Според президента Георги Първанов не е перспективно, че правителството има стабилност от подкрепата на "Атака".
"Нямам съмнение в това, че правителството има стабилно парламентарно мнозинство, но това правителство има стабилността от подкрепата на "Атака".
Това според мен не е перспективно и не е престижно от гледна точка на европейското присъствие на България, това според мен е уязвимо с оглед на едни бъдещи избори", отговори държавният глава на въпрос за вота на доверие към кабинета.
Първанов коментира и вота на "Синята коалиция" – "въздържал се", като по думите му, той е знак, че има дистанциране от политиката, която се е провеждала до сега.
Той посочи, че това е предупреждение за това, че от тук нататък няма да бъдат безусловно подкрепяни действията на правителството.
"Става дума за решения свързани с реформата в икономиката, здравеопазването, образованието и това наистина поставя на голямо изпитание управляващите", уточни президентът.
"Сега с болка констатирам, че затъваме отново в блатото на скептицизма и нихилизма", заяви Георги Първанов.
Президентът посочи, че причината е поведението на лидерите. "От там идват тези нихилистични скандали", твърди тоя.
Първанов посочи, че е крайно време да се даде сметка, че пораженията, които се нанасят върху образа на България, често пъти провокирани от нас самите, заради вътрешнополитически причини – заради амбицията, стремежа да окаляш противника.
"Ще ни трябват години, за да може да изчистим тези поражения. Не съм оптимист за последната година и половина. Образът на България ще продължи да стои така деформиран, ако нямаме единни усилия, за да преодолеем тази ситуация", коментира държавният глава.
Той заяви, че нито веднъж не е приемал, че сигурността трябва да бъде за сметка на свободата на човешките права.
Георги Първанов цитира лекцията си по национална сигурност от 3 септември 2004 година, в която ясно е казано, че не е нужна държава, която да следи непрекъснато гражданите.
"СРС-та трябва да останат изключение като законът създаде условия за по-добро използване на класическите способи на разследване. Понятието национална сигурност, трябва да изключи злоупотребата със СРС", заяви Първанов.
"Управлението чрез страх не може да е трайно и стабилно", констатира още президентът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Никола Богданов: Няма нужда хората вече да са тесни експерти, а да са бизнес насочени
Настроенията на инвеститорите в еврозоната се подобряват значително през юли
Британската Sky купува медийния бизнес на ITV за близо 2 млрд. евро
Приходите на Foxconn за второто тримесечие растат с близо 40%
„България Еър“ с гореща промоция: Еднопосочни билети с до 35% отстъпка до края на годината
Дори и облекчаването на санкциите може да не помогне на Иран да изчисти петролните си резерви
Очевидци на трагедията с АТВ в Слънчев бряг: Бургазлиев беше неадекватен, не оказа помощ
Дупница потъна в скръб след трагедията със семейството в р. Струма
Полицията разпитва Емрах Стораро след шофиране по пешеходна алея в Созопол
НВИМ показва царски съкровища от трезора на БНБ по случай 110-ата си годишнина
SENSHI 32 Grand Prix: Лагер край Варна събра едни от най-добрите бойци в света
Джокович обясни красотата на грозните победи
Гришо припомни драмата със Синер: Сякаш ръката ми отлетя с топката
Става страшно! Даже Сеп Блатер плюе ФИФА заради Балогун
Има само 300 места! ЦСКА пусна билетите за Дери Сити
Ефектът на доминото: И босът на германския футбол пита за Балогун
Половин дузина играчи не заминаха с Левски за Баня Лука
8 неща, в които родените през юли, август и септември, са по-добри от всички останали
Поверия за ангелската дата 7/7
Пилешки дробчета с ориз и тиквичка
„България Еър“ с гореща промоция: Еднопосочни билети с до 35% отстъпка до края на годината
Как ще носим красивия аксесоар бандана през 2026 (+Снимки)
Орлин Горанов разхожда публиката из своя „Влюбен град“ с нова песен
Какво ще бъде времето във вторник?
Тръмп ще се срещне със Зеленски на срещата на върха на НАТО
Кола се вряза в бензиностанция в Русе
Проверяват НАП и Областната администрация във Варна за бомби
В Генерал Тошево, Бяла и Сеново вече имат "Училища за пример"
Зеленски с призив към НАТО след смъртоносните руски удари край Киев
Най-високите тропически дървета в света имат сложна защита срещу суша
Китайската сонда „Тянуън-2“ достигна астероид на 1 млрд. км от Земята
Загадъчна цивилизация е владяла Андите преди инките
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?