Ръководството на СДС призова управляващите "да спрат цирка и да кажат истината" по повод допълнителното материално стимулиране в министерствата.
Сините заявиха, че в момента се връщат "някакви бонуси на чиновници, без да е казана истината за това кой е взел, колко е получил, с чие разрешение и по какви правила".
"Министерствата продължават да крият какви бонуси са раздавани, отказват да спазват закона за достъп до информация и ще се наложи да отговарят пред съда! Премиерът две седмици не може да намери отговор на въпросите, които му изпратихме, и се държи сякаш за първи път чува какво правят министрите му", възмути се синият депутат Ваньо Шарков.
По този повод от СДС съобщиха, че вече са завели дело по Закона за достъп до обществена информация срещу министерството на труда и социалната политика.
Сините изнесоха данни от отчетите на министерствата за изпълнение на бюджета за 2011 година, в които имало „стряскащи цифри“ за раздадено допълнително материално стимулиране.
В Министерство на финансите са раздадени 55 085 865 лева, в Министерския съвет - 4 254 430 лева, Министерство на икономиката, енергетиката и туризма - 4 274 312 лева, МВР - 20 058 798, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията - 2 453 426 лева (към септември 2011 г.).
Не е ясно обаче кои чиновници са получили бонуси, тъй като това били лични данни. Поне така отговаряли отделните ведомства на запитване на сините. А премиерът Бойко Борисов призова само политическите лица да върнат взетите бонуси.
"Премиерът Бойко Борисов крие истината за раздадените пари по министерствата и вместо да призове да се каже цялата истина, той участва в укриването на информация", посочи Ваньо Шарков.
От СДС заявиха още, че настояват доказалите се като "некадърни министри" - на здравеопазването и на земеделието, да си ходят, а "лошият Цветанов" да обясни разликата между 50 хиляди и 20 млн. лв., които са раздадени в неговото ведомство.
Според сините в здравеопазването са раздадени почти 10 милиона лева, от които 2.5 милиона награди, а министър Константинов едва преди дни разбрал какви са цените на лекарствата.
Министерството на земеделието и храните е съставило неверен и нечестен финансов отчет за 2010 година според Сметната палата, посочват още от партията.
Предизборните обещания на ГЕРБза открито и прозрачно управление са превърнати в махленска кавга с БСП и движението на Доган кой е по-крадлив, смятат от СДС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street затваря с ръстове, но напрегнатата седмица приключи на червена територия
К. Желев: Проблемите на автомобилната общност у нас трябва да се решават конструктивно в диалог с властта
Източният фланг на НАТО поема повече разходи за американски бази, за да успокои Тръмп?
Веселин Коларов: US Open може да постави рекорд от 100 млн. долара
"Двоен удар" по търговски център в Кривий Рих уби поне 15 души*
Държавната платформа на Украйна за дарения набра почти 4 млрд. долара
Helpbook: Нощно заграбване на плажна ивица в Кранево в полза на частен бизнес
Как да изглеждаме скъпо, без да харчим много
Ново проучване преобръща представите за влиянието на екраните при децата
Кръстовище в София със странна светофарна уредба: За малко да ме отнесе трамвай
Рецепта за патладжан ветрило с домати и сирене
Спортът по телевизията днес, 22 август
Мачовете по телевизията днес, 22 август
Топ-стрелец реши къде ще продължи кариерата си в НБА
Брайтън пак отряза Ливърпул за крило
Ман Юнайтед договори халф за 70 милиона паунда
Мощен старт! Арсенал започна защитата на титлата си с бой над новак
Таро карта за 22 август, събота - Паж на жезлите
Дневен хороскоп за 22 август, събота
Популярният менталист Lior Suchard се завръща в България
3 зодии с повече късмет в седмицата от 24 до 30 август 2026
9 летни храни срещу задържане на излишни течности
Нумерологична прогноза за септември 2026
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Откриха мъртъв генерал-майор от ФСБ в оставка в Москва