Словашкият премиер Роберт Фицо направи видеообръщение за първи път след опита за покушение срещу него, предаде БГНЕС.
Фицо каза, че прощава на 71-годишния поет Юрай Чинтула, който го простреля с четири куршума на 15 май в Хандлова.
14-минутното видео във Фейсбук, което има и английски субтитри, е озаглавено "Прощавам и предупреждавам".
"Време е аз да направя първата крачка и това е прошката. Не изпитвам омраза към непознатия, който ме застреля. Няма да предприема активни правни действия срещу него или да търся обезщетение. Прощавам му и го оставям да разбере какво е направил и защо го е направил в собствената си глава. В крайна сметка е очевидно, че той е бил само пратеник на злото и политическата омраза, която политически неуспешната и разочарована опозиция разви в Словакия до неуправляеми размери", каза премиерът и изрази надежда, че ще може да се върне на работа в края на юни или началото на юли.
Във видеото премиерът седи на стол, облечен в светла риза и е значително по-слаб отпреди покушението.
Премиерът отправи нападки към "антиправителствени" медии и неправителствени организации и ги обвини, че омаловажават опита за покушение срещу него.
"На 15 май активист на словашката опозиция се опита да ме убие заради политическите ми възгледи. Те казват, че това е атака от самотен луд човек, че няма връзки между него и опозицията, че увреждането на здравето ми не е сериозно. Винаги съм пазил личния си живот, така че дори и сега ще се огранича само да заявя, че нападението причини сериозни увреждания на здравето ми, повторни операции, много болка и страдание", заяви той.
"Вече няколко месеца публично съобщавам, че вероятността от убийство на политик от правителството в Словакия се приближава до 100%. Казах го публично в медиите и на пресконференции, казах го на всички посланици на страните от ЕС и НАТО в Словакия, отворих темата и на няколко двустранни срещи с моите партньори. Преди няколко седмици на заседание на кабинета дори помолих министрите да не влизат в тълпата. Моят политически опит от 32 години ме предупреди", добави Фицо.
Министър-председателят на Словакия не пропусна да коментира Украйна и позицията на правителството му спрямо руската агресия. Той повтори, че отказва да предостави военна помощ от държавни ресурси и предпочита "мира пред войната".
Според него войната в Украйна е гарантирала едностранчивото мнение - "който не подкрепя Украйна е наричан руски агент".
Фицо разкритикува Партията на европейските социалисти /ПЕС/, която миналата година изключи словашките партии "Смер" и "Хлас" именно заради позицията им за Украйна, след като те съставиха коалиционно правителство.
"Опозицията срещу политик, с когото не сте съгласни, не се разрешава, като го застреляте. Обратно. Бих искал да изразя вярата си, че цялата болка, през която преминах и през която преминавам, ще послужи за нещо добро", каза още Роберт Фицо.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Обявеното от Тръмп временно примирие с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 8 април
Русия увеличава разходите през март заради поскъпването на петрола
Ще ускори ли енергийния преход кризата с високите цени на петрола и газа?
Хакери на руското ГРУ са откраднали чувствителна информация чрез компрометирани рутери
Все повече представители на Фед са склонни да обмислят покачване на лихвите
Как да освежим мазната коса без измиване
Има доказателства за възкресението на Христос, твърдят учени
Балкански ветеринарни служби засилват контрола срещу болестите по животните в региона
Две грешки в храненето вредят на здравето на жените над 50 години
Късна емисия
Зодиите, които са родени да бъдат танцьори
Левски – Арда
Лудогорец – Черно море
Локомотив София – Берое
ВИДЕО: Реал Мадрид – Байерн Мюнхен
ВИДЕО: Спортинг Лисабон – Арсенал
Атлетико разтърси Барса насред “Камп Ноу”
Поверия за Велики четвъртък
Спектакълът на Театър „София“ с участието на Гринго – Богдан Григоров „Херкулес vs Авгий“ с две награди „Златен Кукерикон“
5 изпитани трика за боядисване на великденски яйца
Символи за късмет върху великденските яйца
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Тест: Изберете си перо и вижте посланието на вашите ангели пазители
Гърция с нови изисквания към шофьорите
Шуменец преби приятеля си по чашка
Как да избегнем преяждането по Великден?
Гърция въвежда наркотестове за шофьори
ЕС променя техническите прегледи на автомобили
Европейска държава разреши болничен за гледане на домашен любимец
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие- веси
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?