Украинските въоръжени сили правят всичко по силите си, за да прогонят руските нашественици. "Никой обаче не може да прогнозира колко дълго ще продължи тази война", заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски, цитиран от Асошиейтед прес.
"Това, за жалост, ще зависи не само от нашите хора, които вече дават своя максимум. Това ще зависи от нашите партньори, от европейските страни, от целия свободен свят", каза украинският президент в традиционното си нощно видеообръщение към нацията.
Зеленски изрази благодарността си към всички, които работят за засилване на санкциите срещу Русия и за увеличаването на военната и финансовата подкрепа за Украйна.
"А за западните страни това не е просто разход, тук става въпрос не за счетоводство, а за бъдещето", подчерта той.
Зеленски обяви, че украинските сили вече са свалили 200 руски бойни самолета от началото на войната. Той спомена за тежки загуби на Русия в танкове, бронетранспортьори, хеликоптери и дронове. Неговите твърдения не може да бъдат проверени по независим път.
"И за какво е всичко това? За да може статуята на Ленин да остане малко повече във временно окупирания Геничевск. Няма и не може да има друг резултат за Русия", заяви украинският президент.
Статуята на Ленин в Геничевск - град в южната украинска Херсонска област - бе възстановена от руската армия миналия месец, отбелязва АП.
Зеленски каза, че украинските сили напредват, като са си върнали вчера шест населени места.
На фона на ожесточените сражения в Донбас, и Киев и Москва заявиха вчера, че преки преговори за слагане на край на войната са възможни само при определени условия, отбелязва ДПА.
Украинският президент каза пред италианската държавна телевизия РАИ, че е готов да преговаря с руския си колега Владимир Путин, "но само с него, без посредник и само при условие за диалог, а не под ултиматум". Украинското общество сега не гледа с добро око на такава среща на върха, добави той.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков повтори позицията на Русия, че среща между двамата президенти е възможна само, ако Москва и Киев постигнат някакво предварително споразумение.
От началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари ООН е регистрирала смъртта на повече от 3500 цивилни. Повечето наблюдатели обаче смятат, че убитите са много повече./БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow влезе в територия на корекция, докато S&P отчете пети пореден седмичен спад
Кадър на деня за 27 март
ЕК стана жертва на хакерски набег
Г-7 ще гарантира сигурността на Ормузкия проток, но след края на войната с Иран
Л. Тулев: Европейски модел в защита на гражданите и контрол върху AI ще е конкурентно предимство
Русия ще забрани износа на бензин от 1 април заради скока при цените
Русия обяви за "чуждестранен агент" главния герой във филм с "Оскар"
Късна емисия
5 зодии привличат любов и изобилие през април
Талант от "Черно море" донесе важна победа на България по пътя към Европейското
Един загинал и четирима ранени при нападение с нож в училище в Чили
Барса потвърди кошмарна новина
Двоен празник на „Герена“! Левски се готви да празнува титлата с нов собственик
Перла на Черно море донесе ценна победа на България по пътя към Европейското
Отлична новина за Левски преди големите битки за титлата
Реал Мадрид мечтае за звезда на Барса
Везенков проговори за отношението си към легендарен треньор
Дневен хороскоп за 28 март, събота
Как се държат зодиите, когато са тайно влюбени
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„София и хвърчащото креватче“- гледайте премиерната постановка на 29 март
5 навика, които подкрепят хормоналното здраве след 40
Проф. Михаил Боянов: Който има инфаркт е късметлия, който има инсулт – не
Футболист на Черно море донесе победа на младежките национали
Морските спецчасти на България и Великобритания със съвместно учение във Варна
22 години България в НАТО – министърът на отбраната Атанас Запрянов в „Големите последици“ по Bulgaria ON AIR
Рубио с остри критики към Зеленски
Утре вечер въртим стрелките на часовника
Кабинетът обяви пакет от мерки за справяне с последствията от кризата в Близкия изток
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури