Сметната палата е установила доста нарушения и лоши практики в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за две години от началото на 2008 г. до края на 2009 г.
Това стана ясно, след като председателят на Сметната палата Валери Димитров връчи одитен доклад за финансовото управление на регионалното министерство на ресорния министър Росен Плевнелиев за периода 1 януари 2008 г. – 31 декември 2009 г.
Отговорност за одитирания период носи бившият регионален министър Асен Гагаузов.
Основните изводи са, че има задължения по договори, които не са отразявани в счетоводната система на МРРБ.
Няма определен начин за докладване на сключените обществени поръчки. Не се спазват нормативните срокове за извършването на капиталовите разходи на МРРБ.
До 4 септември 2009 г. във ведомството е отсъствала обобщена информация за сключените обществени поръчки.
Поради тази причина от 286 млн. лв. задължения по сключени договори от МРРБ нарастват на 595 млн. лв.
В одита е констатирано, че поетите задължения по договори не са отразявани своевременно в счетоводната система, което е довело до нарушаване на принципа на текущото начисляване.
Причината е, че до септември 2009 г. редът и начинът за получаване на информация за сключените договори не е определен.
Друга констатация е, че до септември 2009 г. възникнали задължения към доставчици също не са отразявани своевременно в счетоводната система.
Така задълженията към доставчиците нарастват от 10 980 лева за 2008 г. на 59 192 710 лева за 2009 г., а просрочените задължения през септември 2009 г. нарастват от нула до 30 628 500 лева.
„При обсъждането на доклада с одитния екип в Сметната палата се е стигнало до извода, че няма данни за престъпления според Наказателния кодекс“, каза Валери Димитров.
Прокуратурата обаче е сигнализирана за 57 преписки, уточни министър Росен Плевнелиев. Една от тях е за т.нар. Водно огледало в Кърджали.
„Извършвани са тотални безобразия в МРРБ. Взели сме конкретни мерки – има нови вътрешни правила за провеждане на обществени поръчки”, допълни министърът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Сухопътна операция в Иран може да сблъска САЩ с неприятни изненади
Revolut планира 40% от глобалния ѝ персонал да бъде базиран в Индия до края на 2026 г.
Развиващите се азиатски пазари се готвят за рекорден отлив на капитал заради войната в Иран
Войната в Близкия изток нарушава туризма и ще пренасочи пътуващите към Испания
Как може бързо да се възвърне инвестицията от соларни инсталации?
Азиатските борси отново потънаха на червено заради кризата с Иран
Борисов: Цените растат главоломно, водят се чудовищни войни в Украйна, Газа и Иран
Магията между "Утре няма край" и сватбения обет на GINI и Агатангелос
"Зеленият ринг" в София става реалност, прехвърлят 32 държавни имота
Как държавите в Европа се справят с цените на горивата (ВИДЕО)
Експерти: AI прави магии в бизнеса, но служителите трябва да бъдат обучени
Йотова: Прошката е единственият път към траен мир и по-добро бъдеще
Вестник „Труд“ със специален портрет за Жулиен Риков
Звезда на Лудогорец подписва с лидера в Гърция?
Идва ли краят на хегемонията на Лудогорец?
efbet представи реновирания си сайт с нов интерфейс, съдържание, функционалности и технологични предимства
България се вълнува от мача със Соломоновите острови
Намалиха влиянието на батерията за квалификацията в Япония
Нумерологична прогноза за април 2026
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Ледени билкови кубчета – при торбички под очите и за сияйна кожа
8 храни и напитки с диуретичен ефект
Нумерологична прогноза за 26 март
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Ръководството на МБАЛ "Света Анна-Варна" депозира в МЗ оздравителен план
Горивата у нас поскъпват с между 3 и 5% през изминалата седмица
25 човека са пострадали във "войната" по пътищата за денонощие у нас
68 пожара са потушили огнеборците за денонощие в страната
Община Варна не може да намери здравен медиатор
От утре: Варна е младежка фолклорна столица на България
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?
Междузвездният обект 3I/ATLAS може да съдържа остатъци от извънземно гориво
„Джеймс Уеб“ и „Хъбъл“ заснеха смяната на сезоните на Сатурн
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда