Въпросът за дипломатите – сътрудници на Държавна сигурност, е бил поставен на българския премиер по време на приключилата в Брюксел среща на Европейската народна партия, предаде БНР.
Бойко Борисов обаче съобщи, че е получил от ЕНП очакваната подкрепа за присъединяването ни към Шенген. Той заяви, че било взето решение да бъде създадена специална работна група с представители на страните, които имат съмнение дали трябва да се присъединим през следващата година.
Генералният секретар на Европейската народна партия Антонио Лопес е поискал лично Бойко Борисов да му обясни как е възможно толкова години след демократичните промени България да има толкова много дипломати, свързани с бившата Държавна сигурност.Учудващо е, че на този фон се отнасят толкова благосклонно към нас, коментира Борисов по повод амбициите ни за Шенген.
По предложение на председателя на Европейската народна партия Вилфрид Мартенс е решено да се създаде специална работна група от представители на страните, които имат съмнения, като Франция и Холандия и евентуално други.
Техни представители ще могат да прегледат всички налични данни за готовността ни, както и да дойдат на място в България и да получат от министерствата на вътрешните и външните работи, каквато поискат допълнителна информация за направеното у нас.
„Не съм се ангажирал само за съдебната система, защото това не е във възможностите ми”, каза Бойко Борисов. Той не коментира дали това решение го прави по-голям оптимист за датите и сроковете за Шенген.
Премиерът обаче е оптимист, че ще докажем изпълнение на всички изисквания.
Междувревемно започна заседанието на Съвета на Европейския съюз в Брюксел, в което участва и българският премиер Бойко Борисов, информираха от пресслужбата МС.
На срещата лидерите на страните членки ще излязат с общо решение относно общите характеристики на постоянен механизъм за действие при кризи. Целта му е запазване на финансовата стабилност на Еврозоната.
Очаква се да бъде разгледано и предложението на Европейската комисия за предоставяне на статут на страна кандидат на Черна гора въз основа на осъществения досега напредък в изпълнение на критериите и изискванията за получаването на този статут.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Излeзлите от употреба соларни панели създават и криза, и възможности
Големият бизнес в САЩ си купи политическо влияние, сега е време да оправи сметката
S&P 500 се повиши в сряда след публикуването на данните за инфлацията в САЩ
Мартин Георгиев: Европа повежда ралито – по-евтин пазар с по-добри отчети
ЕЦБ е склонна да одобри сделката на UniCredit за Commerzbank
Носимите устройства на Google ще проследяват инсулиновата резистентност
Наркодилър в София използвал 4-месечно бебе за прикриване на сделките с дрога
Времето днес, 13 август: Леко захлаждане, на места ще превали
Историята е категорична: ЦСКА никога не е отпадал след победа навън в Европа
Луис Енрике изригна след трофея: ПСЖ мечтае за трета поредна Шампионска лига
ФИФА готви футболен шок! Мондиал 2030 става с 64 отбора
ЦСКА с три гола аванс и една крачка до плейофите на Лига Европа
ЦСКА - Макаби Тел Авив
Левски и ЦСКА с едно наум: ОФИ Крит шокира АЕК и спечели Суперкупата на Гърция
Нумерологична прогноза за 13 август
Закуска с кисело мляко и протеин
Таро карта за 13 август, четвъртък - Висшата жрица
Дневен хороскоп за 13 август, четвъртък
Задължителни ястия за 15 август – Голяма Богородица
Пържен ориз от карфиол
EMA препоръчва Icotyde (икотрокинра) — първото перорално лекарство срещу IL-23 рецептора при плакатен псориазис
Аденоми на надбъбрека – протичат с разнообразни симптоми
Граничното личностово разстройство повишава риска от сърдечни и метаболитни проблеми
Белтък пази способността на мускулите да се възстановяват
Талията насочва за наличието на сърдечносъдов риск повече от ИТМ
Молекулярен механизъм може да стои в основата на прееклампсията
Виц на деня - 13 август
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Жълт код за силен вятър и вълнение е обявен за четвъртък за морското крайбрежие
Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили