Американски ветеран от специалните части и синът му се признаха за виновни в японски съд за организирането на драматичното бягство на Карлос Гон, бившия директор на Nissan, който избяга от наказателни обвинения в Токио, като се скри в кутия.
60-годишният Майкъл Тейлър и синът му Питър Тейлър на 28 г., и двамата американски граждани, са изправени пред до три години затвор, след като загубиха битка си за екстрадицията във връзка с бягството на Гон през 2019 г.
Обвиняемите не признаха напълно вината си в бягството на Гон, но и двамата мъже отговарят с "не", когато са били попитани от главния съдия в окръжния съд в Токио дали имат някакви възражения срещу обвиненията за съдействие за бягството на престъпник.
Според японската практика те са били въведени в съда с белезници и с въжета около кръста.
67-годишният Гон беше арестуван през ноември 2018 г. и обвинен, че е скрил реалното си възнаграждение от десетки милиони лири доходи, които получава като председател на автомобилния гигант Nissan,
Преди полета му беше повдигнато обвинение и за използването на компанията за покриване на лични търговски загуби с помощта на саудитски бизнесмен и изплащане на около 5 милиона долара фирмени пари на себе си, прикрито като награда за разкриването на автокъща в Близкия изток.
Той прекара 130 дни в предварителния арест, преди да бъде пуснат под гаранция, след като адвокатите му убедиха японските съдилища, че Гон няма да се опита да избяга. Но през декември 2019 г. семейство Тейлър му помага да направи точно това. Те го откарват от Токио до Осака и го прекарават контрабандно до частен самолет, скрит в кутия, която уж съдържа музикално оборудване.
Според прокурорите в Токио на мъжете са платени 1,3 милиона долара за организиране на бягството. Въпреки че не отричат участие в бягството, те настояват, че не са нарушили японския закон. Според прокурорите планът за извеждане на Гон от Япония е отнел шест месеца за подготовка.
Питър Тейлър редовно е посещавал Ливан, а двамата мъже са си комуникирали със съпругата на Гон, Карол. Самият Гон разговаря с тях по телефон, който е скрит от властите в Токио, които наблюдаваха него и комуникациите му като условие за гаранцията му.
Твърди се, че сем. Тейлър са били подпомогнати от трети мъж, американец от Ливан на име Джордж-Антоан Заек, който като Гон остава на свобода в Ливан - държава, която няма договор за екстрадиция с Япония. Тримата се срещнат с Гон не по-рано от деня преди бягството му и го откараха с влак от бързия влак до Осака.
Заговорниците се отправят към летището в Кансай, близо до Осака. Според обвинението, Зайек открива, че в частния самолетен терминал на летището багажът, който е твърде голям, за да премине през рентге, се проверява на ръка, но пилотът на самолет може да се откаже от това изискване.
Майкъл и Питър Тейлър се борят в продължение на десет месеца, за да избегнат екстрадицията, но американските съдилища отхвърлиха твърденията на техните адвокати, че ще бъдат изправени пред изтезания в Япония. Майкъл Тейлър, бивш служител на американската армия, преди това излежа 14 месеца в затвора в щата Юта за подкуп, свързан с договори за сигурност в Афганистан.
Въпреки че Гон е извън обсега на японските прокурори в Ливан, няколко от неговите сътрудници са изправени пред съда. Грег Кели, бивш колега на Гот в Nissan, е съден в Токио по обвинения, които могат да доведат до десетгодишна присъда. Той отрича да е предприемал неправомерни действия.
През март съд в Турция осъди условно двамата пилоти от частния самолет, с който Карлос Гон избяга, както и служител на малката авиокомпания.
Запитан за случая в скорошно интервю, Гон отказа да коментира, като каза. "Не искам да затруднявам живота на никого. Особено когато се подозира, че са ми помогнали. "
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Банкя” подкрепя кампанията „Мисия храна” на Българската хранителна банка
Salesforce повиши годишните си насоки и разширява партньорството си с Anthropic
Nvidia придобива Hugging Face за 13 млрд. долара?
„Телематик Интерактив България“ организира онлайн среща с инвеститори на 28 август 2026 г.
Украйна мобилизира най-боеспособните части за защита на Донбас, войната става все по-жестока
Цената на петрола се понижава за четвърти пореден ден*
"Аполония" в Созопол започва с "Кръстопът на култури" и Нина Николина
Политолози за новия парламентарен сезон: ВСС обединява власт и опозиция, време е за действия
Радев: Бюджет 2027 ще гарантира стабилност, вече няма недосегаеми хора
Секновение на 29 август: Традиционни ястия на трапезата
44-годишен мъж се удави в Созопол
Левски надскочи себе си в Шампионската лига – голямото тепърва предстои
Стракоша след 4:0 над Левски: Шампионската лига е мечта за нас
Треньорът на АЕК след 4:0 над Левски: Класирането не значи, че ще харчим много
Крило предпочете Минесота и Антмен вместо Лейкърс и Лука
Феновете на АЕК след 4:0 над Левски: Трябваше да е 7:0
Черно море чака Алекс Колев след паузата за националните отбори
Маникюри за късмет и пари през септември (+Снимки)
Умни решения за съхранение във всяка стая
Пълнолуние и лунно затъмнение в Риби на 28 август: Правим място за новото
7 зеленчука, богати на магнезий
Носете един цвят в продължение на седмица
Модният арсенал за него – защо качествените мъжки кецове са инвестиция в добрия вкус?
Грижи за пъпа при новороденото
Ангел Кунчев напусна поста главен държавен здравен инспектор заради несъгласие с реформата в РЗИ
Благоприятни ефекти от балнеолечението върху хроничните заболявания
Засяга ли съня консумацията на алкохол?
Синдром на Айзъкс – когато мускулите продължават да се съкращават без волево движение
Защо усещаме бебето по-силно вечер?
Ремонт на детска градина във Варна предизвика тревога сред родителите
Зловещо: Деца убиха зверски малко котенце във Варна
Авария оставя част от кв. "Виница" без вода
Още един дрон бе изваден от морето, този път край Галата
Екопарк Варна събира ездачи от цялата страна в битка за Купата на Софийския университет
44-годишен мъж се удави край скалите на Созопол