32% от избирателите биха гласували за кандидата на ГЕРБ Росен Плевнелиев и неговото вице Маргарита Попова, ако президентските избори бяха в края на септември, сочи национално проучване на НЦИОМ.
Втори остава тандемът на БСП - Ивайло Калфин и Стефан Данаилов, които биха получили 18% подкрепа.
На трета позиция с дял от 9% се нареждат издигнатите от инициативен комитет Меглена Кунева и Любомир Христов.
Лидерът на Атака Волен Сидеров засега изпреварва кандидата на СДС Румен Христов с 1% - националистът има 4% срещу 3% за синия му опонент.
В хода на кампанията социолозите очакват известно скъсяване на дистанцията между първите две кандидатпрезидентски двойки.
„С влизането на Стефан Данаилов в кандидатпрезидентската надпревара балотажът между кандидатите на ГЕРБ и на БСП става все по-вероятен. При тази ситуация се редуцират шансовете на Меглена Куневa", коментират от НЦИОМ.
"Освен твърди леви избиратели, Стефан Данаилов привлича и периферен за БСП електорат, което допълнително обърква сметките на борещите се за независими гласове кандидати“, допълват от НЦИОМ.
В началото на юли, когато една от малкото официално обявени кандидатури беше тази на Меглена Кунева, на декларативно ниво зад нея заставаха близо една трета от пълнолетните българи, припомнят от Националния център за изучаване на общественото мнение. Сега обаче симпатизантите на ГЕРБ и БСП се ориентират към собствените си партийни кандидатури.
Най-вероятен за момента е балотаж между кандидатите на ГЕРБ и на БСП. Ако на втори тур Плевнелиев се изправи срещу Калфин, за кандидата на ГЕРБ ще гласуват половината от интервюираните, а за този на левицата – 28%.
„Кандидатите на БСП имат преимущество над тези на ГЕРБ единствено сред хората на възраст над 59 години, сред нискообразованите, сред ромите, сред турците и сред бедните“, посочват от НЦИОМ. Във всички останали социално-демографски групи кандидатите на ГЕРБ са по-предпочитани.
Кандидатпрезидентската двойка на ГЕРБ може да разчита на по-висока вътрешно партийна подкрепа, отколкото тази на БСП, отчитат още социолозите.
Близо 60% от симпатизантите на ДПС категорично имат намерение да подкрепят Калфин на евентуален балотаж срещу Плевнелиев, докато при ромите позициите на двамата са доста близки (38% срещу 34% в полза на Калфин).
Единственият случай, при който турското население е склонно да подкрепи Росен Плевнелиев, е ако негов опонент на балотаж е Волен Сидеров. Сините и привържениците на "Атака" са по-склонни да подкрепят Плевнелиев, отколкото Калфин.
Близо една трета или 31% от симпатизантите на партията на Ахмед Доган обаче все още не са решили за кого да гласуват.

Trump Media отчете загуба от 405 млн. долара основно заради криптоинвестиции
Мадяр положи клетва като премиер на Унгария, знамето на ЕС отново се вее пред парламента
Перфектна буря очаква Кевин Уорш във Федералния резерв
„Росатом“ заяви готовност да развива ядрени проекти в България, Унгария и Словакия
Биткойнът е изложен на най-голям квантов риск, но и други блокчейни не са в безопасност
Вятърните турбини отчитат изненадващи печалби от войната в Иран
Учени: Мъжете вредят на Земята повече от жените
4 зодии получават силен знак от Вселената на 10 май
Рецепта за картофи на скара с масло, чесън и пармезан
Брадата върна Кливланд в серията с Детройт
Босът на Пчеличките скочи на съдиите след 0:3
Мачовете по телевизията днес, 10 май
Барселона - Реал Мадрид
С гол в 12-ата секунда Ювентус надви Лече
България е синя! Вижте награждаването на Левски + ВИДЕО
Таро карта за 10 май, неделя
Здравословен кекс с фъстъчено масло и банан без захар
Дневен хороскоп за 10 май, неделя
5 пролетни рецепти за трапезата на 11 май – Деня на Кирил и Методий
Пости ли се на Черешова задушница
Кои са най-драматичните зодии
Шест потвърдени случая на хантавирус на нидерландския круизен кораб
Седмичен хороскоп 11 май - 17 май 2026
Левски вдигна шампионската титла
Стреляха по автобус в Перник
Тежко падане в Джирото, дебютант спечели втория етап
Черно море взе важна победа над Ботев (Пд) с 2:0
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели