Кметът се сменя там, където структурата на съответната партия е имала проблем - вътрешни конфликти, имиджов проблем и др., както е в Русе, Плевен, Благоевград. Това каза политологът Антоанета Христова пред bTV.
Ерозия има и в София, каза политологът Даниел Смилов и допълни, че на втория тур софиянци са преценили, че кандидатът за кмет Мая Манолова не е промяната, която очакват. Стратегията на БСП е грешна, губят центристки избиратели за сметка на избиратели в ниши, които традиционно не са техни, добави той.
Битката за столицата е много силна символна битка, каза социологът Кольо Колев. По думите му ако ГЕРБ беше загубил изборите в София, това щяло да бъде сериозен индикатор за началото на края.По думите му всички партии ще се обявят за победители в тези избори. За всеки има по нещо - ГЕРБ се утвърждава като първа политическа сила, макар и с пробиви, БСП се връща на политическата сцена на местната власт, макар и без кардинална промяна, ДПС ясно показа, че унищожи основния си вътрешен опонент - ДОСТ, патриотите, макар и с щети в столицата, удържат по места, посочи той.
Антоанета Христова подчерта, че ако всеки се обяви за победител, това ще бъде грешка, защото всяка от партиите трябва да си направи изводите за това как е протекъл предизборният период, какви грешки са допуснати, защо са допуснати. Отговорите на тези въпроси ще дадат тласък в развитието на този процес в демокрацията, който търсим, допълни още Христова.
Управляващите спечелиха доста от градовете, които си бяха поставили за цел, каза Даниел Смилов. Има размествания и интересни позиционирания, динамиката на политическия живот е интересна и може да се очаква в бъдеще нови играчи или разместване на пластовете, допълни Смилов.
Резултатите показват, че за Йорданка Фандъкова на днешния балотаж в София са гласували основно привърженици на ГЕРБ, докато Мая Манолова събира много различен вот. Това заяви Първан Симеон от социологическата агенция "Галъп" пред Нова телевизия.
"Задължително е да се каже, че онези избиратели, които останаха без свои кандидати на втория тур на местните избори, са подкрепили днес Мая Манолова, но не са излезли толкова масово да гласуват", коментира Първан Симеонов. Той каза, че по-голямата част от избирателите на Борис Бонев и на Борислав Игнатов в София са гласували за Мая Манолова.
Кънчо Стойчев коментира пред БНР, че това, което не е помогнало на Мая Манолова да спечели изборите, е ниската избирателна активност. Резултатът щеше да бъде друг при по-висока активност, добави той.
За мен квадратчето "Не подкрепям никого" е абсурдно, каза Стойчев. Не мога да разбера това усилие да отидеш да урната, за да кажеш, че не подкрепяш никого, ако си останеш вкъщи, ти пак не подкрепяш никого, добави Стойчев.
По думите му за съжаление живеем в страна, в която хората са разколебани, че изборите могат да променят нещо.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
SAP улеснява преминаването на клиентите към други доставчици, за да избегне глоба от ЕС
България подкрепи новите санкции срещу Русия, но потвърди възраженията си по три теми
Синдикатите се обявиха против съкращенията във Volkswagen, протестират във Волфсбург
Micron увеличава разходите за нови заводи в САЩ до 250 млрд. долара
Hugo Boss препоръча на акционерите си да отхвърлят офертата за придобиване за 2 млрд. евро
Броят на новите молби за помощи при безработица в САЩ остава почти без промяна
Централна емисия
3 зодии привличат голям късмет на 10 юли 2026
Радев уговаря с Полша продължаването на поддръжката на българските МиГ-29
Централна емисия
AI анимация за Левски предизвика вълна от недоволство и петиция за забрана на филма
Жулиен Риков и Али Юзеир ще защитават честта на България на международната галавечер SENSHI 32 Grand Prix
Синер призна, че напрежението преди екшъна с Джокович е огромно
Карък: Пулишич счупил крака си при боя от Белгия
Палачът на Гришо иска да отнесе и Зверев за първи финал от Шлема
Кристиан Ериксен се завръща в Дания
Погачар ги размаза с велика етапна победа в Тура
Мъри Стоилов взе минал през Левски и Лудогорец
Как да носите дънки, без визията ви да е прекалено ежедневна
Новолуние в Рак на 14 юли: Как ще се отрази на всяка зодия
5 летни салати без въглехидрати
10 плажни облекла, с които да прикриете широкия ханш
Дневен хороскоп за 10 юли, петък
Ексклузивна среща със звездите от „Под прикритие 6“ на Aniventure Comic Con 2026
България е втора по поскъпване на жилищата в ЕС
СЗО: Епидемията от ебола се разраства
Приключва жътвата на ечемика в Добруджа: 636 килограма от декар е средният добив
Фотограф показва красотата на Варна през своя обектив
Какво време ни очаква в петък?
Зловещо: Туристи се натъкнаха на труп на жена на плажа
New Horizons се събуди от рекордна хибернация в дълбокия космос
Затоплянето на океаните е причината за най-голямото измиране в историята на Земята
7 факта за черните дупки, които звучат като научна фантастика
Airbus разработва първия в света самолетен двигател на водород
ispace резервира полет със Starship на SpaceX за амбициозна лунна мисия през 2030 г.
Пълно слънчево затъмнение на 12 август 2026 г.: Какво ще се вижда от България и Европа