Крайно време е министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов да си подаде оставката.
Това се посочва в остра декларация на СДС по повод събитията в Катуница.
Според сините трагичният случай в с. Катуница и избухналата след него конфронтация за пореден път показали безсилието на Цветанов като министър на вътрешните работи.
Партията смята, че МВР се е провалило да осигури обществения ред и сигурността на българските граждани, за което е отговорен лично Цветан Цветанов.
„На фона на тези събития министърът на вътрешните работи слуша Веселин Маринов на откриване на предизборната кампания на ГЕРБ. Това е недопустимо... Наглостта и безочието имат граници“, заявяват от СДС.
СДС неколкократно предупреждава за професионалната некомпетентност лично на министър Цветанов и на политическото ръководство на МВР. СДС не един път предупреждава и за опасността от това министърът на вътрешните работи да „работи" като председател на предизборния щаб на ГЕРБ. За пореден път обаче е нужен трагичен инцидент, за да се извади това правителството от състоянието си на управленско безвремие, припомнят от партията.
„Със своята политика в сектора правителството загуби доверието на европейските партньори на България, че може да се справи с организираната престъпност, контрабандата и че може да гарантира сигурността на собствените си граждани.
Отлагането на България за Шенген е най-големият провал на този кабинет. Провал, който заплашва европейския път на България. Провал, за който отговорност пряко носи министър Цветанов, но за който плащат всички граждани“, се посочва още в декларацията.
Според сините правителството вече е загубило доверието на българските граждани, които отдавна не вярват, че институциите в България могат да гарантират справедливостта, техните права и сигурност.
„В резултат на това група граждани решиха да изземат правосъдието в собствени ръце. Това е опасна и тревожна тенденция, за която пряко носи отговорност министър Цветанов“, смятат от СДС.
СДС категорично заявява, че оставането на министър Цветанов на този пост започва да преминава границите на обикновено упорство и да се превръща в насочено срещу държавата действие. Неговата оставка е първата крачка, за да има България шанс за връщане на пътя на демокрацията и европейската интеграция, смятат от партията.

Необходима ли е нова рамка за Ормузкия пролив и Червено море?
SOFIX отчете спад в сряда, но се задържа над нивото от 1260 пункта
Samsung представи новите Galaxy Watch Ultra2 и Watch9
Ryanair: Няма недостиг на гориво и не е имало
Време ли е за възстановяване на криптопазара? Трейдърите изглежда мислят така
Магнатът зад най-високата кула в света планира имотни проекти за 20 млрд. долара в Сирия
Мощни бури удариха Източна България: Наводнения, ранени и разрушения
САЩ сключват сделка за ядрена програма със Саудитска Арабия
Освободиха младежа от Пловдив, заловен с райски газ зад волана
Затвориха пътя Мъглиж - Дъбово заради обърнато ремарке
Никола Цолов с поглед към Формула 1: Надявам се на дебют през 2027 г.
Разследват смърт по непредпазливост след катастрофата край Владая
Лапорта е горд с новите световни шампиони от Барса
Треньорът на Карабах е „наплашен“ от ЦСКА
Левски с важна новина за мача с Локо Сф
Лазят по нервите на ЦСКА? Ето какво направиха на границата с Азербайджан
Босът на Университатя блокира две продажби заради Левски
Президентът на Байерн подкрепи Клоп
Женски хороскоп за август 2026
Ярки цветове и архитектурни кройки от Mugler за есен/зима 2026–2027 (+Снимки)
Лесни ястия с 5 съставки за отслабване
5 рецепти за туршия с краставички
"Френско подпъхване" – лесен начин да освежите визията
Таро карти за август 2026 за всяка зодия
33 000 души на година губим заради мозъчни заболявания
Нова ваксина срещу фентанил може да защити от опасни синтетични вещества
Д-р Елена Домусчиева: Хроничната венозна болест не бива да се подценява
ЕМА одобри първото лечение за невроповеденчески симптоми при синдром на Рет
Д-р Анастасия Коркова: Плуването може да доведе до отит
Йога по време на бременност и кога е подходяща
Какво ще е времето утре?
Черно море пусна билетите за дербито в продажба
Шведски турист изпотроши с пожарогасител панорамна врата на хотел край Варна
Правителственият кораб на Тодор Живков се превръща в изкуствен риф за водолази
Готвят модернизация на Зоопаркa във Варна
Делото за загиналия моторист Александър във Варна отива на финалната права