Футболни деятели, легенди, близки и фенове се простиха с легендарния нападател на българския футбол Петър Жеков.
Легендата на ЦСКА и Берое почина в събота на 78-годишна възраст. Поклонението днес се състоя във фоайето на Националния стадион "Васил Левски".
Опелото ще се извърши в 14:00ч. в църквата "Света София".
На поклонението присъстваха футболни легенди, сред които Димитър Пенев, Аспарух Никодимов, Кирил Ивков, Емил Костадинов и други. Христо Стоичков изпрати специален венец с надпис "Благодаря ти, учителю!"Сред присъстващите бяха и футболистите от настоящия отбор на ЦСКА, треньорът Саша Илич и ръководството на отбора.
В своята кариера Петър Жеков играе за Химик (Димитровград) (1962 – 1963), Берое (1963 – 1968), ЦСКА (1968 – 1975), както и за националния отбор на България (1964-1973).
Той е петкратен шампион на България с ЦСКА през 1969, 1971, 1972, 1973 и 1975 година и 4-кратен носител на купата на България през 1969, 1972, 1973 и 1974 г., като е голмайстор №1 на клуба със 144 гола. В своята кариера Жеков 6 пъти е ставал голмайстор №1 на България - два пъти с Берое през 1967 г. с 21 гола и през 1968 г. с 31 гола, както и с ЦСКА през 1969 г. с 36 гола, 1970 г. – 31 гола, 1972 г. – 27 гола и 1973 г. – 29 гола.
Жеков е носител на „Златната обувка“ през 1969 г. с 36 попадения, на „Сребърната обувка“ през 1970 г. и „Бронзовата обувка“ през 1973 г.
Нападателят е първият и единствен капитан на български отбор, играл на финал на голям турнир – олимпиадата в Мексико през 1968 г. Играе за националния отбор до 1973 г., като записва общо 44 мача с 25 попадения.
До преди две години той бе и рекордьор с най-много вкарани голове в А група (253), преди Мартин Камбуров да го задмине в тази престижна класация.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Руска военна драма е сред фаворитите за главната награда на фестивала в Кан
Затъналата в проблеми химическа индустрия на Германия върви към хаотичен спад
Иван Василев: Електронното управление у нас олицетворява неработещата администрация
Зеленски: Предложението за асоциирано членство на Украйна в ЕС е несправедливо
Френски министър: Китай няма да спечели нищо, ако унищожи европейската индустрия
Времето, предлагането и геополитиката обуславят трендовете на пазарите на суровини
Обедна прогноза
Демерджиев: Предстои кадрова чистка заради укриването на прокурорския син Васил Михайлов
Извадиха 17-годишно момче от Шемшево от буйните води на Янтра
3 зодии ще се сблъскат с големи трудности между 25 и 31 май 2026 г.
Байерн Мюнхен – Щутгарт
Джокович с болезнено признание
Чудо на чудесата! Клуб от Първа лига благодари на два от съперниците си заради феърплей
Вили Вуцов "изуми" с коментар за ЦСКА
Наказания пратиха Българския лъв на първа редица
Отстраняват ДР Конго от Мондиал 2026?
10 празнични рецепти за 24 май
Маникюри за пари и късмет през юни (+Снимки)
Любовен хороскоп за 25 – 31 май
„Картие. Мечтата за диаманти“ от Софи Вияр
Нумерологична прогноза за 23 май
Киноа с грах, моркови и зелени зеленчуци
Пожарникари, полицаи и водолази спасиха 17-годишен край Търново
Какво ще бъде времето в неделя?
12 музея, 13 галерии и 22 пространства за култура ще са отворени за посещение в Нощта на музеите във Варна
Демерджиев: Няма информация за жертви след наводненията
Атанас Стоилов: Свлачището до Кранево поставя под риск свързаността на България
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка
Бъдещите колонисти на Марс ще могат да си принтират инструменти на място
НАСА изпрати първия имейл от най-мощния космически процесор в историята
7 скрити заплахи: Какво се случва с човешкото тяло в космоса
Разсекретените файлове за НЛО: Учен коментира липсата на доказателства