3000 полицаи ще бъдат съкратени от системата на МВР през тази година, обяви вътрешният министър Цветан Цветанов, който по-късно днес ще разясни структурните реформи в ръководеното от него ведомство.
По думите му съкращенията са планирани, плавни и осъзнати, а и договорени със синдикатите.
"Годишно напускат по нормалните процедури – по собствено желание, поради пенсиониране, около 3000 души. В рамките на последните две години са около 6000 души. При преструктурирането, оптимизацията на работа на съответните звена в МВР доведе до възможността днес да обявим съкращаване на 3000 щатни бройки", аргументира редуцирането на числеността в МВР Цветанов и преброи, че на работа остават 53 440 полицаи.
Пред TV7 той обяви още, че със законодателни промени до началото на лятото ще бъдат обединени криминална и охранителна полиция.
"Това, което правим в МВР от началото на мандата, е да изпълняваме предизборната си програма – сливане, изчистване на профила на двете основни звена в сектора за сигурност – ДАНС и МВР", обясни Цветанов.
За делото "Октопод"
"Наблюдавайки сегашното дело "Октопод", изпитвам известно удовлетворение от работата, която успяхме да свършим заедно с прокуратурата", каза той.
МВР шефът допълни, че се надява бившият главен прокурор Никола Филчев наново да бъде разпитан в съдебна зала заради амнезиите, които го обземали.
"Нямаме никакви притеснения, разследването още не е приключило, каза той и допусна, че е възможно да бъдат открити още доказателства за връзки на Филчев с "Октопода".
"Ръководим се единствено от върховенството на закона и там, където има доказателства, ще направим всичко възможно да излезе истината. Никола Филчев е в ръцете не само на прокуратурата, а на всички правораздавателни органи", категоричен бе Цветанов.
Вътрешният министър призова обществото да наблюдава много внимателно всичките дела, които са свързани с годините на прехода – поръчковите убийства по "Килърите", "Октопод" и отвличанията по "Наглите".
"В тези дела има някаква взаимна връзка на определени политици в годините на прехода, в тази връзка и самият г-н Първанов, т.нар. "Гоце" също попада в този общ знаменател. Всичко е въпрос на интереси и на зависимости в целия този процес", каза Цветанов.
За помилванията на Марин
Вътрешният министър изрази учудване как лица, извършили тежки престъпления, биват помилвани от президенството.
Цветанов поиска специална комисия в парламента да разсекрети архивите на президента и да се разбере какви са били мотивите на вицепрезидента Ангел Марин да ги стори.
"Гражданите на България трябва да разберат как се е зародило всичко това. То е било на най-високо ниво в държавата. Защо, когато някой помилва някого, не помисли какво е причинил той на тези граждани?", попита Цветан Цветанов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow Jones и Nasdaq затвориха на ръба на корекцията
Тръмп обмисля завземане на ключовия за иранския износ на петрол о. Харг
Решението на Пауъл за мястото му в борда на Фед може да определи лидерството на Уорш
Психолог: Стресът на работа е измерим, но технологиите не трябва да са психотерапевти
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
Опасно време днес: Вятър, облаци и сняг на места
Поверия и забрани за празника на 21 март
Постната баклава - част от пролетната трапеза за Благовещение
Сигнал от HelpBook: Неправомерно източиха средства от кредитната ми карта
НАСА ускорява темпото с по един робот към Луната всеки месец от 2027 г.
Великден 2026: По-малко шоколад за повече пари
Доблестен мъжкар! Хакими отказа подарената купа на Африка!
Ще изплува ли лидерът Левски срещу Черно море?
Левски - Черно море
Брайтън - Ливърпул
Спортът по телевизията днес, 21 март
Мачовете по телевизията днес, 21 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Таро карта за 21 март, събота
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната