Съмнения в моралните качества и на двамата кандидати за омбудсман на България – Константин Пенчев и Сабрие Сапунджиева, се чуха в залата на Народното събрание по време на дебата за избора им.
Тодор Великов от РЗС упрекна номинирания от ГЕРБ Константин Пенчев, освен в „политически слугинаж”, и в шуробаджанащина.
„Вие няма да бъдете добър омбудсман, защото сте злоупотребявали с поста, който в момента заемате”, обърна се към Пенчев депутатът и допълни, че той например не е назначавал децата си на хубави места.
Всъщност според РЗС благодарение на поста, който заема, Константин Пенчев е уредил сина си на работа в ДАНС.
Това съвпадало с решението на ВАС, оглавяван от Пенчев, да върне на работа в секретната агенция уволнения Иван Драшков. Дъщерята на магистрата пък била съветник в Европарламента.
„Няма да занимават аудиторията с моята биография. Ясната ми позиция по много въпроси ми докара много врагове сред висшите политици, но ми спечелиха много приятели сред обикновените хора”, започна обръщението си към парламента Константин Пенчев.
Той запозна народните представители с намеренията си за поста омбудсман.
„Дали ще защитавам еднакво всички групи граждани? Не, няма – има такива, които ще защитавам особено яростно и активно – социално уязвимите групи”, каза Пенчев.
Омбудсманът, според него, не трябва да има работно място, а да бъде там, където има нужда от него – в болницата, където дете умира от апандисит в XXI век, в полицейското управление, където има насилие, в блок 20 в Ямбол.
За Сабрие Сапунджева пък, номинираната от ДПС кандидатка за омбудсман – постът е предизвикателство. Тя веднага подчерта, че знае от коя партия има подкрепа, заявявайки: „правата и свободите се нуждаят от защита всеки ден и миг”.
Веднага след като се представи, Сапунджиева получи първия удар от „Атака”, отново по отношение на моралните й качества.
Венцислав Лаков заяви, че кандидатурата й била пример за „гьонсуратлък”. Той призова народните представители да не я подкрепят, защото Сабрие Сапунджиева се възползвала от поста си, за да уреди дъщеря си на висок пост.
Тя станала консул във Финландия, без да има познания по английски език. „Чисто роднинско – шуробаджанашко назначение”, обобщи Лаков.
Гласуването за омбудсман се провежда тайно извън пленарната зала. След това от трибуната се обявява взетото от Народното събрание решение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как се промени ситуацията за Nvidia в Китай през последните 3 седмици?
Призивът на Тръмп за подкрепа в Ормузкия проток тест ли е за НАТО?
Директорът на пристанище Лос Анджелис: Ще отнеме време да се възстановят веригите на доставки
Правен експерт: Бизнесът ще спечели от въвеждането на електронното трудово досие
Отварянето на Ормузкия проток трудно ще се постигне без прекратяване на огъня
ЦИК изтегли номерата на партиите и коалициите в бюлетината за вота през април
Силни магнитни бури връхлитат Земята в следващите дни
ДПС: Няма да позволим изборите да бъдат откраднати от "Петрохан-ПП-ДБ" и "КОЙ"
Една от звездите в парка в Белица: На 34 години почина мечката Рада
Пейка в Ман Юнайтед, но звезда в Дортмунд
Григор Димитров ще мачка в Маями след 19:00 часа
Донарума вярва, че Италия няма да пропусне трето поред Световно
Турчин обяви: Никога не съм играл за пари
Става страшно: Драмата между ЦСКА и Станка Златева отново ескалира
Левски лети към титлата: Хулио Веласкес готви изненада
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
5 ежедневни навика за по-добър живот
Какво време ни очаква в четвъртък?
Спипаха двама с дрога
Блокирани храни за 300 000 нуждаещи се – институциите мълчат
НАЗ бие тревога: Опасен слънчоглед от Аржентина може да стигне до трапезата ни
20 април ще бъде неучебен, но присъствен ден за учениците
Ясни са номерата на партиите и коалициите в бюлетината
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната