IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Янев размаха диск и пред президента Първанов

Аудиозапис показвал как ГЕРБ купувал гласове

Янев иска президентът да се държи като държавен глава. Снимка: БТА

Янев иска президентът да се държи като държавен глава. Снимка: БТА

От РЗС са предали на президента аудиозапис с данни за купуване на гласове за ГЕРБ.

Това заяви след среща с държавния глава в президентската администрация лидерът на РЗС Яне Янев.

„Предоставихме на президента диск с аудиозапис, от който се чува как "ярки представители на българския ъндърграунд, в това число такива, които в момента са в следствените арести или в затворите, са купували гласове за ГЕРБ", каза той.

От РЗС дали записите на президента, защото той трябвало да реши при формирането на изборната администрация какво би се случило, ако партията не е в тази администрация.

В тази връзка ръководството на партията е настояло президентът да сезира Конституционния съд за противоконституционност на параграф 1, точка 12 от Изборния кодекс, който определя кои партии са парламентарно представени.

„Казахме на президента, че той е олицетворение на нацията и би следвало да бъде гарант за политическия плурализъм. РЗС се оказва най-репресираната партия за целия преход – разтуриха ни групата, лишиха ни от председателски места в парламентарните комисии, спряха ни субсидията, нахлуха в домовете на наши симпатизанти в ДАНС да ги разпитват за подписката, а сега ни лишават и от участие в изборната администрация“, оплака се Янев.

По думите му по време на срещата президентът е казал, че продължава консултациите на тази тема с неговите юристи.

Никога и по никакъв повод не сме имали близки отношения с президента, каза още Яне Янев.

На 18 септември РЗС ще свика извънреден конгрес с 6000 делегати в НДК, на който ще обявят тандем за президентските избори.

„Той ще обърка всички досегашни сметки”, заяви Янев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата