След половинчасова почивка председателят на Народното събрание Георги Пирински отново, за втори път днес, проведе поименно преброяване на депутатите.
След установена липса на достатъчно присъстващи в залата, заседанието бе закрито, а гласуването на кабинета се отглага за утре.
След почивката в пленарна зала отново не влязоха депутатите от НДСВ, "Атака", ОДС, ДСБ и БНС. Поименната проверка показа, че в залата са 116 депутати. Следващото заседание е утре от 9 ч., обяви председателят на парламента Георги Пирински. Според юристи не е ясно кога може да се насрочи нов вот за избор на правителство, въпреки че, формално погледнато, няма конституционно установен срок, в който това трябва да стане. Теоретично нещата могат да отнемат дни или седмици. На извънредно заседание днес 40-то Народно събрание трябваше да гласува министър-председател на България, нова структура на Министерския съвет и неговия състав. При първото заседание в залата, след поименно преброяване на присъстващите, имаше 238 регистрирани депутати.
Всички депутати бяха в пленарна зала с изключение на съпредседателя на БНС Анастасия Мозер и депутата от ДПС Рамадан Аталай. Според едно от предните преброявания, по групи разделението бе следното: Коалиция ”За България” - 82, от НДСВ – 52 , ДПС - 33, Коалиция “Атака” – 20, ОДС – 20, ДСБ – 17, БНС – 11, независим – 1. Така Коалиция за България и ДПС имаха 115 депутати, плюс 1 независим, което означава, че проектокабинетът имаше нужда от още 4 гласа, за да бъде одобрен. ОДС предложи поименно броене, с мотива, че народните представители не са "зооиндивиди", за да се броят колективно. Сергей Дмитриевич Станишев прочете от трибуната управленската си програма, а НДСВ, ОДС, ДСБ, БНС и "Атака" напуснаха залата. Парламентът отхвърли предложението на "Атака" всички гласувания в днешния парламентарен ден да бъдат поименни. Предложението беше отхвърлено със 119 гласа против от общо 236 гласували. За него гласуваха 114 и трима се въздържаха. Един народен представител от "Атака" и двама от БНС са гласували "въздържал се", а двама от БНС са били против всички гласувания да са поименни.
От парламентарната група, която получи от президента Георги Първанов проучвателен мандат за съставяне на правителство, предлагат премиер на страната да стане лидерът на БСП Сергей Станишев. Очакваше се в началото на днешното пленарно заседание председателят на Народното събрание Георги Пирински да прочете указа на държавния глава, с който президентът предлага на парламента въз основа на успешно приключилия проучвателен мандат да избере за министър-председател на България Сергей Станишев. От парламентарните групи на Коалиция за България и на ДПС декларираха, че ще поискат тайно гласуване на кабинета, от НДСВ, "Атака", ОДС, ДСБ и БНС се обявиха за явен вот. Очаква се проектосъставът на новия Министерски съвет да бъде подкрепен от всички депутати от Коалиция за България /82-ма/ и от ДПС /34- ма/, както и от независимия народен представител Петър Манолов. На заседанието на Народното събрание днес бяха поканени президентът, вицепрезидентът, членовете на Конституционния съд, омбудсманът, председателите на ВКС и ВАС, главният прокурор, началникът на ГЩ на БА, председателят на икономическия и социален съвет, управителят на БНБ, членовете на Сметната палата, членовете на дипломатическия корпус, представители на различните вероизповедания, делегациите на ЕС, МВФ, ПРООН, Световната банка и др. Още по темата: Социолози: 50/50 шанс за кабинета, ако не мине - отиваме на избори Ако се стигне дотам, третият мандат ще е със същия премиер и състав
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Космосът може да е следващата голяма възможност за застрахователите – ако могат да оценят риска
Нискокачественото AI съдържание води до когнитивен упадък и склонност към насилие сред децата
Изтъняващите оръжейните запаси на САЩ засилват съмненията дали могат да сдържат Китай и Русия
Кадър на деня за 29 август
Турският пазарен регулатор затегна правилата за хедж фондовете
Eni работи с Венецуела за съживяване на енергийния ѝ сектор
Домати в буркани по изпитана домашна рецепта
300 000 гърци остават без пенсия - каква е причината?
Съвпадът на Луната и Сатурн на 30 август 2026 г. променя съдбата на 4 зодии
Спортът по телевизията днес, 30 август
Мачовете по телевизията днес, 30 август
2 от 2 за Юве! Резерви донесоха успеха над Парма
Дучето избухна: ЦСКА не е полигон за неудачници!
Задава се голяма промяна в Левски: Наско Сираков свикa пресконференция
Интер ще става още по-силен
Пастет от сардини – вкусен и лесен за приготвяне
Купа с телешко и ориз от карфиол
Честит имен ден на Александър и Александра!
Таро карта за 30 август, неделя – Асо пентакли
Дневен хороскоп за 30 август, неделя
Родените на тези дати, са склонни да постигат повече успехи
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
Фратрия (Варна) оглави класирането във Втора лига
Седмичен хороскоп 31 август - 6 септември 2026
Кръщават международно летище на Доли Партън
Жена е била затисната от АТВ
"Дъжд" от голове в първия ден на турнира по плажен футбол във Варна
Песков: Русия не вижда перспектива за подобряване на отношенията с ЕС