Повече от два часа депутати и министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов обсъждат на първо четене изменения в Кодекса за социално осигуряване, с които се променя начинът на пенсиониране.
От Синята коалиция разкритикуваха прехвърлянето на личните партиди на категорийните работници във фонд "Пенсии" на НОИ.
"Вместо национализация, нека да променим контрола върху фондовете и начина на събиране на средствата в тях", заяви лидерът на СДС Мартин Димитров.
По думите му вместо реформа в държавната администрация се прибягва да принудително прехвърляне на индивидуални средства, което няма аналог никъде в Европа.
Категоричната си подкрепа за предлаганите промени заявиха от "Атака".
"На финала сме на един маратон и всички сме уморени, особено министърът – защото това беше Сизифовски труд, заяви Павел Шопов от "Атака".
Според него предимство на промените е, че отпада "омразната точкова система".
От левицата обаче скочиха точно срещу отпадането от следващата година на точковата система.
"Заради тази промяна над 10 хил. човека догодина ще имат проблеми с пенсионирането", заяви председателят на социалната комисия Драгомир Стойнев от БСП.
Срещу предлаганите промени се обявиха и от ДПС. Според Хасан Адемов управляващите няма да постигнат основната цел – финансова стабилизация.
"Най-непопулярните мерки, предвидени в реформата, се прехвърлят на следващите правителства. Признайте, че използвате пенсионното законодателство, за да си осигурите предизборен комфорт през следващата година", каза Адемов.
Предложената от ГЕРБ пенсионна реформа предвижда от 1 януари 2011 г. да отпадне сегашната точкова система за пенсиониране. От тази дата влизат в сила новите задължителни изисквания за пенсиониране – едновременно най-малко 37 години стаж и навършени 63 години за мъжете, а за жените – 34 години труд и 60-годишна възраст.
А от 2012 г. стажът ще започне да се увеличава с по 4 месеца на година.
Условията за ранно пенсиониране за работещите труд от първа и втора категория ще се запазят до края на 2014 г.
Дотогава срочните им пенсии ще продължат да се плащат от Националния осигурителен институт, докато те навършат общата пенсионна възраст.
От 2015 г. те ще трябва да започнат да се изплащат от професионалните пенсионни фондове, които дотогава според управляващите трябва да са натрупали достатъчно средства за това.
Оттогава ще започне и повишаването на възрастта за категорийните работници с по шест месеца на година.
В крайна сметка Кодекса за социално осигуряване бе приет, за него гласуваха 90 депутатати.
Против измененията, предложени от правителството, бяха 37 народни представители от "Коалиция за България", ДПС, "Синята коалиция" и двама независими депутати.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новият бум на ядрената енергия в САЩ започва със стар проблем
ДАНС, МВР и армията охраняват рафинерията в Бургас
Човешката цена на бързия преход на Xiaomi от смартфоните към електромобилите
"Екобулпак" ще възстанови обслужването на цветните контейнери в София от утре
Кадър на деня за 9 ноември
Германия ще купи още 20 хеликоптера Airbus за 1 млрд. евро
На 10 ноември църквата почита светци, герои на вярата и автори на чудеса
Дъждовно време в понеделник с температури до 19 градуса
Хороскоп за всички зодии за 10 ноември: Предизвикателства и успехи
Кое прави ремонтите на електромобилите скъпи?
Три билки при хипертония
Почина оперната прима Стефка Евстатиева
ВИДЕО: Челси - Уулвърхямптън
ВИДЕО: ЦСКА 1948 – Черно море
ВИДЕО: Славия - Монтана
Спортът по телевизията днес, 10 ноември
Мачовете по телевизията днес, 10 ноември
Китаец триумфира с първа титла в снукъра
Нумерологична прогноза за 10 ноември
Таро карта за 10 ноември, понеделник
Пийте сок от нар за здраво сърце и венци
Дневен хороскоп за 10 ноември, понеделник
Седмичен хороскоп за 10 – 16 ноември
Седмична таро прогноза за 10 – 16 ноември
Предприемач: България става все по-лошо и по-лошо място за бизнес
Самодоволният Пентагон трябва да се поучи от Украйна
Гладуващата сръбска майка към Вучич: Защо се страхува от собствения си народ
Блокадата на правителството в САЩ може да спре доставките на оръжия за Украйна
Докато американците гладуват, Тръмп пирува
От София до Мадрид: Мъглата вече не е просто сутрешен пейзаж, а нов климатичен феномен
MeerKAT засече радиосигнал от междузвездната комета 3I/ATLAS
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя