колосална цена на голямата си звезда!
Голям трансфер! Топ клубове от Италия ще гледат ас на Левски във Вечното дерби с ЦСКА
Гатузо: Най-важният мач в кариерата ми!
Вини иска да мачка и с Бразилия
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Сондаж на „Мяра“: Войната в Иран носи страх за България, но не и персонално за хората
Успешно „замразиха“ мозък без увреждане - но възкресяването на съзнанието остава далеч
Расте броят на хората с диабет Тип 1 в България
Средната скорост дава ефект: Има по-малко инциденти в участъците
Пак скачат таксите: Висшето образование се превръща в лукс
Иран каза кораби на кои държави могат да преминават през Ормузкия проток
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната