Името на учредителка на партия ГЕРБ беше замесено в скандала с австрийския лобист Петер Хохегер.
Росица Велкова, която е близка на вицепремиера Цветан Цветанов, е била управител на фирмата "Хохегер БГ" от средата на 2005 година до лятото на 2009 г., съобщава OFFNews.bg.
Велкова е учредител на ГЕРБ и е един от авторите на управленската програма на партията. Различни медии я определят като координатор на IT екипа на ГЕРБ, който е подготвил стратегията на партията за информационни и комуникационни технологии преди парламентарните избори.
Стратегията е писана по времето, в което Велкова е представлявала австрийския лобист у нас. В сряда от ГЕРБ вече обявиха, че искат анкетна комисия в парламента, която да провери фактите, изнесени в рамките на скандала в Австрия.
Управляващите не дават еднозначен отговор дали Велкова ще бъде изслушана в парламентарната комисия "Хохегер".
"Нека видим какви са целите на тази комисия, която ще сформираме. Първо, намесено е името на България и то не в много добра светлина в Австрия. От Австрия идват сигнали, че са вечеряли с министър-председателя, тогавашния, че са давани едни пари за изчистване на имиджа на България извън България, а те влизат в България пак, във връзка с някакъв лобизъм", коментира зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Валентин Николов.
Според него трябва да се провери дали са изпълнени целите, поставени в договора с Хохегер, дали правилно са изхарчени парите на данъкоплатците - „кой, как, по какъв начин и от коя партия“.
"Спътничката на господин Станишев, доколкото знам, не е от БСП. Ние не разследваме дали е от БСП, или не е от БСП. В тази комисия ще има от всички партии, така че, ако има нещо, няма как да бъде прикрито", смята Валентин Николов.
Той намекна, че проверка по случая с фирмата на Росица Велкова може би ще бъде направена.
„Да видим дали са отивали потоци пари към нейната фирма. Аз поне не знам такова нещо. Знам, че има потоци пари към фирма, която е към госпожа Йосифова. Нека да видим тези пари за какво са дадени, ако са дадени, аз нямам нищо против, ние не обвиняваме в момента. Досега не съм чул някой да обвинява. В момента нещата идват от Австрия. Поставяме въпроси, които в австрийския парламент са поставени и в австрийските медии. Така че аз не виждам проблем“, заключи депутатът от ГЕРБ.
Двойката Станишев-Янова беше намесена в скандала около разследвания в Австрия лобист Петер Хохегер. През 2008 година неговата PR агенция получила поръчка от кабинета на тройната коалиция да проведе кампания за „лъскане имиджа” на България.
Според австрийския вестник „Ди Пресе” част от парите, получени от българското правителство, са отишли в джоба на австрийския вътрешен министър. Друга част се е върнала в PR агенцията на Моника Янова.
Вчера на специална пресконференция тя отрече участието си в незаконна схема и заяви, че е работила за имиджа на България. PR експертът обяви, че няма какво да крие и ще предостави на депутатите договорите, които замесиха името й в лобисткия скандал.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Британският пазар на труда показва признаци на стабилизиране преди заседанието на АЦБ
Apple планира да вдигне цените на продуктите си заради скъпите чипове
Петролът поевтинява след подписването на споразумението между САЩ и Иран*
Украйна систематично "превръща Крим в остров", отново гори рафинерията в Москва
Президентите на САЩ и Иран подписаха споразумението за прекратяване на войната
В навечерието на 250-ата годишнина: Според много американци САЩ няма да оцелеят още 250 години
ЦСКА приема "Дери Сити" на "Васил Левски" в Лига Европа
В "България сутрин" на 19 юни от 9:30: Какво се случва и докъде стигна проектът за Национална болница?
Катастрофа затруднява движението в района на тунел "Железница"
Прогноза за времето до края на юни: жеги до 34° тези дни и проливни валежи след 22-ри
Качеството на водата в морето край Варна и има ли опасни зони
Световен шампион спъва ЦСКА за Сенси!
Левски готви трансферна бомба с голямо име
Трансферен удар! ЦСКА привлича шампион на Аржентина
Левски трябва да извърши чудеса от героизъм, за да отпадне от Борац
Трима подсилиха ЦСКА
Трансфер в Левски се бави заради треньорска рокада
7 рецепти с пресни билки за Еньовден
Как да носим поли през цялата година
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите билети за PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure”
Бабините филийки с яйце и сирене – рецепта от детството
Шведска торта за лятното слънцестоене – Midsommartårta
Трудностите приключват за 3 зодии след 18 юни
Шанде смени Спартак (Варна) с Олимпия (Любляна)
Петролът поевтиня с над 3% след споразумението за отваряне на Ормузкия проток
РЗИ: Качеството на морската вода във Варна е отлично
Райони във Варна и региона остават без вода днес
Тъжна вест! Футболен треньор си отиде на 58 години
Много слънце днес, гръмотевици и дъжд на места следобед
2026 г. може да се окаже най-лошата в историята: Предлагат да „затъмним“ Слънцето, за да оцелеем
Мисията BepiColombo навлиза във финалната си фаза по пътя към Меркурий
Китай ще изстреля първия си сателит за наблюдение на космически отпадъци
Извънземните вероятно съществуват: 3 причини, за да не ни посещават
Луната скрива Венера днес: Къде ще видят явлението на живо
Мисията на сондата MAVEN на НАСА приключи след 11 години