Спасителната операция с военни хеликоптери на населението от област Хасково е силно затруднена, защото хеликоптерите "Кугър" не са пригодени да работят в зимни условия - нямат обледенителни системи и има риск да паднат.
С риск за пилотите, Господ да ни пази, дано успеят да стигнат. Това заяви премиерът Бойко Борисов пред БНТ по повод критичната ситуация в село Бисер, община Харманли, което е под вода заради скъсана язовирна стена.
"60 метра са облаците, над 60 вече е минусова температура, възможността да им се заледят крилата и да паднат е голяма. Сега с началника на щаба и с колегите умуваме. И всъщност поехме риска и хеликоптерите ще летят по ниското на Марица, по реката, да видим дали ще успеят да стигнат дотам“, заяви премиерът.
По думите му хеликоптерите се придвижват с риск за живота на летците. "Министрите, които ръководят от сутринта и са изпратили всичката налична техника, са по пътя нататък с автомобили. Но в този сняг и лед не могат да се движат толкова бързо”, каза Борисов.
По повод информацията, че Борисов пътува към бедстващия регион, премиерът заяви:
"Аз пътувах, но щяхме да паднем и ние, не можем да прелетим планината. Такива хеликоптери са поръчали и платили – за над 400-500 млн., над половин млрд. сме дали за хеликоптери, които просто могат да летят в пустинята и само лятно време можем да ходим до морето с тях“, ядоса се Борисов.
Той пожела кураж на бедстващите хора. В цялата Хасковска област е обявено бедствено положение.
Спасителните екипи вече са успели да изведат част от жителите на с. Бисер.Мобилизирани са сили от Пловдив, Стара Загора и Кърджали. Лодките вече са на терен.
Хората по поречието на реката да действат с разум и по-малко с паника, да се изтеглят към високите части на населените места и да ползват вторите и горни етажи на домовете си, съветват властите.
10 къщи са наводнени в с. Лешниково, община Харманли. Положението е започнало да се нормализира и хората, чиито къщи са залети, са евакуирани.
"Водата се оттече, сега предстои да се отводняват самите наводнени помещения. Нивото на реката пада с всяка изминала минута”, обясни кметският наместник Милена Павлова, цитирана от „Фокус“.
Тя съобщи още, че един човек от селото е починал от инфаркт или инсулт при вида на наводнената си къща и удавените животни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Веселин Коларов: US Open може да постави рекорд от 100 млн. долара
"Двоен удар" по търговски център в Кривий Рих уби поне 14 души
Държавната платформа на Украйна за дарения набра почти 4 млрд. долара
Европейските фондови пазари прекъснаха най-дългата серия със загуби след септември 2023 г.
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на Английската централна банка?
Serdika Center и Paradise Center са донесли печалба от почти 26 млн. евро на NEPI Rockcastle
Големи успехи за 5 зодии на 22 август 2026
Полицейски кучета спипаха българин в Италия с над 85 килограма наркотици
Полиция и жандармерия блокираха заведението със заглушителя в "Драгалевци" (+СНИМКИ)
България обсъди със САЩ възможностите за F-16 втора употреба
Мощният заглушител е бил в заведение в столичния "Драгалевци" (СНИМКИ)
Поставил отрова в труп на говедо: Обвиниха задържания за смъртта на осем лешояда
Роналдо заби първи гол след сватбата с Джорджина
Алегри: Интер? Фаворитите са осем отбора
Локо ГО триумфира в дербито и нанесе първа загуба на лидера Етър ВТ
Милан остави зад борда Нкунку, Томори и Фофана
Шатхьор ще домакинства на стадиона на английски гранд в Шампионска лига
Страхотно! България с летящ старт на Европейското
Дневен хороскоп за 22 август, събота
Популярният менталист Lior Suchard се завръща в България
3 зодии с повече късмет в седмицата от 24 до 30 август 2026
9 летни храни срещу задържане на излишни течности
Нумерологична прогноза за септември 2026
Тирамису с йогурт
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Откриха мъртъв генерал-майор от ФСБ в оставка в Москва