През следващите две - две и половина години трябва да се реши проблемът с пречиствателните станции по българското Черноморие, каза днес във Варна премиерът Бойко Борисов.
Той посочи, че липсата на такива съоръжения е "ахилесовата пета" на страната ни. Борисов каза, че през годините никой не е мислил за този проблем и окачестви поведението на някои от общините и общинските съвети като безотговорно.
Явно по досега действащите закони кметовете и общините не са заинтересовани от изграждането на пречиствателни станции, а от една подобна община може да се ликвидира целият туризъм. Ако трябва, ще бъде създаден специален закон, но пречиствателните станции трябва да бъдат изградени, заяви премиерът.
За пречиствателната станция на "Златни пясъци" премиерът Борисов коментира, че и там е трябвало да се намери решение преди десетилетия. Сега са необходими около 100 милиона лева и “ние трябва да действаме по съкратени процедури и да молим Брюксел, за да ни бъдат осигурени европейски пари за този проект”, коментира Бойко Борисов.
Премиерът днес откри официално новия отвеждащ колектор за битови отпадни води в комплекса "Св. св. Константин и Елена".
Съоръжението обслужва три курорта с 18 250 легла и две местности край Варна, в които живеят над девет хиляди души. Строителството на колектора започна през 2007 година. Стойността на проекта е 17 434 849 лева, осигурени целево от държавния бюджет.
Преди това премиерът участва в церемонията за присвояване на първо офицерско звание на курсантите от випуск-2011 на Военноморското училище във Варна. Той връчи пагоните на първенеца на випуска лейтенант Николай Станев, завършил обучението си с успех 5,75.

Dow влезе в територия на корекция, докато S&P отчете пети пореден седмичен спад
Кадър на деня за 27 март
ЕК стана жертва на хакерски набег
Г-7 ще гарантира сигурността на Ормузкия проток, но след края на войната с Иран
Л. Тулев: Европейски модел в защита на гражданите и контрол върху AI ще е конкурентно предимство
Русия ще забрани износа на бензин от 1 април заради скока при цените
Учени разчетоха "кода на старостта" в няколко показателя
Как електромобилите втора ръка се оказаха по-лоша инвестиция от моделите с ДВГ
Русия обяви за "чуждестранен агент" главния герой във филм с "Оскар"
Късна емисия
5 зодии привличат любов и изобилие през април
На 78 години върнаха Рой Ходжсън във футбола
Късна дузпа шокира Англия на "Уембли"
Рекорд! Ойарсабал участва в гол в 10 поредни мача за Испания
Нидерландия сложи край на серията от 12 мача без загуба на Норвегия
Шампионът в Евролигата продължава да страда
Испания се позабавлява за класика над Сърбия
Таро карта за 28 март, събота
Дневен хороскоп за 28 март, събота
Как се държат зодиите, когато са тайно влюбени
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„София и хвърчащото креватче“- гледайте премиерната постановка на 29 март
5 навика, които подкрепят хормоналното здраве след 40
Футболист на Черно море донесе победа на младежките национали
Морските спецчасти на България и Великобритания със съвместно учение във Варна
22 години България в НАТО – министърът на отбраната Атанас Запрянов в „Големите последици“ по Bulgaria ON AIR
Рубио с остри критики към Зеленски
Утре вечер въртим стрелките на часовника
Кабинетът обяви пакет от мерки за справяне с последствията от кризата в Близкия изток
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури