Според Кънчо Стойчев от "Галъп" шансовете проектокабинетът да мине през пленарна зала са 50 на 50. Той определи проектосъстава като добър, изключително пъстър, гъвкаво направен и подсказващ добри възможности.
Дали ще бъде одобрен кабинетът не зависи от състава - може човек да представи и най-добрия състав и той да не мине - зависи от парламентарното мнозинство, каза още социологът за БТА.
Ако не мине, трябва да е ясно, че ще се отива на избори, което е един от най лошите възможни варианти за България. Идеята, че с втори мандат ще се състави десноцентристко правителство е безотговорна и несъобразена с реалността, а колкото до употреба на трети мандат - това също не отговаря на реалностите в България, каза Стойчев.
Според него предложеният от Станишев кабинет показва в голяма степен излизане от тяснопартийното. Наивно е да очакваме, че Станишев може или трябва да предложи напълно независим експертен състав - това е безумие и такива очаквания не може да има, коментира още той.
По думите му има добър баланс между присъствие на висши партийни функционери - двамата заместници на Станишев в партията, което показва пълно ангажиране на политическата сила, но същевременно е даден много ясен знак, че няма да има връщане назад към виденовите министри, но и че няма да има тесногръдие и самоцелно строене на барикади и воюване.
Виждаме и фигурите на Пламен Орешарски и Бойко Коцев - това са много ясни знаци, а и в останалите министри виждаме и експертно начало, коментира социологът.
Според него ако бъде одобрен кабинетът, това би било добър шанс. Ако той започне енергично да решава проблемите в стил на откритост, диалогичност, твърде възможно е след 2-3 месеца да спечели симпатиите и на някои други депутати, каза Стойчев.
В момента се подхожда с твърде много предубеждение и за съжаление в хода на преговорите за съставяне на тристранна коалиция видяхме много неприятни рецидиви от миналото - от биполярното, двупартийното мислене и от самоцелното атакуване на опонента, коментира анализаторът.
Жалко е, че видяхме тази страница и че НДСВ не успя убедително да защити центристката си природа – на карта е поставено центристкото бъдеще на НДСВ, а извън центъра тази партия има близко до нулевото бъдеще, каза Стойчев.
Единственият шанс кабинетът да мине е, ако лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски реши да го пусне, като по този начин демонстрира от една страна благоразположение, а от друга - сила - с възможността утре да го събори, ако реши, коментира и Кольо Колев от "Медиана".
По думите му Сакскобургготски може да направи показен жест - "Ето пускам ви правителството, но да знаете кой все пак ви го пуска и, ако прекалявате, можем да не го пуснем".
Ходът за това е възможен, достатъчно е например НДСВ да оттегли шест от депутатите си и те да не се явят на гласуването и тогава кабинетът ще мине, каза Колев.
Категорично избирането на кабинета не е нито в ръцете на коалиция "Атака", нито на т. нар. потенциални "прибежчици", за които се говори, коментира Кольо Колев. Според него ако това правителство мине, неговото бъдеще няма да се разпростира повече от година и половина.
В проектосъстава на кабинета, обявен вчера, има една знакова фигура и това е Пламен Орешарски, добави Колев. По думите му е очевидно, че фигурата на Орешарски е заявка или поне желание да се демонстрира, че това правителство няма да бъде тяснопартийно, което е важен знак. От друга страна не могат да не направят впечатление и ключовите постове, които ДПС завоюва в този кабинет, допълни социологът.
Според Петър Живков от MBMD шансовете кабинетът да мине са минимални, но трябва да се има предвид, че в момента никой няма изгода от предсрочни избори.
Лично аз мисля, че този кабинет доста трудно би минал, а като компромисен вариант се очeртава кабинет с втория мандат - на НДСВ. Той по думите му ще бъде по-ширококоалиционен, като е възможно да е дясноцентристки, но най-вероятно в него ще участва и БСП.
Според Живков предложения от Сергей Станишев проектокабинет е изненада, изненадващо е определянето на Пламен Орешарски за кандидат за финансов министър и се наблюдава минимална приемственост с включването на Бойко Коцев като министър на правосъдието.
Изненада е, че "старите, поизтрити лица този път не присъстват в проектокабинета". На практика най-често спряганите лица, които са били свързани с кабинета на Жан Виденов, не присъстват, посочи социологът.
Според него, ако бъде одобрен от парламента, този кабинет ще има нелеко бъдеще, той е кабинет на малцинството, който винаги може да бъде атакуван в парламента. Ако бъде одобрен, той спокойно може да изкара до влизането на България в ЕС, каза още Живков.
Още по темата:
Николай Василев: Кабинетът ще мине с гласове от Атака и БНС
Ако се стигне дотам, третият мандат ще е със същия премиер и състав
Проектокабинетът - от "не лош" до "пълен провал" според политиците
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Слабите отчети на технологичните компании в Китай подчертават затрудненията в сектора
Кадър на деня за 5 април
Как AI стартъпите се опитват да решат един от най-големите проблеми в търговията на дребно
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Акция на седмицата: „Стара планина холд“ АД
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Скандално: Заведение не пуска клиенти в тоалетната, праща ги да ползват в съседен магазин
Четири китайски зодии оставят трудностите в миналото на 6 април
От HelpBook: Множество обяви за търговия с животни, нужен е контрол
"Лудогорец" победи ЦСКА 1948 с 3:0 и съкрати дистанцията до върха
"Селта" подчини "Валенсия" с обрат в голово шоу
Спортът по телевизията днес, 6 април
Мачовете по телевизията днес, 6 април
Интригата в Шотландия се заплита все повече
Ключова фигура напуска Гражданите след края на сезона
Драма с дузпи прати Лийдс в топ 4 на ФА Къп след 39 години
Дневен хороскоп за 6 април, понеделник
Седмичен хороскоп за 6 – 12 април 2026
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Вучич обмисля модела Румен Радев, в открит съюз с играча на Кремъл Вулин
САЩ изчерпват запасите си от стелт ракети JASSM-ER
Как пандемията от COVID-19 се превърна във втори провал за Ерик Клептън и вероятно последен
Плугчиева: Споразумението с Украйна е подписано без да бъде съгласувано с президента
Чаша-две вино дневно може да забави стареенето при мъжете – но не и при жените
Напрежението между САЩ и Европа поставя под въпрос бъдещето на НАТО
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация