Управителят на НЗОК д-р Нели Нешева е получавала бонуси от глоби по методика, утвърдена от самата нея.
Скандалните разкрития направи в парламента депутатът от "Синята коалиция" Димо Гяуров.
По думите му методиката на Нешева била обвързана с вратички в Закона за здравето, според които до 25 на сто от събраните суми от глоби, санкции и лихви могат да се разходват за стимулиране на служителите в НЗОК.
Така според Гяуров само за миналата година по това перо служителите на касата получили над 2 млн. лв като допълнително материално стимулиране (ДМС).
Пак според методиката управителят и подуправителят на НЗОК получавали 1,5% от тези средства при разпределение: 60% за шефката и 40 на сто за заместничката й.
"По груби сметки през 2011 г. Нешева е получила около 30 000 лв., а заместничката й Мариана Василева 22 хиляди лева. Неморално е във време на икономическа криза, когато премиерът и членовете на кабинета отправят апели за всякакъв вид икономии, под масата министерствата и шефовете на ведомства да си раздават такива средства", каза Гяуров.
В писмо до медиите шефката на НЗОК Нели Нешева категорично отрече да е получавала 30 бона бонуси за 2011 година.
Тя твърди, че основанията, по които касата е изплатила ДМС-та на своите 2700 служители, извън заплатите им, са регламентирани в Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/.
По нейните изчисления средно месечно на един служител са изплатени по 126,68 лв.
Димо Гяуров обаче обяви, че данните му за бонуса на Нешева и на служителите на касата, са от писмо на здравния министър Стефан Константинов в отговор на питане, отправено от Ваньо Шарков.
Шарков вчера изнесе данни как здравната каса и министерство на здравеопазването са раздали за м.г. бонуси за близо 10 млн. лева. В правосъдното министерство добавките били общо 394 хиляди лева, а в просветното - 43 хиляди лева. Останалите министерства си замълчали за ДМС-тата.
Заради тези данни Димо Гяуров призова премиера и ръководството на ГЕРБ за почтеност.
"Нека излязат и да кажат смятат ли това за морално и законосъобразно", призова ги той.
Синият депутат бе категоричен, че и даването на помощи от субсидиите на политическите партии противоречи на закона въпреки днешното становище на Сметната палата, че този акт е допустим.
След наводненията в Хасково и Свиленград управляващите решиха да дарят 1 млн. лв. от субсидията си за пострадалите райони.
"Законът за политическите партии в чл. 29 изрично споменава какво може да бъде разпределението на средствата, придобити като дотации от държавата за политическите партии. Категоричен съм, че даването на помощи от субсидиите на политическите партии противоречи на закона", каза Гяуров.
Той смята, че тълкуванията, направени от шефа на Сметната палата Валери Димитров в писмото до Цветан Цветанов, са абсурдни.
"Тълкуване на нормативен акт от ранга на закон може да дава само Народното събрание", отсече Димо Гяуров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Американски регулатор: Криптосекторът неизбежно ще получи закони за пазарната структура
Растежът на бизнес активността в еврозоната стигна най-високото си ниво от ноември насам
Посланието зад заплахите на Тръмп за „икономическа война“ срещу Иран
Италия ще изпадне от петте най-предпочитани туристически дестинации до 2040 г.
Страховете около пазара на облигации не успяха да помрачат търговията в Азия
Европейските пазари са далеч от капитулация въпреки войната в Иран
Петима души са в неизвестност след пожар в швейцарския град Тузис
Рецепта за печен картоф с бекон и крема сирене
Огнян Мирчев преди SENSHI 33: "Бърз съм и имам усет за дистанция"
Четирима задържани за наркотици и райски газ при спецакция в Слънчев бряг
Проф. Александрова: Спадът в имунизациите срещу морбили създава риск от нови огнища
Борсов анализатор: Глобалният бичи тренд остава в сила, златото върви към $5000
Жозе Моуриньо преди старта на Реал Мадрид в Ла Лига: Не ме е страх
Ян Диоманде за Жозе Моуриньо: Готов съм да умра за него
Чаби Алонсо с важни думи за Енцо Фернандес на фона на интереса от Манчестър Сити
Феновете на ЦСКА бесни след 0:3 от ОФИ: Исторически срам, Янев вън!
ЦСКА обвини съдиите за 0:3 от ОФИ Крит в Лига Европа
Мачовете по телевизията днес, 21 август
Какво символизира появата на скакалец в дома според фъншуй?
Маникюри за късмет и пари през септември (+Снимки)
Италиански кекс със сладко от череши
Нумерологична прогноза за септември 2026
11 японски храни и напитки за дълголетие
Какво казва зодията ви за шопинг навиците ви
Билкови репеленти срещу насекоми, 2
МЗ представи новия модел за здравна реформа: ЦАР остава самостоятелен, РЗИ стават дирекции към министерството
Какво е анафилактичният шок?
Контраст-усилена мамография – кога се използва вместо обикновена мамография или ЯМР?
Треска от долината Рифт – арбовирусна инфекция, която се предава и при контакт със заразени животни
Депресия и тау патология могат да стоят зад рисковото шофиране в напреднала възраст
Съдът насрочи открити съдебни заседания по 12-те дела за премахване на сгради в „Баба Алино“
Министър Шишков инспектира отстраняването на аварията на магистралния водопровод във Варна
Арестуваха дилър на дрога след рутинна проверка във Варна
Община Варна чака пари от МРРБ за ремонт на основните пътни артерии към „Виница“
Жена изпя дилъра си във Варна