Доналд Тръмп стана вчера първият бивш президент на САЩ, осъден за престъпление, след като съдебно жури в Ню Йорк го призна за виновен за фалшифициране на документи с цел да прикрие плащането на пари срещу мълчание на порнозвезда преди изборите през 2016 година, предаде Ройтерс.
След двудневно обсъждане 12-членното жури обяви, че признава Тръмп за виновен по всичките 34 обвинения, които му бяха повдигнати. За всяка присъда се изисква единодушие.
Категоричната осъдителна присъда на Доналд Тръмп вчера по съдебното дело за пари срещу мълчание доказва, че "никой не е над закона", но няма да промени съществено динамиката на изборите на 5 ноември, обяви кампанията на президента Джо Байдън, предаде Ройтерс.
"Все още има само един начин да оставим Доналд Тръмп извън Овалния кабинет: чрез урните за гласуване", каза Майкъл Тайлър, говорителят на кампанията на Байдън, след произнасянето на осъдителната присъда.
Предизборната кампания на Байдън седмици наред обмисляше как да се отнесе към изхода от съдебния процес за пари срещу мълчание на Тръмп и в крайна сметка реши да не променя курса си с аргумента, че една осъдителна присъда няма да внесе съществено изменение в динамиката на изборите, съобщиха нейни официални представители.
Вместо това те заявиха, че планират да продължат да фокусират вниманието си върху своите основни послания в кампанията - заплахите за демокрацията и достъпа до абортите.
"Осъден престъпник или не, Тръмп ще бъде кандидатът на републиканците за президент", каза говорителят на кампанията Тайлър.
Байдън, който в момента е в Рехобът Бийч в родния си щат Делауер със семейството си, няма публични прояви до края на деня.
Белият дом на президента Бъйдън предпочете да каже малко след присъдата. "Уважаваме върховенството на закона и нямаме допълнителни коментари", заяви говорителят на Белия дом Иън Самс.
"Това беше позор. Това беше манипулиран процес, ръководен от противоречив съдия, който е корумпиран", заяви бившият американски президент Доналд Тръмп след произнасянето на присъдата. "Ще продължим да се борим. Ще се борим до края и ще победим ... Истинската присъда ще бъде 5 ноември, от народа. Те знаят какво се случи тук. Аз съм много невинен човек", заключи Тръмп.
Председателят на Камарата на представителите в Конгреса на САЩ Майк Джонсън заяви: "Днес е срамен ден в американската история".
Социологическите проучвания показват, че присъдата може да изложи Тръмп на известна опасност при избори, които могат да бъдат решени само с няколко десетки хиляди гласа в някои щати, където се водят битки, отбелязва Ройтерс.
Но стратези на предизборната кампания твърдят, че заплахата за Тръмп може да е преувеличена.
"Винаги съм подозирал, че избирателите, които казват, че "ще трябва да преосмислят, ако той бъде осъден за престъпление" се преструват, че са рационални и дълбокомислени, а в действителност все пак ще гласуват за него", каза Джими Сийгъл, стратег на демократите. "Затова не мисля, че това ще има голям ефект", заключи той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Стурнарас от ЕЦБ: Паричната ни политика ще зависи от мащаба на енергийните прекъсвания
Дефицитът в подсектор „Централно държавно управление“ се задълбочава през февруари
Трафикът през Ормузкия проток достига най-високите си нива от началото на войната
Търговията с правата за увеличението на капитала на „Смарт Органик“ започва на 20 април
6-кратен скок на сигналите за изборни нарушения: От 179 през 2024 г. до 1042 днес
Първите изстрели на следващата световна война ще бъдат в Космоса
Хасан Адемов: Има приемно семейство, което да приеме двете деца от Ямбол заедно
Продължава акцията на полицията - отново хванаха пияни и дрогирани шоофьори
Отнеха шофьорската книжка на Явор Божанков за неподчинение при полицейска проверка
177 000 бюлетини пристигнаха в Русе под засилена полицейска охрана
Босът на ЦСКА 1948: Корумпета, вън! Нямаше дори картон + ВИДЕО
Капитанът на Левски проплака: Сгрешихме и няма да е лесно до финала!
Глушкова обърна Крюгер! България дръпна на Южна Африка за Фед Къп
Барса вече "плете мрежа" за Паяка
Без "счупени" и наказани в ЦСКА
Реал трепери: Хари Кейн тренира с Байерн!
10 вкусни рецепти за козунак
Как да изглеждате скъпо облечени с малък бюджет
Декорирайте дома си за Великден бюджетно с тези 5 лесни идеи
Италиански козуначен хляб с рикота за Великден
Нисковъглехидратна или нискомазнинна диета – коя е по-подходяща за жените
Д-р Теа Александрова: Най-добрата добавка за имунитет е планината
Младеж от Великотърновско открадна ел. велосипеда на рибар във Варна
Украйна порази руски боен кораб и петролна платформа в Черно море
Явор Божанков с нова изцепка, взеха му книжката
КТ "Подкрепа": Над 80% от българите са с по-високи сметки за ток
В две изборни секции във Варна ще се гласува само с хартиена бюлетина
Гюров хвана лопатата за "Седмицата на гората"
Откриха древно селище на маите под водите на езеро в Гватемала
НАСА променя режима на работа на обсерваторията Swift, за да спаси орбитата ѝ
За първи път: Екипажът на „Артемида II“ видя част от далечната страна на Луната
Слънцето „изяде“ най-ярката комета на 2026 година
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната