Обръщение към членовете и симпатизантите на БСП преди предстоящия конгрес през май нажежи до червено страстите между социалистите на заседание на Националния съвет на партията.
Ябълката на раздора беше обръщението "Конгресът - по волята на социалистите", което беше одобрено с 67 гласа "за", 10 "против" и 13 въздържали се. По време на дискусията членовете на НС на БСП се разделиха по темата дали е необходимо приемането на такъв документ.
В обръщението НС на БСП се констатират организационни слабости и лидерски претенции в хода на отчетно-изборната кампания в партията. НС на БСП оценява като недопустими всякакви опити за осигуряване на по-голямо от реалното представителство на определени общински организации, включително чрез завишаване на броя на членовете и основните организации, както и опитите да се препятства под различни претексти участието на социалисти в живота на партията.
В обръщението се призовава делегатите на конгреса да бъдат избирани според политическите позиции, които поддържат, и качествата, които притежават - политически и морални, а не за това кой от евентуалните кандидати за председател ще подкрепят.
НС на БСП отхвърля като порочни всякакви форми на контролиран вот на делегатите на конференциите и на конгреса при провеждане на избори, е записано в документа.
Стефан Данаилов посочи, че е смутен от появата на такъв документ в този момент. Не си спомням да е имало такъв документ за предишни конгреси, отбеляза той. Какво е смутило ръководството, за да ни го предложи, попита Данаилов.
Янаки Стоилов каза, че такъв документ наистина не е приеман преди друг конгрес. Според него някои от текстовете трябва да се приемат превантивно. Този апел може политически и морално да засили партията и в него не се съдържат обвинения и не се разглеждат казуси, добави той.
Румен Петков отбеляза, че това обръщение към социалистите е грешка. Такъв тип декларации ще оставят в обществото дълбокото впечатление, че тук всеки от нас, ако не джобно ножче, минимум държи бухалка в ръка и очаква да се появи другар, който не споделя неговите виждания, за да го цапардоса по главата, коментира той.Не смятам, че в тази зала има хора, които общуват с бухалка с членовете на партията, каза Петков.
Кирил Добрев беше категоричен, че организационни въпроси с декларации и трибунки не се решават. „Има апарат, който добре си върши работата", каза той. "Не се учудвайте, ако хората кажат, че между нас и ГЕРБ няма никаква разлика – както те правят избори навън, ние по същия начин ги правим вътре”, заяви Добрев.
"Ние никога не сме успявали да раздробим партията си така, както някои от нас са искали и са се надявали. БСП не е успявала да се разедини", каза от своя страна Илия Баташки. „Има нюанси в партията, които са малко по-различни. Единият е доц. Янаки Стоилов, но той е приятен. Има и други – като майор Деянов. Ваденето на по-твърди бухалки не прилича на този форум”, каза Баташки, с което вдигна градуса на напрежението.
„Илия, нито ще ти вадя бухалки, нито съм тръгнал да цепя партия”, отговори му Стефан Данаилов. „Днес поради едни обстоятелства откриваме цялата работа. Защо когато това се е наблюдавало във времето и се е премълчавало, днес става актуално", запита Данаилов.
Да се говори за разцепление на партията не е сериозно, каза после пред журналисти Румен Петков. Запитан за сблъсъка между Станишев и Първанов за върха в БСП, той заяви: „Като говорим за Първанов, мислим за партията, като говорим за партията – мислим за Първанов“.
По-рано Националният съвет на БСП прие декларация, в която се казва, че ще рестартира строителството на АЕЦ "Белене", ако получи доверието на гражданите на следващите парламентарни избори. Левицата смята да организира всенародна подписка за свикване на референдум за бъдещето на атомната енергетика.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Коя е първата листната компания за хуманоидни роботи в Китай
Китай разработва ракети, които да удрят самолети на голямо разстояние
Goldman Sachs: Газът ще трябва да поскъпне над 100 евро, за да се запълнят хранилищата в Европа
Иранският петрол пресъхна още преди САЩ да изпълнят последните си закани
На тест за почтеност ще се явяват кандидатите за длъжности с висок корупционен риск
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
Нов състав на ВСС и тестове за почтеност: Какви са приоритетите на депутатите (ВИДЕО)
Нощ на страх в Хасковско: Жители гасиха огъня с маркучи и кофи
Централна прогноза
Радев: Заглушителят на GPS сигнал в "Драгалевци" е бил поставен в джип
Доли Партън проговори за здравето си след отменените концерти
Ето'о защити Инфантино
От физическите зали към дигиталния свят: SLYBET дебютира онлайн
Бивш играч на ЦСКА се събра с Турицов
Четирикратен шампион във Формула 1 ще учи ветроходство
Комо се договори Мойс Кийн
Последен танц за Чалханоглу! Договорът му изтича, не се очаква подновяване
Женски хороскоп за септември 2026
Кои са едни от най-добрите съставки за кожата след плаж
Модният арсенал за него – защо качествените мъжки кецове са инвестиция в добрия вкус?
Родените на тези дати имат потенциал да станат известни
Как продължителното скролване в телефона ни вреди?
Зимнината на баба – рецепти за туршии, лютеници и сладка
Травмата в детството може да промени способността за изпитване на удоволствие
Ако искате да сте здрави на възраст, хранете се на по-малки интервали
Повишени амилаза и липаза без панкреатит – кога причината е синдромът на Гуло?
Пуснаха първата генна терапия за рядко нарушение на обмяната на гликогена
Сърбеж по скалпа и срещат ли се въшки все още?
НЗОК: Здравните вноски няма да се отразяват автоматично от 26 до 31 август
Защо случаите на аутизъм се увеличават?
Проучване: Екраните имат по-сложно влияние върху децата
Ето какво ще е времето утре
„Кодова памет“ – изложба на ръчно изработена керамика във Варна
106 са приемните семейства във Варненска област, 27 от тях - в общината
Дара ще участва в Sea Dance с „Bangaranga“, подготвя и първия си албум на английски