Поредният дебат в пленарна зала, в който прехвърчаха искри между Мая Манолова и Искра Фидосова, прехвърли границата на доброто поведение.
Темата – освобождаването на Божидар Димитров от министерския му пост и заличаването на ведомството за българите в чужбина от структурата на Министерския съвет.
След дълго аргументиране на позицията си „против”, Мая Манолова получи забележка от колегата си юрист – Искра Фидосова, но съвсем не в областта на правото.
Депутатката от ГЕРБ заяви от пленарната трибуна, че изказването на Манолова било по-подходящо за предаването „Най-смешните животни на планетата”.
„Изключително интересно ще бъде там това, което вие се опитахте да кажете тук”, заяде се Фидосова.
„Оставям на българските граждани да преценят коя от нас двете за кое предаване е подходяща”, върна си веднага Мая Манолова.
А сега по същество. Според Манолова решението на ГЕРБ за назначаването на Божидар Димитров за министър било същото като това за неговото освобождаване – безпринципно, пример за шуробаджанащина. Търсен бил не човек за пост, а пост за човека.
Тази политика е известна от времето на Чингиз Хан, демонстрира исторически познания Манолова.
В същото време аргументът за освобождаване на Димитров, а именно – неговата съпричастност към Държавна сигурност, бил пример за политическо лицемерие.
„ГЕРБ, включително и в тази зала има достатъчно хора, които са принадлежали към бившите служби. Той не е завършил спортната академия, не рита мач, продължава да пуши пури, въпреки че не е актуално. Вярно, острига си главата, но това не се оказа достатъчно”, заяви Манолова.
Социалистката припомни специалната поправка в Изборния кодекс, която засяга казуса Божидар Димитров.
Според стария закон, в случай че мажоритарно избран депутат (като Димитров) напусне парламента, се провеждат частични избори в неговия район. Затова в новия закон е записано, че съответният депутат ще бъде заменен от следващия в пропорционалната листа.
„За да бъде назначен, му беше създаден специален министерски пост. За да бъде освободен, му беше създаден специален текст в закон”, обобщи Манолова. Според нея причината за тези еквилибристики била, че ГЕРБ се страхували от избори.
Тук депутатката получи овациите на пленарната зала. А малко преди да направи животинското сравнение, Искра Фидосова призна, че се колебала около 2 минути дали да се изкаже. Съпредседателката на групата на ГЕРБ обвини Манолова в лъжа.
Според нея текстът, който засяга казуса с Божидар Димитров, е въведен в Изборния кодекс преди половин година, а тогава самата Мая Манолова не възразила.
„Лъжата корен не хваща. Думите, които излизате и казвате тук, няма да останат за дълго в публичното пространство, ще останат истините”, развълнувано погледна Манолова Искра Фидосова.
При гласуването 90 депутати подкрепиха освобождаването на Божидар Димитров и заличаването на неговото министерство, срещу 17 против.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Липсата на яснота около войната с Иран отново помрачи търговията на Wall Street
Кристофор Павлов: България може да си позволи да отлага проблема с високия бюджетен дефицит
Кадър на деня за 2 април
Румъния е похарчила 1 млрд. евро, за да защити валутата си през март
Европа прави обратен завой спрямо ядрената енергия
Свилен Колев: Покупателната ни способност се доближава до средното ниво в ЕС
Хороскоп за 3 април: Шанс за печалби и хармония в любовта
Меркурий в тригон с Юпитер: Вселената изпраща вдъхновение на 4 зодии
Елдата: Безглутенова суперхрана с много ползи за здравето
Червено вино, бира или водка - какво наистина вреди на тялото
Късна емисия
Трансферна бомба: ЦСКА продава Лапоухов за 4 млн. долара
Спортът по телевизията днес, 3 април
Мачовете по телевизията днес, 3 април
Джон Хигинс пак обърна Марк Селби от 5-8 до 10-8
Новият бос на Тотнъм: Ще водя отбора и през следващия сезон
Феновете на ПАО си тръгнаха разочаровани от София
Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве
3 домашни десерта за Цветница
Таро карта за 3 април, петък
Дневен хороскоп за 3 април, петък
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
"Политико": България иска помощ от ЕС срещу намеса в изборите
Дечев към варненските полицаи: Бъдете безкомпромисни
Кремъл принуждава работодателите да изпращат по двама служители за фронта в Украйна
Турция ще командва група на НАТО за Черно море до 2028 г., после поемат България или Румъния
Искане за изтегляне на американска техника от България би било необосновано
Тръмп не може сам да изтегли САЩ от НАТО, но може да отслаби алианса
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия