Депутатите от всички политически сили, без БСП, подкрепиха декларацията на ГЕРБ за отзоваване на посланиците от Държавна сигурност.
Подкрепата от ДПС беше изразена не от кого да е, а лично от Юнал Лютфи, познат още като агент „Мурад”. Народният представител обаче призова да се запази достойнството на дипломатите.
„Не е въпрос дали тези хора са добри или лоши професионалисти. Въпросът е, че те не могат в момента да представляват България”, аргументира политическото решение на ГЕРБ председателят на външната комисия в парламента Доброслав Димитров.
Депутатът зададе още един съществен въпрос за посланиците „кого представляват днес, сега, 2011 година?”. После демонстрира ерудиция с цитат от Томас Джеферсън: „информацията е валута на демокрацията”.
Изключително разпалена и продължителна реч направи лидерът на БСП Сергей Станишев. Няколко пъти той повтори въпросите „за какво говорим?” и „не разбирам какво правите изобщо”.
Според Станишев декларацията е „позор за парламента”. Социалистите отново поставиха въпроса с двойния аршин.
„Защо министър Цветан Цветанов не си подаде оставка, след като всички знаят, че е работил в едно от управленията на бившата ДС?”, попита Станишев.
Той разясни, че въпросното 7-о управление се е занимавало с контраразузнавателна експлоатация на чужденците и българските граждани. Точно по тази причина не трябвало да се твърди, че авторитетът на България ще пострада заради дипломатите.
Според Сергей Станишев действията на външния министър са непрофесионални и показват липса на опит. От залата подхвърлиха на председателя на социалистите, че групата му ще бъде единствената, която гласува „против”.
„Да, само ние – и от това не ме е срам. Напротив!”, отвърна на висок тон Станишев.
Десните подкрепят декларацията на ГЕРБ, но с две забележки. Иван Костов смята, че те не трябва да бъдат „призовавани” да се оттеглят „доброволно”.
Първо, вместо да „призовава”, парламентът да „настоява”, и второ – думата „доброволно” да се премахне, защото съдържала елемент на заплаха. Също – да се назоват конкретните компетентни органи, които имат отговорност за отзоваването на посланиците, поиска Командира.
В крайна сметка декларацията беше приета в редакцията на „Синята коалиция”.
Преди това външният министър взе думата, за да разясни на левицата аргументите. Реши да го направи по достъпен начин, разделяйки ги на А, Б и В.
„А: 45% от посланиците през последните 20 години са от ДС. Б: този процес през последните години нараства. В: взаимните обвръзки, които стават видни от този списък, показват, че веднъж завинаги стъкленият похлупак трябва да бъде премахнат”, обърна се наляво Младенов.
Той увери, че няма да си позволи да „танцува върху съдбите на хора за неща, които са се случили преди 20 години”. По-късно Младенов допълни, че вече се е обърнал с писмо до президента Георги Първанов за отзоваване на посланиците.
Сергей Станишев обаче също реши да репликира министъра с АБВ.
„А: да бяха приели закон през 97-а година. Б: уволнете Ваньо Танов, шефа на Гранична полиция, шефа на Пътна инфраструктура. В: 45% от посланиците били от ДС, в този период България влезе в НАТО и ЕС, дано успеете да влезете в Шенген.
152-ма депутати приеха декларацията на ГЕРБ за отзоваване на ДС дипломатите. При първото гласуване някой от мнозинството се обърка и натисна сивото копче „въздържал се”.
При поисканото прегласуване нещата си дойдоха на мястото и единствената група „против” остана тази на „Коалиция за България”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Подкрепата на шефа на НАТО за Тръмп повдига някои въпроси у европейските съюзници
Обявеното от Тръмп временно примирие с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 8 април
Русия увеличава разходите през март заради поскъпването на петрола
Ще ускори ли енергийния преход кризата с високите цени на петрола и газа?
Хакери на руското ГРУ са откраднали чувствителна информация чрез компрометирани рутери
България се прощава с Михаил Белчев
Чоло: Срещу Барса бяхме перфектни
Задават се големи промени в Левски
Изумително! Алекс Николов премина границата от 600 точки през сезона
Мачовете по телевизията днес, 9 април
Странностите на Фюри: Тайсън тренираше с дребни тайландци за огромния Махмудов
Душан Косич: Важното е, че не загубихме дербито
Губана – италиански козунак с плънка
10 знака,че той само ви губи времето
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Дневен хороскоп за 9 април, четвъртък
Нумерологична прогноза за 9 април
Техника за шарени яйца за Великден с бита сметана
Честваме Велики четвъртък от Страстната седмица
Днес започва голямото пътуване за Великден
Тръмп плаши страните от НАТО със санкции заради липса на подкрепа в Иран
Гърция с нови изисквания към шофьорите
Шуменец преби приятеля си по чашка
Как да избегнем преяждането по Великден?
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?